Arteta po vítězství nad Evertonem.

Po vítězství 2-0 v přípravném utkání nad Evertonem na americké tour vychvaloval Mikel Arteta svého nového útočníka, Gabriela Jesuse, který za dva poločasy v přípravě stihl vstřelit už tři branky.

Boss také zhodnotil průběh utkání, výkon Matta Turnera, vliv amerických fanoušků, výkon Saliby i situaci ohledně smlouvy pro Saku.

jak byl tento zápas užitečný…
Bylo to dobré, dvě opravdu odlišné poloviny. V první půli jsme byli velmi dobří, intezivní výkon. Věděli jsme, kde máme volný prostor a dobře jsme ho využívali. Byli jsme jim neustálou hrozbou, do útoku jsme šli ve velkém počtu. Byli jsme opravdu přímočaří, presink byl na top úrovni, byl jsem opravdu rád, že jsme jim nic neumožnili. Druhou půli jsme začali trochu vlažně. Změnili jsme formaci a připsali si hodně ztrát, ztratili jsme kontrolu nad zápasem. Posledních 20 minut jsme to trochu změnili a myslím, že znovu získali kontrolu. Celkově kluci dělali to, co na tréninku. Trénují opravdu dobře, ve velké intenzitě na každém tréninku.

o Gabrielu Jesusovi…
Vypadá ve formě, opravdu dynamický hráč. Se spoluhráči si okamžitě porozuměl. Hledají jej, vytváří šance, dobré spojení ve specifických prostorech, ve kterých jej chceme mít a ano, jsme s ním opravdu spokojení.

zda je pozice devítky pro něj nejlepší…
Je velmi univerzální, ale chtěli bychom jej rozvíjet na této pozici. Ale nejen jeho, navíc bych to neuzavíral, protože s ohledem na hru soupeře ho budeme používat i na jiných pozicích. Je tomu otevřený a ví, že i v tom je jeho síla.

o kvalitách Nketiaha a Jesuse…
Mají vše, co potřebujeme. Hrají ve velké intenzitě, oba dva. Jak presují a jak dokáží tento presink udržet. Jsou dobří v mezihře a mají čich na góly, což od devítky vyžadujete. Nejsou to ale jenom devítky, mají všechny kvality pro naši hru, jsou fantastičtí.

zda potřebujeme klasickou devítku…
Záleží, podívejte se na Harry Kanea, podívejte se na Haalanda. Myslím, že jsou zde k dispozici nějací útočnící, rostou, mají své momenty v evropském fotbale. Záleží to na kvalitách, jiný útočník s naprosto jinými kvalitami střílí každou sezónu 45 branek. Takže záleží na tom, co je k dispozici a co tým potřebuje.

o tom, co chce mít v týmu…
Chcete mít všechno! Chcete mít jednoho vysokého, jednoho, co hraje jako falešná devítka, ale s jistotou můžu říct, že jsem opravdu rád za útočníky, které máme.

o jeho intenzitě…
Vytváří chaos, vytváří nejistotu a máte ho vždy nalepeného na ramenu. Vždy vás obere o míč, vždy je před brankou. Je opravdová hrozba a to my potřebujeme. Jakmile ztratíme míč, je okamžitě aktivní a vytváří tlak na soupeře a vyburcuje celý tým. Má vůdčí schopnosti, okamžitě šlo vidět, co to dělá s chlapci, je to typ, který jsme potřebovali.

o jeho gólových hodech…
Miluju takové hráče, ví, jak to chodí. Hodně se učí, ví, jak se cítit, umí využít jakoukoli situaci, tohle potřebujeme.

zda to potřebujeme…
Mají i jiné kvality, Gabby i Eddie mohou dodat různé kvality.

o tom, jak se usadil Matt Turner…
Jsem za něj opravdu rád. Má vynikající charakter, osobnost, skvěle si zvykl a je skvělý v tom, co chce dokázat. Samozřejmě jeho přestup k nám je pro něj obrovský moment, hrát zde ve Státech před tímto publikem a že se mu daří.

o tom, co chce od Turnera vidět…
Že bude pokračovat v tom, co dělá.

o fanoušcích v Baltimoru…
Je to skvělé. Nevěděli jsme, co čekat, myslím, že tady bylo tak 40,000 fanoušků, 35,000 fanoušků Arsenalu, takže moc děkujeme. Opravdu udělali rozdíl, hráči si toho váží a také proto udělali kolem stadionu čestné kolečko. Bylo to neskutečné a jsme moc šťastní, takže díky.

zda očekával, že budou fanoušci tak hlasití…
No, byli velmi vášniví. Před hotelem čekali několik hodin, byli velmi odhodlaní několik posledních dní, což ukazuje jak jsou zapálení pro tým.

co mohou fanoušci udělat pro sebedůvěru hráčů…
Pro některé je to vůbec poprvé, co jsou ve Státech, poznávají svět a je to pro ně skvělé.

o nové smlouvě pro Bukayo Saku…
Budeme se snažit, obě strany mají stejný záměr a je to otázka času.

o výkonu Williama Saliby…
Je opravdu dobrý. Myslím, že zahrál opravdu dobrý zápas, vypadal vyrovnaně, od prvního dne byl naprosto soustředěný, vyvinul se tak, jak jsme chtěli a myslím, že předvedl skvělý výkon.

o zdravotním stavu Bena Whitea…
Trápil ho čtyřhlavý sval, takže jsme jej museli chránit, s týmem ale trénoval, takže snad bude v pořádku.

o dalších zdravotních potížích v týmu…
Měli jsme drobné potíže s Kieranem, Emile měl také drobné zdravotní potíže, stejně tak i Tomiyasu a Ben. Zbytek je v pořádku, ale tyto zranění jsou jen záležitost pár dní.

o stavu Fabia Vieiry…
Měl drobný problém s kostí a snad začne příští týden trénovat.

/arsenal.com/