Arteta před Watfordem

V pátek se v Colney konala tisková konference, na které odpovídal Mikela Arteta na dotazy novinářů před naším nedělním zápasem proti Watfordu.

o novinkách v týmu…
Jsme na tom stejně jako minulý týden, stále máme pochyby ohledně Tomiyasua, ale zbytek je na tom myslím dobře.

o otazníkem nad startem Isamaila Sarra z Watfordu…
Zajisté je velkou hrozbou, ale myslím, že stále mají dostatek kvality i jinde, problémy nám mohou způsobit i jiní hráči a očekávám náročné utkání.

o Royi Hodgsonovi…
Neočekával jsem, že se o něm budeme znovu bavit protože minule jsem se s ním už rozloučil a on se rozhodl do fotbalu vrátit, což vám poví hodně o tom, jaká to je osobnost, jak miluje fotbal, jak moc tuto hru potřebuje a myslím, že je skvělé mít jej zpět.

zda jej překvapil Hodgsonův návrat…
Absolutně, naposledy, když jsem s ním mluvil, tak zněl přesvědčeně, s ohledem na to, co dokázal a kde všudy byl, jsem si řekl ‚Ok, končí, bude trávit čas se svou rodinou.‘ Ale na této hře je právě krásné to, že ji potřebujete k životu.

zda je Ramsdale jedním z nejlepších příchodů sezóny…
Řekl bych, že tohle ocenění by mohl získat jakýkoliv náš hráč, ale samozřejmě o výkonech Aarona se bavit nemusíme, co do týmu přinesl a jak se adaptoval, co dokáže na hřišti každý zápase předvádět. Snad cenu získá, ale ještě nás stále čeká spousta zápasů.

o houževnatosti Watfordu…
Roy je v tomto extrémně dobrý a umí tým dostat na stejnou myšlenku, přimět je k tvrdé práci, jeho tým je opravdu kompaktní a těžký porazit, to je jisté. Jeho kvality, má na to více zkušeností, než kdokoliv jiný v této lize, ví, jak tým dostat do formy, jak dostat tým, kam potřebuje, v tom je výjimečný.

o zlepšení vlastní houževnatosti…
Myslím, že je to hodně spojeno s přesvědčením a vírou – když máte tuto vůli, hráči budou úspěšní, budou předvádět hru, kterou chceme hrát, uvidíte, jak moc si užívají vzájemnou spolupráci, v takové chvíle vše začíná vzkvétat. Nakonec to je možná i následek houževnatosti, kterou jste zmínili. Toto musíte budovat a k tomu potřebujete i dobré zkušenosti, a ty vám dodají víru to opět zvládnout, máte větší sebedůvěru, víte, jak řešit určité momenty na hřišti a je to jedině dobře, protože je to hodně zapotřebí k vítězství v zápasech.

o tom, že jsme favoriti v hodně za 4. místem…
Nevím, myslím, že je to pozitivní protože o něj chceme hrát a realita je taková, že čtvrtí nejsme, jsme stále šestí a pokud ty zápasy vyhrajeme – a my je musíme vyhrát – tak víme, co musíme udělat, abychom se tam dostali. Je to stále dlouhá cesta, nyní se plně soustředíme na náš cíl, a to je vítězství proti Watfordu.

o tom, že Hodgson vedl týmy ještě předtím, než se narodil…
Nevím. Když si řeknete, že je to prostě úžasné, jak dlouho už zde je, jak dokázal najít rovnováhu ve svém životě, ve kterém je tolik místa pro fotbal, jakou měl skvělou manažerskou kariéru, která je tak obsáhlá. V podstatě to z vás vysává život, ale on vypadá zdravě, dobře, no nevím. Je to osoba, kterou opravdu obdivuji a myslím, že je to skvělý příklad pro každého trenéra, s kterým byste chtěli trávit čas.

o jeho práci…
Je to skvělá práce. Je to práce plná vášně a vzájemného působení, trávíte s lidmi spoustu času a budujete tým a energie, která se kolem vytváří, to spojení, které musíte vytvořit mezi klubem a fanoušky je vším. Má to mnoho důsledků a musíte dělat spoustu rozhodnutí a když si představíte kolik rozhodnutí musel Roy za těch 35 nebo 40 let udělat, to je prostě fenomenální.

o sousedech z Watfordu… [Arsenal a Watford mají tréninková centra vedle sebe, pozn. překl.]
No, mám tam několik přátel a je to fajn protože se často míjíme v autech. Myslím, že je to skvělé. Myslím, že vzájemný vztah by měl být silnější a silnější a například Edu v tomto ohledu udělal obrovský kus práce, jsme si totiž bližší a myslím, že si můžeme v mnoha ohledech pomoct. Myslím, že je to možné.

zda by pozval Roye na kafe…
Na sto procent. Můžu tam zajít, to není problém.

zda je kafe lepší v Arsenalu nebo Watfordu…
To záleží na tom, kdo ho dělá.

o tom, jak těžké bude porazit ¨Watford pod Royem Hodgsonem…
Jsou velmi odolní, organizovaní, jejich přístup k zápasu je zcela jasný, víte, co si chtějí ze zápasu odnést. My musíme samozřejmě jet podle našeho plánu, jít do zápasu s naprosto odlišným přístupem, a to bude výzva. Je to skvělý stadion se skvělou atmosférou, vše je tak nablízku a víte, co vás tam čeká.

proč si byl tak jistý, že přijdou pro Arsenal dobré věci…
Máme skvělé lidi a velmi dobré hráče a myslím, že tato kombinace nakonec, když jsou všichni na jedné lodi, musí mít dobrý výstup a věřím tomu stále i dnes.

o Benu Whiteovi…
Zažívá skvělou sezónu. Myslím, že to, co zvládl, jak rychle se adaptoval, jak rychle se dokázal vypořádat s tlakem a s číslem, které nosí, s cenou, kterou jsme za něj zaplatili, co po něm požadujeme i s ohledem na jeho věk, je prostě skvělý.

zda se mu někdo omluvil za minulá rozhodnutí…
Jsme s nimi vždy v kontaktu. Je to skvělé protože po zápase můžeme být všichni upřímní a dostanete odpovědi, které chcete, ale zápas ovlivnit nemůžeme.

zda měl osobní telefonát z PGMOL…
Ne.

o tom, jak by mohly naše vylepšené vztahy s Watfordem vypadat…
To záleží. Alespoň se o tom můžeme začít bavit a objevit možnosti, které můžeme mít s našimi a jejich hráči. Jsou to naši sousedi, můžeme spolu soupeřit, ale zároveň je myslím důležité mít dobré vztahy, což je i náš případ.

o tom, co bude dělat v 74 letech…
Nevím. Kdybyste se mě zeptali před 10 lety, jak bude můj život vypadat nyní, pravděpodobně bych odpověděl na všechno špatně, takže nevím.

zda více času na tréninkovém hřišti zlepšilo naši formu…
Tohle bylo z více důvodů, měli jsme hrát proti Chelsea ale ti byli na Mistrovství klubů, proti Liverpoolu v FA Cupu, vzniklo nám tam spoustu volného prostoru, takže jsme se snažili toto využít na maximum a zatím se to vyplatilo.

zda hráči reagovali pozitivně na větší tréninkový čas…
Zatím ano. Ale nejsem si jistý, jestli jim to vydrží!

o dobré formě Thomase Parteyho…
Myslím, že když jste upřímní sami k sobě, je to skvělá startovací pozice a když se sami zhodnotíte takto veřejně jako to udělal Thomas, je to velmi vzácné. Věřil tomu, co dělá, chtěl dát týmu a klubu mnohem víc a možná pak něco přecvaklo, možná i fakt, že se mu vyhnula zranění, to je taky důležité, také je více fit protože vše dělá lépe.

zda zaznamenal zlepšení v Thomasově formě…
Ano.

zda Thomas trénuje střelbu…
Trénuje a kdybyste viděli některé jeho góly z tréninku, byli byste ohromení! Asi mi nebudete věřit, takže brzy uvidíte jeden takový v síti.

o fanoušcích, kteří plánují obléct žlutou a modrou na podporu Ukrajiny…
Podpořím jakoukoliv iniciativu, která bude demonstrovat, že musíme žít v míru a jde o tento případ a fanoušci věří, že je to ta správná věc, tak to samozřejmě podpořím.

/arsenal.com/