Arteta o Sheffieldu, přestupech nebo domácí neporazitelnosti.

Mikel Arteta se před nedělním zápasem se Sheffieldem United opět posadil před média a odpovídal na jejich dotazy ohledně konce přestupového okna, Williama Saliby, našeho soupeře a mnoho dalšího.

o tom, jak je potěšen s prvními pěti zápasy sezóny…
No, myslím, že jsme sezónu začali dobře s ohledem na výsledky, když si navíc zanalyzujeme týmy, se kterými jsme hráli, tak to byla velká výzva. Hráli jsme s Liverpoolem 3x za poslední měsíc, takže vyjít z toho v takové situaci, v jaké jsme nyní, je opravdu dobré. Jde ale jen o pár zápasů, nejtěžší věcí je nyní najít konzistenci každé tři dny a předvádět dobré výkony a získávát co nejlepší možné výsledky. Nyní jsme na té cestě.

o domácí neporazitelnost v 10 zápasech…
Můžeme si na Emirates vytvořit pevnost. Bude to klíčové pro naše výsledky v budoucnu na konci sezóny, nejen pro výsledky, ale také pro výkony, z čeho se můžeme inspirovat, co můžeme vyslat. Chceme doma hrát s touto sebedůvěrou, kde musíme být opravdu silní a dominovat zápasům, abychom hráli naši hru. Myslím, že nedělní zápas bude opravdu těžký. Díval jsem se na zápasy Sheffieldu a myslím, že si z nich zasloužili mnohem více. Hrají poměrně vychytrale, takže očekávám opravdu těžký zápas.

o tom, co si vzal z loňským zápasů s Sheffieldem…
Rozdíly v lize mezi vítězstvím, remízou a porážkou jsou opravdu malé a detaily jsou klíčové, oni si ale vytváří velké šance v každém zápase. Podle mě měli velkou smůlu v posledních zápasech, když si z nich nic neodnesli. Máme s nimi zkušenosti z ligy i FA Cupu, takže víme, jak těžké je proti nim hrát. Jejich loňská sezóna, to, jak se vyvinuli jako tým od příchodu do PL, bylo neuvěřitelné. Práce, kterou manažer se svým týmem odvedl, s jejich zdroji, je úžasné. Musíme být před nimi na pozoru a musíme hrát co nejlépe.

o tom, že nás loni Sheffield obral o 4 body…
Věřím, že si v neděli připíšeme tři body, před reprezentační přestávkou to bude pro nás velmi důležité. Změny jsou u obou týmů a myslím, že si všimnete nějakých změn ve struktuře i hráčích. Bude to jiný zápas než loni, ale víme, o co se chceme pokusit a jak těžké to bude. Oni také potřebují body a díky tomu bude tým ještě více připravený.

o spojení s Houssemem Aouarem…
No, pevně věřím tomu, o co se v klubu interně snažíme. V klubu jsme upřímní a všichni mě podporují ve snaze vylepšit náš tým. Nejdůležitější ale je najít správný balanc v týmu pro teď i pro budoucnost. Všichni jsme se s tím srovnali, ale mám obavu, že vám nemůžu dát žádné novinky.

o Lucasu Torreirovi…
Dám vám nějaké novinky až nějaké mít budeme. V tuto chvíli bohužel není nic konkrétního u nikoho.

o důležitosti následujících několika dní přestupového okna…
Ano, myslím, že jde o klíčové momenty protože to určuje lidi, hráče, balanc a kvalitu, kterou budete mít po zbytek sezóny. Čeká nás v následujících třech dnech pár rozhodnutí, všechno se tak opozdilo, nejen u nás, ale asi u všech týmů díky kontextu, ve kterém se nyní nacházíme. Budeme se snažit přijmout nejlepší možná rozhodnutí a nakonec půjdeme do sezóny s tím, co máme a plní přesvědčení a připravení.

o morálce hráčů, když do konce okna nikdo neodejde…
Nevím. Způsob, jakým řídíme náš tým, jak komunikujeme s hráči, snažíme se prostě každému vysvětlit jejich roli a co od nich očekáváme. Hráči se mnou také komunikují, s trenérským štábem a klubem, jak se cítí, jak vidí sami sebe, co hledají ve svých kariérách. Snažíme se ke všemu přistupovat individuálně, ale také kolektivně a hráč, který nehraje není nikdy šťastný a já nechci, aby šťastní byli. Chci, aby si své místo zasloužili, aby se to snažili změnit. Máme spoustu takových příkladů od doby, co jsem se k týmu připojil, kdy hráči příliš nenastupovali, moc toho nenahráli a teď hrají pravidelně. Takže nemám rád výmluvy, že je tu hodně konkurence, že někdo nedostává příležitost. Vem to jinak, tvrdě makej, zapoj se a když dostaneš šanci, tak místo tlachání mimo hřiště, předvěď se na hřišti, což je nejlepší způsob, nejlepší způsob, jak se vyjádřit.

o práci, kterou dělal loni Chris Wilder…
Neuvěřitelnou. Začal jsem analyzovat jeho tým za poslední dva roky, abych pochopil některé věci, které udělal a myslím, že on a jeho tým udělali opravdu skvělou práci. Nejde jen o jejich styl hry, který je velmi jasný, ale také o kulturu, kterou okolo klubu vytvořili, ten pocit, který můžete okolo týmu cítit, jak konkurují. Myslím, že je jejich práce pozoruhodná.

o tom, pro je začal analyzovat…
Někdo mi řekl, že se na ně musíme podívat, vždycky rád sleduji jiné trendy, odlišné způsoby hry, formace, strukturu, vzorce a byl jsem ohromen některými věcmi, které dělali. Vždy je dobré mít tyto informace.

o čtvrtfinálovém losu Carabao cupu s Man City…
Opravdu jsem si užíval vítězství v tak těžkém utkání a být dvakrát na Anfieldu, pět minut nato nám vylosovali Man City! Měli jsme od prvního dne několik těžkých soupeřů, hráli jsme na Leicesteru, musíte ale soutěží projít a hrát proti velkým týmům. Tentokrát budeme hrát doma, víme, co nás čeká za výzvu, ale budeme připravení.

o přeměně formy z pohárů do ligy…
Potom bychom soupeřili s Liverpoolem a City! Je lehké to říct, nejtěžší je udržet si tuto konzistenci 10 měsíců, každé tři dny a to je ta úroveň. Toho musíme co nejrychleji dosáhnout, to je náš cíl.

o jeho podpoře od fanoušků…
Jsem rád, že jsou nadšení a doufám, že jsou hrdí na to, jak se hráči a klub snaží prezentovat pokaždé, když hrajeme. Nezáleží kde. Podle mého názoru nás čeká ještě dlouhá cesta, ale jsme na správné stezce a je dobře, že synergie mezi hráči, klubem a fanoušky je zpět. Často dostávám zprávy a cítím, že jsou na té stejné lodi, jsou dychtiví vrátit se na Emirates, stejně jako hráči, touží mít zpátky naše fanoušky a cítit opět jejich podporu a spojení. To spojení je klíčové pro náš úspěch a doufám, že je brzy na stadionu uvidíme.

o tom, že nediskutuje o přestupech a budoucnosti Mesuta Ozila…
Není to tak, že bych přestupové okno nesnášel, myslím, že je naprosto potřebné, je to velká součást našeho průmyslu a myslím, že mnoho lidí miluje přestupy hráčů, taky jsem toho fanouškem. Chcete vidět hráče ve svém týmu, je zde vzrušení, moje děti pořád hrají počítačové hry, je to součást tohoto průmyslu a musíte tomu věnovat pozornost protože je to opravdu důležité. Musíme se vypořádat s těmito očekáváními, musí být pro nás realistické a s hráči, které máme, s naší soupiskou, je má práce co nejlépe se s tím vypořádat a vymáčknout z nich nejlepší možný výkon, mít stabilní tým, emocionálně i co se týká výkonů. Ať je zde kdokoliv, musíme z něj dostat to nejlepší, aby jeho příspěvek mohl týmu pomoci.

zda bude spokojený s týmem, když nikdo další nepřijde…
Jsem velmi šťastný protože způsob, který se chováme, jakým k věcem přistupujeme a jak postupujeme na trhu, okolo naší soupisky a v komunikaci mezi mnou, Eduem, vedením a majiteli je opravdu dobrý a jsem velmi spokojený. Vím, že se všichni opravdu snažíme vylepšit náš tým a držet se směru k dosažení cílů, které jsme si vytyčili. Jestli se to povede nebo ne, u obchodu se děje hromada věcí a zahrnuje to tři nebo čtyři strany, snažíme se ale jak nejlépe umíme a jsem opravdu rád za to, jak nyní komunikace probíhá.

zda bude to nebude ničí vina, když nikoho nepodepíšeme…
Pak by to bylo proto, že jsme nemohli udělat více. Děláme pro to maximum, maximalizujeme naše zdroje s plnou podporou od majitelů pro to, čeho chceme dosáhnout. Je to jen o tom, zda to zvládneme nebo ne. Věřte mi, snažíme se nejlépe, jak umíme a budeme se snažit vytvořit našim hráčům nejlepší možné prostředí, nejlepší možný trénink a aby věřili, že můžeme dosáhnout toho, co chceme. A zda to bude s jedním dalším hráčem, dvěma dalšími nebo o dva méně, budeme se snažit pořád o to stejné.

zda jsou Ainsley a Mo příkladem, že dveře jsou vždy otevřené pro případný návrat…
Absolutně. Očividně každý hráč má v tomto klubu nějakou historii. Hráč, který prochází akademií, v prvním roce je schopný přijímat určitá rozhodnutí, druhý rok už je trochu silnější a třetí rok požaduje víc a víc. Vždy je to ale o rovnováze kolik tomu dáváte, kolik chcete obětovat a pracovat kvůli tomu, abyste dosáhli svých snů hrát za Arsenal Football Club. Myslím, že máme několik opravdu dobrých příkladů – Eddie, Ainsley, Joe, Bukayo, Dani Ceballos nebo Rob Holding. O tom to je. Když vidím hráče, který má vůli, opravdu chce, snaží se a zaměřuje se pouza na to, aby přispěl do týmu, snaží se pozvednout výkon svůj ale i celého kolektivu, pak budou mít šanci.

o Granitu Xhakovi jako kapitánovi a zda s ním mluvil…
Nemluvil jsem s ním předem. Musím si vyhodnotit, co se stalo od mého příchodu. Samozřejmě nemůžu popřít minulost, ale musím také poslouchat své instinkty. Je vůdce, to je nezpochybnitelné. Předvádí to každý den na tréninku. Dělá to tím, jak se chová, jak soupeří a pro mě to byla přirozená volba.

/arsenal.com/