Arteta po Evertonu

Krátce po přesvědčivém vítězství 4:0 nad Emirates, se v konferenční místnosti objevil Mikel Arteta připravený odpovídat na dotazy novinářů. Ptali se ho mimo jiné na 5bodový náskok na čele tabulky, na chemii v týmu a gólovou potenci Bukayo Saky a Gabriela Martinelliho.

Jestli je s výkonem spokojený…
Mám velkou radost. Byl to odložený zápas, který nám chyběl k tomu, abychom srovnali počet odehraných zápasů s konkurencí, navíc proti soupeři, o kterém jsme věděli, že nám to ztíží co nejvíce to bude možné stejně jako v Goodison Parku. Začali jsme zápas s mírnou frustrací a neporozuměním jak máme hrát, to jim umožnilo se dostat do hry, ale po 25 minutách se naše hra zlepšila a načasování prvních dvou gólů bylo klíčové.
Potřebovali jsme magický moment a Alex s Bukayem se o něj postarali, poté se tým zvedl, obzvlášť s Thomasem, protože Jorginho se dnes necítil moc dobře. Když nastoupil měl na vývoj zápasu velký vliv, poskytl nám klid a stabilitu a já myslím, že druhý poločas z naší strany byl skvělý.

o odolnosti a mentální síle, kterou jeho tým ukázal…
Když je sledujete den co den vidíte a cítíte, jak moc to chtějí, jak moc chtějí podávat výkony, které po nich chceme a jak moc chtějí potěšit lidi spojené s klubem. Neměl jsem žádné pochyby, že se nám to (nezdary) podaří obrátit k dobrému, herně, výsledkově i ty drobné detaily, které rozhodují mezi výhrou a prohrou. Mám velkou radost z toho jak si tým aktuálně stojí.

o tom, že Martinelli i Saka letos vstřelili už 10 gólů…
Zaslouží uznání, protože nakonec ty góly musíte vstřelit sám jako jednotlivec, co děláme my je, že se snažíme jim svým stylem hry a pozicemi, kam se je snažíme dostat, co nejvíce pomoci. Oba se chtějí strašně moc naučit, chtějí znát víc a víc každý den, nikdy nemají dostatek informaci, pořád chtějí víc. Chtějí prostor, chtějí trénink. Nakonec když máte obě tyto věci a máte potřebný talent a nápady jako oni, nakonci se dějí dobré věci.

o důležitosti Zinchenka na hřišti i mimo něj…
Proto jsme jej přivedli, protože týmu přináší něco jiného. Jeho mentalita a jeho kvalita nám umožňují být v určitých věcech nepředvídatelní a znamená to pro soupeře nebezpečí pokaždé, když máme míč. Proti zatažené obraně odehrál 200 zápasů a je to pro nás velice prospěšné.

o tom jak si Martinelli rozumí s Trossardem…
Myslím, že v týmech se budují vztahy a chemie následně přichází automaticky. Když ho uvidíte hrát více s Fabiem, uvidíte ještě víc chemie, protože se oba „milují“, stačí jim pohled a ví co je potřeba udělat. S Leem si budují něco podobného a cítí více volnosti pohybovat se v určitých zónách na hřišti, jeho sebevědomí opět narostlo. Střílí góly, vytváří asistence a je ve velmi dobré náladě.

o souhře Zinchenka se Sakou před prvním gólem…
Musíte produkovat tyto magické momenty a jak jste řekli, převzít iniciativu a mít mentalitu, kdy si řeknete „Teď na hřišti něco dokážu, nebudu čekat až to udělá někdo jiný“. Když máte několik hráčů, kteří jsou ochotní a schopní něco takového udělat, máte větší šanci vyhrát více zápasů.

o tom, zda rostoucí chemie mezi Martinellim a Vieirou dostane více prostoru v následujících týdnech…
Určitě ano.

zda jsme nyní favorité na výhru v lize…
Mou odpověď znáte. Líbí se mi, že všichni jsou pro to zapálení, tomu bránit rozhodně nebudeme. Je však nutné podívat se na dnešní zápas a pochopit, že je ještě spousta věcí, které můžeme udělat lépe, zejména v prvním poločase. Můžeme hrát lépe a ujistit se, že jsme připravení na těžký zápas s Bournemouthem.

o tom, že před sezonou nikdo neočekával, že budeme na špici…
Myslím, že jsme tam kde jsme proto, jak pracujeme, máme velice dobré hráče a máme neuvěřitelné spojení s našimi lidmi, to vše přispívá k našemu postavení v tabulce a musíme v tom pokračovat.

o tom zda hráče povzbuzuje v tom, aby si šli pro titul…
S mými hráči ovlivňuji to, co dělají v následující hodině tak, aby byli lepší.

o tom jak klíčové je snížit tlak…
Je to jen o očekáváních. Čím méně zápasů zbývá, tím více potřebujete body k tomu, abyste vyhrál, musíte zůstat soustředění a snažit se ovlivnit věci, které ovlivnit můžete, zbytek přijde sám, protože nemůžete ovlivnit vše.

o tom, že Eddie Nketiah po zápase kulhal
Je v pořádku, zápas dokončil dobře, ale potýká se s drobným problémem.

o tom, že hráči byli neúprosní…
Je to něco, na čem musíme zapracovat, mluvit o tom a stavět na tom. Není to snadné, ale často to přichází společně se zkušenostmi a většinou právě s těmi zkušenostmi, kterými si nechcete projít. Rozlosování a jednotlivé zápasy však jistě přinesou i takovéto momenty. Někdy máte náskok 5 bodů jako my dnes, jindy to budou 3 body, 2 body, ztráta 2 body, to se může stát a musíme s tím žít.

Zdroj: /arsenal.com/