Arteta o výhře, Xhakovi, Vieirovi a Nwanerim

Mikel Arteta po zápase hovořil s médii o vítězství, výkonu Granita Xhaky s páskou na ruce a Fabiu Vieirovi, který si připsal první start v Premier League a vstřelil úžasný gól. Boss také prozradil, co ho vedlo k tomu, že se Ethan Nwaneri stal naším nejmladším hráčem v historii – je mu 15 let – a jak pokračuje vývoj Gabriela Martinelliho a jaké jsou jeho plány na reprezentační přestávku.

o vítězství…

Jsem opravdu spokojen s tím, jak jsme hráli, s výkonem, jak jsme kontrolovali určité oblasti hry, které jsou velmi důležité, pokud chcete porazit Brentford. Jsem opravdu rád, že se nám podařilo minimalizovat jejich příležitosti.

o zlepšení Granita Xhaky…

Jeho konzistence a způsob, jakým se každý den chová. Co se naučil v různých momentech své kariéry, ať už tady nebo v národním týmu. Také jeho ochota zůstat vždy pokorný, dívat se dopředu a snažit se zlepšovat, a když to děláte, obvykle se dějí dobré věci.

o jeho roli kapitána…

Rozhodně, a také to požadoval. Myslím, že teď cítí lásku a respekt oběma směry. Vidíte naše fanoušky, jak mu zpívali, emocionálně ho to nutí snažit se dávat ještě víc. Jsem za něj opravdu rád, protože si to podle mě opravdu zaslouží.

o tom, zda Vieira může mít místo v základní sestavě…

Myslím, že zaznamenal dobrý progres. Je zřejmé, že kvůli zranění vynechal celou předsezónní přípravu, to byla opravdu smůla. Ale známe jeho talent, důvody, proč jsme ho podepsali, a víme, co může týmu přinést. Dokázal to při jeho debutu proti Brentfordu. Znovu ukázal svůj charakter a kvality.

o jeho nejlepší pozici…

O tom je třeba ještě rozhodnout. Na těchto dvou pozicích útočných záložníků určitě. Hrál i ze strany, takže je to spíš o tom, jaké má úkoly a kde mu to více vyhovuje. Ale pozice, na které dnes hrál, mu opravdu sedí.

o jeho riskování…

Takový je, je to kreativní hráč. Musí hrát podle svého instinktu a citu. To je to, co potřebuje dělat, a my mu musíme vytvořit podmínky, aby svůj talent rozvíjel v našem týmu. Co se mi také líbí, je způsob, jakým konkuruje.

o tom, že se Ethan Nwaneri stal naším nejmladším hráčem…

Byl to čistě instinktivní pocit. Setkal jsem se s tím chlapcem a to, co jsem viděl, se mi opravdu líbilo. Per a zaměstnanci akademie mi o něm samozřejmě také poskytli velmi dobré informace. Několikrát s námi také trénoval. Včera mohl nastoupit, protože jsme měli zraněné, hlavně Martina, a pak jsem měl ze včerejška pocit, že když nastane příležitost, tak do toho půjdu, a prostě jsem to udělal.

o tom, zda je to pro něj odměna…

Je to další krok, další zkušenost. Ve vaší kariéře nebudou všechny kroky směřovat dopředu. Potom možná potřebuje tři kroky dozadu, aby mohl udělat další dopředu, ale stejně tak si myslím, že to vysílá opravdu silný signál o tom, kdo jsme jako klub.

o výkonu Martinelliho…

Když se podíváte na zápas, který tu hrál před rokem a dnes, je neuvěřitelné, jak rychle roste, dospívá, rozpoznává situace, úroveň provedení, porozumění a i fyzicky vypadá jako jiný hráč. Myslím, že dnes byl opět velmi dobrý.

srovnání dnešního zápasu s porážkou z minulé sezóny…

Je pravda, že jsme hráče nahradili jinými hráči, musíme k tomu být upřímní, a to, co mnoho lidí popisovalo jako špatný den, jako trapný den, já jsem to bral jako den budování charakteru, a pokud se chcete stát jiným týmem, musíte se z těchto momentů poučit, projít si těmito momenty a pak se stávají dny jako dnes. Všichni jsou v té šatně opravdu šťastní, je cítit, že s tím, jak hrajeme, si fotbal užíváme a je to další krok.

o tom, zda jsme v boji o titul…

Můžete se mě ptát každý den. Dneska jsme v čele ligy, jsem strašně šťastný, včera jsem byl naštvaný, protože jsme o to místo přišli, a dneska jsme si ho vzali zpět. Tlačit na to, abychom byli nejlepší, co můžeme být, to je náš cíl, a pak tabulka po 38 zápasech nebude lhát.

co řekl Ethanu Nwanerimu před zápasem…

V dnešní době je lepší jim nic neříkat! Prostě ho tam hoďte a uvidíte, co se stane.

kdy se Ethan dozvěděl, že bude v týmu…

Včera jsem mu řekl, že bude s námi a že chci, aby to zažil, aby byl v hotelu, viděl přípravy na zápas, byl mezi kluky a že musí být připravený. Když jste na té lavičce, musíte být připraveni.

o tom, jestli mluvil s Ethanem, když se chystal nastoupit…

Ano, řekl jsem mu gratuluji a užij si to.

Ethan se svým debutem zapsal do historie Premier League…

Všechna rozhodnutí dělám pro klub. Není to pro mě, není to pro hráče. Je to proto, že věříme, že má talent, který je třeba v příštích dvou nebo třech letech rozvíjet, a uvidíme, jak se nám to podaří.

o našich plánech na reprezentační přestávku…

Osobní plány? Maledivy! Ne, nevím, zatím jsem to neplánoval. Chci strávit nějaký čas se svými dětmi a rodinou. Ať už to bude v Londýně nebo mimo a postarat se o kluky, kteří jsou tady, protože jich máme docela dost. Musíme se o ně také postarat, protože někteří z nich jsou zranění, a začít se připravovat, protože nás velmi brzy čeká krásný zápas.

o poselství, které Ethanovo vystoupení vysílá jako klub…

Chceme dávat příležitosti, když je tu talent, když je tu osobnost a když jsou tu hráči, kteří milují to, co dělají, a nemají strach. Dveře jsou otevřené, aby prozkoumali, kam se mohou dostat.

arsenal.com