Arteta o vítězství, Aubameyangovi, Smith Roweovi a dalším

Pro Mikela Artetu a jeho tým to v pondělí večer nemohlo dopadnout o mnoho lépe, když jsme porazili Newcastle United

Nejen, že jsme prodloužili naši neporazitelnost, ale Pierre-Emerick Aubameyang se dostal zpět mezi střelce, Thomas Partey byl po návratu v základní sestavě v dobré formě a naše mládež vzkvétala.

Poté náš manažer předstoupil před média a řekl toto:

o výkonu…

Ano, celkově jsem s výkonem opravdu spokojen, protože kolektivně i individuálně byl od začátku opravdu silný. Trvalo nám to déle, než jsme dali první branku, protože v první půli jsme měli také několik velkých šancí, ale celkově vypadal tým sebevědomě, solidně, kompaktně a velmi jasně věděli, co musí udělat v bránění i útočení, takže jsem opravdu spokojen s čistým kontem, brankami, a celkově s průběhem a hybností, kterou jsme měli.

o tom, že se Auba dostal přes promarněné šance a dvakrát skóroval…

To je to, co udělal během své kariéry a musíte být mentálně opravdu silní, abyste to dokázali, a přešli těžké období, ve kterém vám hodně chybí branky. Dnes se vrátil a dal dva góly a přispěl týmu k vítězství, což je přesně to, co potřebujeme, takže z něj mám opravdu radost.

o tom, proč byl stažen…

Měl malý žaludeční problém, tak jsme ho museli vystřídat.

o týmu ukazující trpělivost…

Je to součást pochopení těchto typů zápasů, a když je tým schopen vyjít z těchto zápasů s tímto výsledkem a sebedůvěrou, hodně to pomůže pro ty další, protože vědí, že ta chvíle přijde, že nemůžeme ztratit strukturu a naši organizaci. Samozřejmě tam byly věci, že v polovině zápasu jsme se museli zlepšit a dělat něco lépe, být důslednější, rychlejší, efektivnější a v určitých okamžicích útočit. Je to pro nás velká informace a pro ně je skvělé věřit, že dokážeme přehrát takto strukturovaný tým. Můžeme je anulovat, aby toho v našem vlastním vápně udělali velmi málo a můžeme z toho vyjít tak, že dáme tři nebo pět branek.

o vystoupení Thomase Parteyho…

Ano, očividně nám Tommy chyběl, a má takovou přítomnost, auru, která z něj pro nás dělá speciálního hráče. Doufejme, že ho udržíme v kondici, protože všichni vidíme rozdíl, který dělá na naší straně a myslím, že rostl a stával se lepším a lepším, jak hra plynula a vyvíjela se.

o tom, jak moc vzrostlo sebevědomí týmu po vítězství nad Chelsea…

Vždy říkáme, že vítězství je nejlepší pro každý kolektivní sport, nebo také pro každého jednotlivce. Ale abychom se dostali do tempa, že máme čistá konta – pětkrát v řadě – to se nám podařilo, dáváme více branek a všechno je plynulejší. Energie, soudržnost kolem týmu a týmový duch jsou lepší. Takže jsem rád, ale musíme ten běh udržet a pokračovat. Stále je mnoho věcí, které musíme dělat lépe a zlepšit je, ale celkově mě opravdu těší, jak teď hrajeme.

o tom, že je Mesut Özil v Turecku, ale nevypadá to, že by nám chyběl…

Dobře, Mesut je v Turecku a podstupuje lékařskou prohlídku, která musí být dokončena a pak se musí udělat nějaké papírování. Ale na tom nezáleží. Mesutova kvalita bude chybět, protože je to výjimečný hráč, který měl v tomto fotbalovém klubu velkou historii. Až se to stane, tak k dohodě vyjádřím svůj jasný názor.

o současné formě Emile Smith Rowea a Bukayo Saky a zda je teď snazší hrát je místo starších hráčů…

Nikdy to není jednoduché rozhodnutí (vynechat starší hráče), protože mluvíme o velkých hráčích. Ale je to tak, že musím řídit fotbalisty, kteří mají ve své kariéře a sezóně určité momenty a abych byl spravedlivý, když tohle někdo předvádí, nezáleží na tom, jaký má profil nebo věk. Myslím, že si zaslouží hrát. Dnes večer byli opravdu dobří a já jsem opravdu potěšen tím, co do týmu přinášejí.

o tom, zda hráči, kteří jsou vynecháni chápou, proč tomu tak je…

Ano, hráči, kteří nehrají, nejsou samozřejmě nikdy šťastní, ale žádáme je, aby se snažili zlepšovat, tlačili na všechny a když mají příležitost, aby ukázali, že jsou lepší než ti, kteří hrají, a že se v našich rozhodnutích mýlíme. Abychom byli spravedliví, všichni tvrdě trénují, všichni se snaží přispět, a přístup a chování těch, kteří nehrají, byl dosud dobrý.

o Ainsley Maitland Nilesovi…

Musí se ucházet o své místo jako všichni ostatní. Bylo tam hodně hráčů, kteří byli vynecháni z družstva a mají méně minut. Ainsley odehrál několik minut v lize, odehrál jich hodně v Evropské lize. Hrál v Emirates FA Cupu, hrál semifinále a finále, takže je to o něm, jeho výkonech a o tom, jak moc chce být v týmu.

o střídání Aubameyanga…

Byly to malé žaludeční problémy, to je vše.

o tom, jak těžké to bylo pro Aubameynga během naší špatné formy…

No, já nevím. Vedl jsem s ním různé rozhovory, snažil jsem se ho podpořit, pomoct mu, dát mu nějaké rady. Na konci, vnitřně, jsi to ty, kdo trpí. Otevřít se, je složité. Bere na sebe hodně zodpovědnosti, je k sobě velmi kritický a ví, jakou roli v týmu hraje a jak je důležitý pro náš úspěch. Ale je jen jeden způsob. Pracovat tvrději, dát hlavu dolů a být pokorný a snažit se pomáhat týmu. To je celé.

o tom, zda chce Thomasi Parteymu dát více svobody se vyjádřit…

Dokáže to, technicky je toho více než schopen a je skvělý i v obou přechodových momentech. Bude mu nějakou dobu trvat, než dostane jiný způsob myšlení nebo dělání určitých věcí než to, co dělal s předchozím týmem, do kterého byl zapojen. Má všechny vlastnosti, které potřebujeme, abychom byli lepší, to je jisté.

o tom, zda rychlost jeho myšlení pomůže Arsenalu…

Jeho dynamika, jeho fyzičnost, jeho kreativita a přítomnost, kterou mu příroda dala. Máte tu osobu na hřišti a jste schopni ovládnout hru, když je potřeba, a Thomas tuto kvalitu má.

/arsenal.com/