Arteta o Wolves, Jimenezovi a o soutěži o TOP4

Ve středu v londýnském Colney se po zmírnění covidových opatření vše změnilo a mohli se tak otevřít dveře pro osobní tiskovou konferenci.

Mikel Arteta hovořil o zápasu proti Wolves, Emile Smith Roweovi, Raul Jimenezovi a o soutěžení o TOP4.

o našem defenzivním rekordu v této sezóně…

Ano, jsem velmi ohromen, protože není snadné toho v této soutěži dosáhnout. Na prvním místě je angažovanost hráčů, pochopení toho, jak je to důležité, důsledky, a pak individuálně a kolektivně, jak jsou schopni to provést. Začíná to u hráčů, co jsou vpředu, jak se věnují pressingu a jak jsou náruživý a jak moc jsou ochotni tým v tomto smyslu podpořit. Pak je to kolektivní věc, pochopení vzdáleností, kompaktnost, jak vyhráváte souboje, jak nutíte soupeře hrát určitými způsoby, které jsou lepší pro naši obrannou strukturu. Pro budoucnost bude opravdu důležité, jak budeme udržovat rytmus a vyhrávat fotbalové zápasy.

o konkurenci na pravém obránci…

Je to přesně to, co chci. Že máme hráče, kteří mohou hrát ve stejné roli s různými kvalitami, které nám dávají různé možnosti a že jste si jisti, že mohou hrát na nejvyšší úrovni, a to je ten případ.

o tom, co si myslí o Wolves od té doby, co jsme s nimi naposledy hráli…

Nic jiného než předtím. Myslím, že jsou opravdu konzistentní, práce, kterou dělá manažer a trenérský personál je výjimečná. V posledních letech jsou opravdu na dobré cestě, mají opravdu jasný způsob hry a jsou opravdu konkurenceschopný tým. Je opravdu těžké je porazit a zítra to bude těžké.

o zdůraznění důležitosti zápasu pro hráče…

Myslím, že to vědí. Vědí, co pro nás každý zápas znamená. Víme, kde jsme a že soutěžit budeme až do konce. Je tam hodně zapojených klubů, vidíte velmi odlišné výsledky, které nečekáte a my hrajeme doma. Důležitost bodů, když hrajeme doma, bude rozhodující pro dosažení cíle.

o tom, co by mohlo změnit bitvu mezi nejlepšími čtyřmi…

Nevím. Myslím, že to bude jak na horské dráze. Nastanou okamžiky, kdy se tým trochu otevře, pak se to dožene. Vidíte, co všechno musíme sehrát a je to nesmírně ošidné. Uvidíme.

o tom, zda jsou nějaké týmové novinky…

Ne, v tuto chvíli je vše tak, jak to bylo předtím.

o důvodech úspěchu Wolves…

Především je to náborová politika a hráči, které přivedli s vlastnostmi, charaktery a specifičností hrát tak, jak hrají. Jejich obranná výkonnost byla samozřejmě vynikající, množství branek, kreativita, kterou mají, tato kombinace bude vždy pro výsledek pozitivní.

o důležitosti kvalifikace do Ligy mistrů…

Myslím, že pro klub je to místo, kde chceme hrát, a to musí být cílem pro každý rok. Hrát mezi nejlepšími týmy na světě, a to je to, co chceme dělat.

o možnosti klubu, prodloužit jeho smlouvu…

Nemám k tomu nic. Jen to, že jsem tady opravdu šťastný a mým cílem je vybudovat s klubem vítězný tým. Tým, na který se lidi rádi dívají, s nímž se fanoušci ztotožňují, může přenášet to, co chceme, fotbalově i jako organizace.

o dosaženém pokroku…

Věci se budou dít přirozeně a udály se v posledních několika měsících a my se musíme zaměřit na to, abychom dosáhli toho, čeho chceme.

o tom, že je klub v nejlepší formě, v jaké byl od doby, kdy byl povolán do jeho vedení…

Ano, jsem spokojený se směrem, kterým se ubíráme. Nejsem spokojený s tím, kde jsme a kde chceme být. To je jisté, protože chceme soutěžit a opravdu vyzvat nejlepší týmy v této lize v po sobě jdoucích sezónách a tam ještě nejsme. Myslím, že se tým vyvíjí opravdu správným směrem. Projekt, který navrhujeme, se děje a jsou v něm pozitiva, ale ještě tam nejsme.

o tom, pokud nedosáhne Ligy mistrů…

Dělám pro to vše, protože jsem to zažil jako fotbalista a je to jeden z nejlepších pocitů, že můžete být obklopeni soupeři, kteří jsou nejlepší na světě a vyzvat sami sebe a hodnotit se proti tomuto typu soupeřů. Pak samozřejmě jako klub hrajete v soutěži, která přivádí klub do jiné dimenze, jiného dopadu. Je to soutěž, která je velmi spjatá s tímto fotbalovým klubem.

o tom, jak hráči zvládnou tlak…

Tento tlak se vyvíjí, protože matematicky je to možné, ale musíme se zaměřit na dnešek. Musíme dobře trénovat, dobře se dnes připravit, být mentálně, fyzicky a takticky připraveni hrát zítra opravdu těžký zápas a ukázat to na hřišti. To by měl být jediný cíl.

o Bruno Lagovi…

Odvedl opravdu dobrou práci. Myslím, že v tom klubu nastavil jiné standardy a práce, kterou odvedl, je fenomenální v každém smyslu. Myslím, že založil klub v Premier League na jiné úrovni a Bruno sem přišel s vlastními nápady a postavil tým na jinou úroveň a způsob, jakým soupeří a hrají, je pozoruhodný.

o tom, zda jsme v předstihu…

Jsme tam, kde jsme, a jsem rád, že jsme v této pozici a chceme z toho vytěžit maximum a znovu to může být, a mělo by to být, cílem, ale musíme se soustředit na dnešek.

o tom, že Antonio Conte říká, že se můžete splést se svou ženou, ale ne se svými střelci…

Když vidíte týmy, které vyhrávaly mistrovství a evropské soutěže, a vidíte týmy, které Antonio v minulosti měl, a množství vstřelených branek, je tam obrovský vztah. Takže má asi pravdu. Nejsem si ale jistý srovnáním s manželkou, ale je dobré!

o zranění hlavy a zdraví hráčů…

Myslím, že jsme tam udělali velký pokrok, než kde jsme byli před pár lety. Musíme v tom pokračovat. V případě Raula (Jimeneze) to byl opravdu děsivý okamžik. Díky lékařskému týmu ho v tu chvíli pravděpodobně zachránili před něčím, co by mohlo být mnohem horší, a pro uzdravením, které zvládl. Je skvělé, že se po tom vrátil tak rychle, předvádí výkony a dává branky, jak to umí. Pokud jde o toto téma, ano, vždy se můžeme zlepšit, a to by mělo být cílem.

o tom, zda Jimenezovo zranění bylo jedním z nejděsivějších momentů, jaké kdy poznal…

Měl jsem jiné, ale byl to jeden z nich. Hned, když vidíte reakci a úzkost, která je najednou v týmu lékařů a všech, kteří byli zapojeni, snaží se posoudit, co se děje. Bylo to děsivé a díky bohu to skončilo dobře, ale vypadalo to opravdu, opravdu špatně.

o tom, že byl klub v kontaktu…

Ano, samozřejmě jsme byli, a David (Luiz) byl také, byl přímo zapojen a opravdu tím ovlivněn. Nakonec jsme kolegové. Sdílíme stejné povolání a průmysl a když se něco takového stane, jste emocionálně zainteresováni.

o tom, že Wolves jsou soupeři o TOP4…

Ano, vypadají tak, podle toho, jak hrají a jaké mají výsledky, jakou konzistenci předvádějí. Určitě. Když se podíváte na poslední dva zápasy a jak hrají proti těmto týmům, budou nahoře.

o deseti brankách a dvou asistencích Emile Smith Rowea…

Ta čísla by měla vypadat nějak takhle, a to není náhoda. Trénuje každý den, pracuje, má ochotu to dělat, protože ví, že na to má kvality a schopnosti. To je to, co musíme od hráčů požadovat, ať je jim 19 nebo 20 nebo 35.

o tom, zda Emilovi pomohla zkušenost z Anglie…

Myslím, že je to kombinace všeho. Je to v jeho povaze. Potřebuje cítit důvěru kolem trenérského personálu, že jsme ti správní lidé, kteří ho povedou a posunout na další úroveň. Potřebuje své spoluhráče, kteří jsou velkými přispěvateli k tomu, co dokáže na hřišti. Potřebuje cítit lásku, potřebuje mít správné prostředí kolem sebe, své rodiny, přítelkyně nebo čehokoliv jiného, a když se to stane, má dobrou šanci.

o tom, jak se vypořádává se svou zvýšenou pozorností na něj pro dokument Amazon…

No, je to další zkušenost. Jednou jsem ji opustil, samozřejmě, když jsem měl jinou roli, ale aspoň jsem věděl, co to je. Je to způsob, jak říct lidem, kteří nás sledují, jak žijeme, jak to vypadá uvnitř, a musí to být přirozené. Nikdo nemusí hrát, musíme být sami sebou a prostě vyprávět příběh tak, jak se stane. Byla to někdy horská dráha pro mnoho situací, které všichni známe, a vyrovnat se s (Covid) omezeními. Ale doufejme, že je to dobrý příběh k vyprávění, aby lidé pochopili, co se děje v zákulisí. Ale někdy to není opravdu jednoduché, protože se cítíte být pozorováni, cítíte se neslušní a někdy je to v hloubi vaší mysli. V určité fázi to musíte nechat být a stát se tím, čím se můžete stát.

o tom, zda v dokumentu uvidíme jeho jinou stránku…

Nevím, jsem kdo jsem. Když jsem naštvaný, když jsem šťastný, když jsem zklamaný. Nevím. Myslím, že neschovám – nebo schovám – hodně o tom, jak se cítím. Určitě, když mě budete sledovat 24 hodin, jsem si jistý, že o mně budete vědět víc.

o stěhování Jacka Wilshera do Dánska a jakákoliv slova pro něj…

No především, děkuji za to, co dělal po celou dobu s námi. Bylo skvělé ho mít a myslím, že mluvím jménem všech a klubu, bylo mi naprosto potěšením mít Jacka zpět. Užili jsem si jeho hraní vedle nás, to, že nám byl nablízku, byl inspirací pro všechny mladé lidi. Doufejme, že mu pomůžeme – také jsme mu trochu pomohli – protože měl určité pochybnosti, co dělat, jestli začít trénovat, nebo pokračovat ve hře. Myslím, že tato skupina hráčů mu dala znovu tu nutnost zažít – každý den – jak velkolepé je cítit se jako fotbalista, a myslím, že to chce zažít znovu. Přejeme mu hodně štěstí.

o tom, zda dozrál od doby, co zpíval písničky…

Ušel dlouhou cestu. Myslím, že nemůže ztratit tu spontánnost, kterou má, a tu povahu a vtipné momenty, které produkoval. To k Jackovi patří, ale očividně uběhly roky a on dozrál.

o tom, zda by se jednoho dne mohl Jack vrátit jako trenér…

Na sto procent. Myslím, že všichni v klubu by byli ochotni mu otevřít dveře a pokusit se pro něj najít roli, která by fungovala pro všechny. Myslím, že se to v budoucnu přirozeně stane.

/arsenal.com/