Arteta o Odegaardovi, Ramsdaleovi a Chelsea

Byl to hektický týden a Mikel Arteta stanul před médii, aby prošel události uplynulého týdne

Diskutoval o podpisu Martina Odegaarda, posledních zprávách o Aaronu Ramsdaleovi, a o tom, jak Covid narušil tým a o jeho plánech na souboj s Chelsea.

o tom, co Martin Odegaard přináší do týmu…

No, hodně věcí, které přinesl minulou sezónu. Udělal náš tým lepší, potřebovali jsme více možností, alternativ, kreativity a hráčů, kteří mohou být morálkou pro tento fotbalový klub. Je to ještě opravdu mladý muž, ale už má obrovské zkušenosti z různých klubů. Má jedinečný talent založený na tom, jak chceme hrát, takže jsme rád, že se tento klub snažil a máme tady Martina na stálo.

o Aaronu Ramsdaleovi…

Uvidíme, je tu nějaké papírování, už má skoro hotovou zdravotní prohlídku, a ještě je třeba vyřešit pár věcí se Sheffieldem, takže si musíme počkat.

o zvedání morálky tento týden…

Musíme si dát věci do souvislostí. Před tímto zápasem jsme měli neskutečných 48 hodin. Vytvořilo to velkou nejistotu a pravděpodobně nevídanou sestavu Arsenalu. Zkoušeli jsme všechno, co jsme v tom zápase měli, ale nevyšlo to. Věděli jsme, jaké to bude mít důsledky navenek, co to bude znamenat, ale uvnitř byla reakce neuvěřitelně pozitivní. Je to jeden den fotbalové Premier League, máme před sebou celou sezónu a každá negativa, která se pokusí obklopit tento fotbalový klub, půjdou pryč z těchto zdí.

o tom, zda cítí tlak…

Když ve fotbale nebo v nějakém jiném elitním sportu necítíš tlak, tak si myslím, že sis vybral špatnou profesi. Myslím, že je to zodpovědnost, ne tlak, máme zodpovědnost udělat, co je v našich silách, za každých okolností. Bohužel okolnosti jsou nekontrolovatelné. Jediné, co se stane, je něco, co nečekáte, to je jisté! Pak se musíte snažit přizpůsobit a udělat, co je ve vašich silách. Zbytek je o výsledcích a vy víte, že podle těchto výsledků budete posuzováni, ale to neznamená, že odvádíte dobrou nebo špatnou práci, protože vyhráváte nebo prohráváte fotbalové zápasy.

o týmových novinkách…

Je to stále velmi nejisté. Dnes vám nemohu dát žádnou odpověď, protože nevím, jestli budou schopni za pár hodin trénovat a jestli budou moci o víkendu hrát. Nevím.

o Chelsea…

No, od Chelsea očekáváme, to, co udělali za pár let. Je to špičkový tým plný prvotřídních hráčů se skvělým manažerem. Jsou to mistři Evropy. Očekáváme opravdu konkurenční zápas, to očekávám od našeho týmu. Naši fanoušci budou podporovat náš tým, budou za nimi stát od začátku, protože jim tolik chyběli, a my tam pojedeme vyhrát.

o tom, jak zastavit Lukaka…

Nevím, jestli bude hrát, ale mám plán, jak zastavit to, co dělá Chelsea a plán, co všechno musíme udělat, abychom vyhráli zápas.

o hráčích s Covidem…

Měli těžké dny. Laca stále netrénoval, takže nebyl úplně v pořádku. Ale ano, byli zasaženi virem a Alex (Runarsson) byl na tom podobně. Takže ano, byli nemocní.

o tom, zda je to z večírku…

Nevím, kde se to vzalo, můžeme jen hádat. Přišlo to před týdnem. Měli jsme tři nebo čtyři pozitivní. Nemáme ponětí, odkud to přišlo, bychom byli spravedliví.

o očkování…

Většina z nich má druhou dávku očkování, jiní mají jednu dávku vakcíny. Snažíme se je povzbudit, aby se nechali očkovat, protože chrání sebe, své rodiny a samozřejmě prostředí klubu. Ale je to opravdu osobní záležitost, snažíme se je vést a vysvětlit důvody, proč je lepší to udělat, ale nakonec je to jen jejich osobní rozhodnutí.

o jeho osobním vzkazu nechat se očkovat…

Ano, ale myslím, že od vlády je to silnější. Není to o ochraně nás samotných, ale také o ochraně lidí kolem nás. Myslím, že je to gesto velkorysosti. Nevím, jestli byli někteří lidé na začátku úplně přesvědčeni, aby to udělali, ale vidíte, že výhody jsou v tuto chvíli mnohem větší.

o Aaronu Ramsdaleovi a Berndu Lenovi…

No, je to to, co chceme mít a byl to vždy případ tohoto fotbalového klubu, to není nic nového. Budeme mít dva různé profily ve dvou různých fázích jejich kariéry. Aaron je opravdu, opravdu talentovaný mladý brankář s již tak obrovskými zkušenostmi a také mezinárodními za Anglii. Chystá se přinést konkurenci, což je to, co chceme, vytvořit zdravou konkurenci, kvalitní konkurenci v každé pozici. Potřebovali jsme zde brankáře a on je ideální volbou.

o Chelsea a důležitosti výsledku v neděli…

No, po té porážce, je výhra věc, jak zapomenout. Fotbalové zápasy, když je vyhrajete, vytváří jiný kontext a jiné prostředí a energii v okolí. Soustředíme se na dosažení co nejlepšího výkonu a výsledek pak bude důsledkem toho. Musíme se na to hlavně soustředit.

o tom, zda byl uplynulý týden jeho největší výzvou od doby, co byl v Arsenalu…

Myslím, že od té doby, co jsem tu 18 měsíců, mám větší problémy, věřte mi. Stalo se mnoho věcí a my se na ně budeme dívat s nadhledem. Možná ne teď, protože mnoho lidí nebude mít zájem analyzovat, co se stalo, ale za rok, dva, tři, až se ohlédneme zpět, řekneme si: „To, co se stalo, má velký smysl.“

o tom, zda byl překvapen, že zápas proti Brentfordu nebyl odložen…

Ano, překvapilo mě to, ale regulátoři se rozhodli, že nejlepší bude zápas odehrát.

o tom, zda požádal o odložení zápasu a zda Lacazette a Aubameyang byli v jeho sestavě…

Udělali jsme to, co jsme museli udělat skrze klub, a klubový lékař vysvětlil situaci, jak se vyvíjela a rizika, která jsme zvažovali.

o tom, co Martin Odegaard přinese a proč byl Joe Willock prodán do Newcastlu…

No, viděli jsme tady Joea dlouho v různých fázích jeho kariéry a Joe je hráč, kterého jsme si cenili a moc se nám líbil. Po tom hostování se očividně změnil jeho profil, jeho ambice se změnily hodně a herní čas, který potřeboval, se velmi lišil od toho, co jsme mu mohli v tuto chvíli dát. Rozhodli jsme se společně, abychom rozhodli o nejlepší cestě v jeho kariéře, a potom jsme ztratili Daniho a ztratili jsme Joea a neměli Martina, takže z hlediska kreativity v týmu a možností v této pozici jsme neměli na výběr. Viděli jste čísla a to, co jsme dělali po Vánocích, když byl Martin v týmu a měli jsme lidi jako Emile, tým vystoupal na úplně jinou úroveň. Je to někdo, koho obdivujeme a je stále ve věku své kariéry, kdy potenciál, který má, je stále obrovský.

o tom, proč bychom měli být nadšeni z podpisu Aarona Ramsdaleovi…

Myslím, že budou milovat jeho osobnost, jeho charakter, kvalitu, kterou jako brankář má a to, co bude nabízet. Myslím, že je to mladý brankář, ale má obrovský, obrovský potenciál.

o tom, zda podepíšeme další hráče…

Zbývá ještě 11 dní a stále máme co dělat. V tuto chvíli tam budou hráči s tím, jak je družstvo nastaveno, a bude těžké najít herní čas pro všechny, takže je třeba udělat pár věcí.

o tom, proč se zdržely zprávy o Aubameyangovi a Lacazettovi, že mají Covid…

Jsem vždy velmi přímý a snažím se podávat informace, které jsou správné, ale existují určité zásady a lékařská práva, na které nemohu zapomenout. Musím chránit klub a musím chránit jednotlivce, takže když se mě zeptáte, proč jsem to udělal, je ten jediný důvod. Pro mě to bylo jednoduché, mají Covid, moji nejlepší hráči mají Covid, nemohou hrát a musím tam dát tým, který nemá v této lize obdoby a unést veškerý tlak. Pro mě to bylo velmi jednoduché, ale nemohl jsem to udělat. Klub bude vždy přede mnou a jednotlivci. Pokud je to to, čemu věří a my nemůžeme dát v dané chvíli správné odpovědi z různých důvodů, je to to, co budu dělat dál a příště to udělám znovu.

o tom, zda by se měly změnit Covid předpisy…

Ano, pokud víte, že máte poraněnou šlachu, můžete samozřejmě se svolením hráče říct, že máte poraněnou podkolenní šlachu. Když to nevíte nebo si nejste jisti, nebo to může být něco jiného, možná horšího – pak musíte být opravdu opatrní na to, co říkáte.

o tom, zda vysoké výdaje v létě přidávají tlak v této sezóně…

Uvidíme, jak naložíme s penězi, které jsme utratili, a s tím, co jsme udělali v posledních několika letech. Budeme mít sedm hráčů, kteří opustili klub a pět, kteří přicházejí, takže nepřivedeme víc hráčů, než už máme. Už je to zase velký obrat a pokusíme se to udělat správným způsobem, aby byl tenhle klub stabilní. Je to ukazatel, obchod, který děláme. Věk je mezi 21 a 23 lety a říká vám to něco o projektu, který stavíme.

o obtížném začátku sezóny…

Věděli jsme to už od začátku. Musíte odehrát 38 zápasů proti všem týmům a na konci sezóny je to vnímání, tlak a znovu negativita. Chci kolem sebe lidi, kteří jsou konstruktivní. Vím, že lidé mají v úmyslu nás pohřbít a snažit se nás kritizovat, ale to nás nezajímá. Máme hodně pozitivity a hodně energie, nové energie, která přichází. Soustředím se na to a na nalezení způsobu, jak porazit Chelsea, protože můžeme, protože jsme to dokázali.

o jeho vzkazu fanouškům…

Jen to, co jsem psal. Že ve chvílích, kdy jsou zde od lidí jistá negativa, potřebujeme své fanoušky a své příznivce víc než kdy jindy. Vždycky byli s týmem a nepochybuji, že v neděli budou hned za týmem. Jestli tým něco potřebuje, tak je to přesně tohle. Pokud opravdu chtějí pomoct týmu, není pro ně lepšího léku, než cítit fanoušky velmi blízko se správnou energií a podporovat je a být za nimi a tým se bude snažit co nejlépe.

o přivítání Bukayo Saky v neděli…

Bude ještě lepší než v předchozích hrách. Myslím, že jsme všichni četli a poslouchali, co všichni po celém světě říkali o Bukayovi, ale samozřejmě, naši fanoušci jsou emocionálně dojatí ještě víc, protože ho viděli procházet naší akademií a toho člověka a hráče znají ještě lépe, takže očekávám, že budou hned za nimi.

o tom, jestli bude Bukayo Saka připraven v neděli začít…

Uvidíme, jak na tom bude v příštích dnech. Po tom zápase se cítil dobře, ale je na lepším místě.

o tom, zda je zde nová energie po dokončení podpisů…

No, snažíme se mít co nejpozitivnější energii v okolí po celou dobu. Rád jsme vždy pozitivní. Miluji výzvy a měli jsme výzvu. Věděl jsem, že před rokem a půl jsme měli výzvu se vším, co se blížilo. Prostě to přijmi. Dělej to nejlepší, co můžeme dělat každý den. Snažte se vytvořit co nejlepší atmosféru a kontext kolem toho místa a dobré věci se stanou.

o londýnském derby…

Nemůžu se dočkat, až zde ten zápas bude a po 18 měsících budou naši fanoušci zpět a na plný výkon. To je to, proč jsme tady, abychom prožily ty chvíle a doufejme, že jim dáme to, co si zaslouží.

/arsenal.com/