Arteta o přestupovém okně, Aubameyangovi a Wolves

Po naší přestávce v půlce sezóny byl Mikel Arteta zpět před médii, aby hovořil o našem zápase Premier League na Wolves.

Manažer probral naše poslední týmové novinky, přestupové okno, odchod Pierre-Emerick Aubameyanga a další.

o tom, jak moc přestávka znovu povzbudila družstvo a jeho samotného…

Snažili jsme se maximalizovat čas tím nejlepším možným způsobem. Měli jsme určité jasné cíle pro to, čeho jsme chtěli v tomto období dosáhnout, a myslím, že jich bylo dosaženo. Jsme připraveni vyrazit a musíme začít od prvního zápasu po dvou týdnech.

nakolik nám pomůže jasnost toho, oč v běhu usilujeme…

Některé věci, o kterých jsme diskutovali, jsou, jak budeme přistupovat k posledním 17 zápasům, co musíme udělat, abychom dosáhli cílů, a nejdůležitější je, že jsme všichni na stejné vlně, soustředěni a odhodláni, se správnou vírou jít zápas po zápase a neztratit se v příliš mnoha věcech, které jsou příliš daleko. To, co musíme udělat denně a návyky, které musíme vštípit, abychom získali úroveň výkonnosti, kterou potřebujeme k tomu, abychom vyhráli co nejvíce.

o lednovém ztrátě momenta a náladě v družstvu…

Ano, z různých důvodů jsme neměli výsledky. Výkon proti City, remíza proti Burnley a mezi tím jsme měli pohárové zápasy. Stalo se tam hodně věcí. Hráli jsme tři zápasy z pěti s desíti muži a pokud je to jedna z věcí za posledních 17 zápasů, ve které budeme pokračovat, naše šance být tam, kde chceme být je opravdu nízká. Druhá věc je, že jsme ztratili hodně hráčů kvůli Covidu a zranění, to je další klíčový faktor, který rozhodne, kde skončíme tuto sezónu. To je ono, protože výkonnostně si nemyslím, že tým tak moc klesl v úrovni. Ale jde tady o výsledky.

o výzvě čelit Wolves…

Byli opravdu konzistentní a opravdu efektivní po celou sezónu, to je to, co ligová tabulka ukazuje, výkony, které podali. Takže je to opravdu těžký soupeř, budeme s nimi hrát dvakrát (během dvou týdnů), ale my jsme také těžký soupeř.

o tom, zda je družstvo po přestupovém okně dostatečně silné…

Udělali jsme to, co jsme považovali za správné, především s hráči, kteří museli odejít. Složení družstva a smluvní situace doháněly mnohé z těchto situací a my jsme se museli rozhodovat a být spravedliví i k hráčům, kteří v této sezóně neměli moc minut. To jsme udělali a pak jsme měli velmi jasný plán, co můžeme udělat a pak to musí být proveditelné. Edu a jeho tým odvedli fantastickou práci a v tom pokračují, ale je nám to jasné: Chceme v tomto klubu jen ty nejlepší lidi a nejlepší hráče, a když jsme ve spěchu nebo pod různým tlakem a důvody nejsou ty správné, abychom dostali hráče na palubu, tak jsme se rozhodli to nedělat.

o tom, zda je spokojený s tím, co má ve svém týmu…

Věřím hráčům, věřím kvalitě, kterou máme, duchu, pospolitosti, kterou máme kolem týmu a můžeme dosáhnout toho, co chceme. Budeme potřebovat vysokou úroveň výkonů, budeme potřebovat naše fanoušky na palubě – to bude klíčové – a budeme mít opravdovou šanci. Ale opět, jdeme zápas od zápasu.

o tom, že jsme v lednu nezískali náhradu za Aubameyanga…

Důležitost Aubových branek v klubu je nesporná, ale máme další hráče a věříme, že máme jiné kvality různými jinými způsoby, abychom se pokusili dosáhnout množství branek, které v týmu potřebujeme, a to je to, o co se budeme snažit.

o tom, zda bylo pro Aubameyanga nejlepší odejít…

Položili jste otázku přímo mě, tak se na ni pokusím odpovědět. Jsem nesmírně vděčný za to, co Auba udělal v klubu, za jeho přínos od doby, co jsem tady. Způsob, jakým se v tom vztahu vidím, je řešení, ne problém.

o situaci s červenými kartami…

Musíme hrát s 11 hráči na hřišti. Potřebujeme, aby většina hráčů byla k dispozici a co nejvíce zapadla. Musíme zachovat pospolitost. Musíme neustále zlepšovat náš herní model a musíme jít zápas od zápasu, abychom toho dosáhli. Musíme být super soustředění a musíme podávat výkony v den a zbytek přijde, protože to máme ve svých rukou a jsme v pozici, kde je to možné a můžeme toho dosáhnout, ale pouze pokud bude mít každý tento způsob myšlení.

o Tomiyasovi…

Je zpět. Měl opakované zranění na stejném místě, takže na něj musíme být opatrní, ale tvrdě trénuje. Uvidíme, jestli je k mání nebo ne.

o tom, zda je zklamaný z toho, jak Aubameyangova situace skončila…

Myslím, že to skončilo nejlepším možným způsobem pro všechny. Myslím, že když se věci mění a mění se kontext, je to součást fotbalu. Co jsme udělali včera nebo před měsícem není podstatné. Jde o to, co děláme dnes a co budeme schopni dělat v budoucnosti a musíš dělat rozhodnutí, a my všichni jsme se rozhodli, že nejlepší bude jít dál, a tak teď hraje za Barcelonu.

o tom, kdy bylo rozhodnuto…

Měli jsme různé druhy schůzek a je to rozhodnutí, které samozřejmě přijímáme kolektivně s klubem, s hráčem a jeho agentem.

o nepodepsání nového útočníka…

Máme tři útočníky. Máme Lacu a máme s sebou Eddieho a oba jsou více než schopní dávat branky a za ta léta s námi to dokázali. Opět, když musíme nahradit nebo zlepšit družstvo, může to být pouze s hráčem, kterým jsme si jisti. Musím dát ruku do ohně za to, že jsou správnou osobou a správnou postavou, aby se připojili, a pak musí být hráčem s kvalitou, aby okamžitě ovlivnili výkon týmu a naši schopnost budovat budoucnost i kolem něj.

o tom, zda správný hráč nebyl k dispozici…

Především věřím hráčům, které mám. To je to, co chci říct.

o komentářích Aubameyanga po vstupu do Barcelony…

Jeho názor je jeho názor, a to také řekl. Je to jeho názor a vy to musíte respektovat.

o tom, zda bychom mohli hrát s falešnou devítkou…

Můžeme hrát s různými druhy devítek a máme možnost a variabilitu to udělat. Můžeme hrát i se dvěma devítkami, protože máme dvě devítky, podívejme se, v závislosti na tom, kde jsme, v jaké fázi hry, máme různé varianty.

o tom, zda byla přestávka reset pro tým…

Ano, hráli jsme posledních pět zápasů ve třech různých soutěžích; v Premier League proti Man City, FA Cup proti Nottingham Forest a dva zápasy proti Liverpoolu, které byly extrémně komplikované kvůli vyloučení, Covidu a zraněním, pak máme poslední zápas proti Burnley, kde jsme měli vyhrát, ale je to tak, jak to je. Bylo tam mnoho faktorů, které jsou ponaučením z těchto zápasů, proč jsme nevyhráli více fotbalových zápasů a věci, které jsou pod naší kontrolou, doufejme, můžeme v budoucnu dělat lépe.

o tom, zda se obává o disciplínu hráčů…

Myslím, že když je kultura zakořeněná a silná, tak má manažer velmi málo práce, protože se dá všechno zvládnout v šatně, a to je ideální scénář. Chvíli trvá, než se to podaří, ale podle mého názoru od toho nejsme příliš daleko.

o tom, jak svým hráčům připomíná, aby si zachovali disciplínu…

Dobře, myslím, že existuje několik faktorů, především to, jak je vychováváme v celé naší akademii, pak typ postav, které budujeme, a to je nejlepší způsob, jak to udělat. Pak, v náboru typy postav a osobností, které podepisujete a ujišťujete se, že jsou ty správné, aby zapadly do vaší kultury a pak ten druhý žije příkladem, takže když vidíte chování na denní bázi, vypěstují se návyky. Tyto zvyky lze snadno sledovat, jakmile jsou integrovány, myslím, že tomu nikdo neunikne a když se pokusí udělat něco jiné, je brzy odhalen.

o tom, v čem byl problém s Aubameyangem…

Co chci říct je to, že jsem byl řešením, na sto procent. Můžu se komukoliv podívat do očí.

o tom, zda udělal s Aubou něco špatně…

Špatně? Dělám spoustu věcí špatně, určitě, ale mé úmysly jsou vždy v tom nejlepším ne pro mě, ale pro klub a pro tým.

o tom, zda potřebujeme silného kapitána, který povede mladé družstvo…

Máme několik vyjímečných starších hráčů, kteří opravdu pomáhají. Proč se mladým hráčům tak daří, je to, že vedle sebe mají starší hráče, kteří jim dávají příklady. Pospolitost a chemie, které jsem viděl v posledních dvou týdnech, mimo soutěž jsme spolu neměli trochu čas. Co jsem tady kvůli Covidu, dva roky bez předsezónní přípravy, aniž by měli čas strávit spolu trochu času. Je to věc, na kterou jsem asi nejvíce hrdý, a to nejen kolem hráčů, ale také kolem personálu je skutečná chemie.

o tom, zda bude Laca kapitánem do konce sezóny…

Laca je v tuto chvíli kapitánem, ano.

o tom, zda odeslal zprávu, že nikdo není větší, než klub…

Neposílám tuto zprávu. Myslím si tom, a ne, jen já. Tohle je klub. Rozhodujeme se bránit klub. Snažit se klub co nejvíce vylepšit. Respektovat tradice a hodnoty tohoto klubu. Očividně mluvíte mnohem více o obtížných rozhodnutích než o těch pozitivních, ale existuje mnohem více pozitivních rozhodnutí než obtížných. Ty na konci, myslím, že se také stanou velmi pozitivními, ale dnes je to asi těžké vidět.

o tom, jestli by nechal Baloguna odejít na hostování, kdyby věděl, že Auba odejde…

No znovu, pro Floa speciálně není množství minut tady fér, i při té kvalitě, kterou odehrál za U23. Chceme toho hráče rozvíjet, maximalizovat jeho potenciál – který je obrovský. Musíme se pokusit vystavit hráče co nejrychleji úrovni, kterou potřebuje. Byl jsem si opravdu jistý, že pro něj je tohle správná možnost, a on byl přesvědčený. Takže když se to stane, musíte hráče nechat jít a vyvíjet se.

o tom, zda již pominula doba placení hráčům za opuštění klubu…

Doufejme, že je to obratem v týmu, kde jsme měli tolik věcí na práci – a už vidíme množství změn – a smluvní situace, které jsou s těmito hráči velmi spojeny, je opravdu obtížné zvládnout. Chceme ztenčit tým, aby měl schopnost se vyvíjet a zlepšovat, takže musíte dělat rozhodnutí, když máte příležitost, ale hráč to nechce udělat. Věříme, že to byla správná věc, ale jako vždy jen výsledky řeknou, zda máte pravdu nebo ne.

/arsenal.com/