Arteta o výhře, Jesusovi, Odegaardovi a přestupech

Pro Mikela Artetu a tým to byl velmi šťastný návrat domů po úspěšné předsezónním přípravě v Německu a USA.

Po čtyřech výhrách jsme na Emirates před našimi fanoušky přesvědčivě zvítězili 6:0 nad týmem, který v minulém ročníku La Ligy skončil čtvrtý. Není tedy divu, že byl manažer po zápase velmi šťastný. Zde je přepis z manažerovy pozápasové tiskové konference z našeho posledního přátelského zápasu před sezónou:

o hře…

Hráli jsme s týmem, který byl v posledních letech velmi úspěšný, má obrovské evropské zkušenosti a my jsme chtěli jiný test. Mají jiný způsob hry, jiný charakter. Byla to dobrá příprava a vyšlo nám mnoho momentů. Samozřejmě je to velký výsledek, ale stále je spousta věcí, které musíme zlepšit.

o kvalitě obrany…

Je to o propojení všech hráčů, všech celků, o intenzitě, ochotě vybojovat míč co nejvýše na hřišti. Ve chvíli, kdy ho odevzdáme, je to o tom, jak tým zareaguje, jak jsme kompaktní, jak jsme ochotní, když je ten presink překonán, vrátit se zpátky a být zase kompaktní. Je to prostě týmová práce a individuálně i kolektivně opravdu žijí hrou a to po nich vyžadujeme.

o tom, jak se Gabriel Jesus dobře zabydlel…

Doufáte, že se to stane, ale hráč se samozřejmě musí přizpůsobit novému městu, novému klubu, novým spoluhráčům a on to zvládl opravdu rychle a přirozeně. Je vidět, jak ho hledají na hřišti, na míči i mimo něj, a co je schopen na tom hřišti také předávat, takže jsem opravdu šťastný.

o Martinu Odegaardovi…

Myslím, že Gabby je díky němu lepší. Potřebuje před sebou útočníka, protože je to hráč, který může kdykoli vymyslet poslední přihrávku. Když je v těsném nebo otevřeném prostoru, potřebujeme někoho, kdo by mu to vylepšil, a myslím, že spojení už tam je a s křídly také.

jestli nám v minulé sezóně chyběl pohyb vpředu…

Snažili jsme se zlepšit tým a přivádět nové hráče, abychom se zlepšili a samozřejmě jsme některé věci neměli. Snažili jsme se buď získat anebo rozvíjet naše hráče, a to je vždycky cíl.

o roli Gabriela Jesuse v týmu…

Vidíme, že všichni, nejen Gabby, hrají s takovým nasazením a ochotou vybojovat míč a hrát co nejvíce na polovině soupeře. To nemůžete dělat, pokud hráči vepředu chodí, nesledují, nemají ten instinkt a záměr vyprovokovat věci, které chceme, a Gabby je v tom fenomenální.

jestli je to vyloženě střední útočník…

Jeho všestrannost je dobře známá. Nyní ho využíváme jako devítku, může hrát jako křídlo, zleva i zprava. Může hrát na dva útočníky, jak jsme to dělali i před sezonou, a trochu měnit rozestavění. Dává nám velkou flexibilitu.

o síle týmu…

Stále doufáme, že uděláme něco dalšího, pokud nám to trh dovolí. V posledních dnech jste viděli určitý pohyb opačným směrem, takže chceme dosáhnout dokonalé rovnováhy a plánu, který jsme chtěli hned na začátku. Jestli se nám to podaří splnit, nebo ne, to už je jiný příběh, ale jsem spokojený s tím, kde se nyní nacházíme.

o Bellerínovi po Tavaresově odchodu…

Nevíme, postupujeme případ od případu. Myslím, že pro vývoj Nuna to bude opravdu důležité. Samozřejmě jsme na tuto pozici angažovali Olexandra a máme také Kierana, což jsou dva opravdu silní hráči na této pozici, a věříme, že pro Nuna to bylo nejlepší řešení.

o tom, že se Odegaard stal kapitánem…

Za posledních 18 měsíců, co je u nás, jsem viděl, že reprezentuje hodnoty tohoto fotbalového klubu, týmu, spoluhráčů a zaměstnanců tím nejlepším možným způsobem. Projevil ambice posunout tento klub na jinou úroveň, posunout tento tým a přispět v něm, a stejně tak způsob, jakým je respektován všemi uvnitř organizace. Je také kapitánem svého národního týmu a myslím, že to bylo správné rozhodnutí, a jsem hrdý na to, že to mohu oznámit, protože si myslím, že je opravdu dobrým člověkem, který může klubu tento závazek poskytnout.

o hráčích, kteří neklečí…

Nevím, neměli jsme ho, bylo toho tolik, že jsme měli před zápasem dvě vystoupení. Nehráli jsme ani písničku, takže toho dnes bylo hodně a museli jsme si stanovit priority, co můžeme dělat. Výkop se také opozdil, takže to prostě nevyšlo.

o předsezóně jako celku…

Střídali jsme čas strávený tady v Londýně s časem stráveným v zahraničí a odehráli jsme soutěžní zápasy proti velmi odlišným soupeřům a formacím a způsobům hry a chování týmů. Měli jsme také různé podmínky, byli jsme v Německu a museli jsme se aklimatizovat s tamním počasím, a jeli jsme do USA a tam to bylo stejné, teď hrajeme i v jiném kontextu a atmosféře, takže celkově mám pocit, že tým je připravený. V pátek večer se začne hrát a bude to jiný příběh.

o připravenosti zraněných hráčů na pátek…

Myslím, že většina z nich bude, budou muset tento týden projít tím, co potřebují, a pak je snad budeme mít k dispozici. Chybí jim minutáž, ale tu si budeme muset vybudovat jako každé jiné zranění, které se nám v průběhu sezony přihodí.

o Zinčenkovi…

Především jeho mentalita. Je zvyklý vyhrávat – jedině vyhrávat a vyhrávat správným způsobem. Je to perfekcionista a opravdu náročný kluk, znám ho tak dobře, a potom přináší kvality, které jsme v týmu neměli. Dává nám jinou možnost, jak hrát v rámci role v různých prostorech, a já jsem opravdu rád, že ho máme.

arsenal.com