ASTON VILLA 1-0 ARSENAL: V ČÍSLECH

Pokud chcete na této prohře najít alespoň nějaké pozitivum – tak Troy Deeney je o „TAKOVÝTO“ kousek blíž k vyřazení z Premier League.

Šance Arsenalu dostat se do Evropských pohárů přes ligovou soutěž byla po remíze s Leicesterem a prohrou s Tottenhamem už jen teoretická. Nyní je tato šance nenávratně pryč. Připomíná to trochu situaci před rokem (+/-) a sezónu budeme zakončovat pohárovým finále proti Chelsea. Zápas, který může zachránit (nebo podtrhnout) velice špatnou sezónu. Snad to letos dopadne lépe.

Grafy

Očekávané góly – xG
xG – mapa střel
xG – tabulka střel
Simulovaný výsledek zápasu

A teď ta čísla

633 – pokusů o přihrávku pro Arsenal, 69% (hezké číslo) z celkového počtu pokusů o přihrávku v celém zápase.

186 – pokusů o přihrávku pro Arsenal v útočné třetině hřiště, 63% z celkového počtu pokusů o přihrávku v útočné třetině hřiště.

75% – procentní podíl pokusů o přihrávku do velkého vápna, které byly klasifikovány jako centry (33 centrů z celkových 44 pokusů o přihrávku do velkého vápna)

19 – doteků v „zoně 14“. Zóna 14 je část hřiště, které se nachází za hranicí vápna, známá jako zóna, ve které Arsenal dominoval pod Arsene Wengerem – viz obrázek níže.

Doteky s míčem v zóně 14

Není divu, že Arsenal neměl skoro žádné doteky s míčem ve velkém vápně. Jedním z hlavních předpokladů pro doteky s míčem ve vápně je mít doteky s míčem v zóně 14. To je zóna, ve které Arsenal mnoho let dominoval a nyní spadl do středu ligové tabulky v této statistice.

Tento zápas byl skoro opakem zápasu proti Manchester City v sobotu. Aston Villa bránila opravdu dobře a Arsenal neměl dostatečně kreativní hráče, kteří by byli schopni najít skulinu v jejich obraně. Arsenal se v tomto zápase do velkého vápna bohužel dostával převážně centrovanými míči a minimálně přihrávkami ze zóny 14.

Tento zápas naprosto zvýraznil fakt, že Arsenalu chybí kreativní hráči. Dani Ceballos občas ukázal svou kreativitu (ne však v tomto zápase), ale po časech Patricka Viery přes Cesca Fabregase, Mikela Artetu a Santiho Cazorlu se dostáváme k dnešnímu Arsenalu, který bohužel dnes nemá podobnou technickou schopnost tvořit hru.

V sezónách 2013-14 a 2017-18 byl Arsenal na 1. místě ve statistikách střel ze zóny 14, ale poté spadl na 8. místo a aktuálně je na 9. pozici v lize v této statistice. Pod Wengerem měl Arsenal pravidelně 45 – 55 doteků za zápas v zóně 14 a umísťoval se pravidelně na 1. místě v této statistice. Po příchodu Unaie Emeryho a zatím i pod Mikelem Artetou se Arsenal pohybuje průměrně kolem 25 doteků v zóně 14 za zápas.

Těžko předpovídat budoucnost Arsenalu, ale doufejme, že Arsenal bude v tabulce mnohem výše než je nyní. Aby se Arsenal výše v tabulce dostal, bude muset daleko více bodů získat od týmů tabulkově pod Arsenalem (jako za dob Arsene Wengera). A právě v zápasech proti týmu tabulkově níže, u kterých se dá předpokládat, že budou bránit podobně jako Aston Villa, bude Arsenal potřebovat nejen kontrolovat míč, ale přetavit to také do velkých šancí a do gólů. Bez toho se lepší budoucnosti nedočkáme.

Mikel Arteta zatím určitě neměl dostatek času a určitě si další čas zaslouží. Zatím to ale bohužel vypadá, že strategie bránění a protiútoků mu funguje. Ale na strategii držení míče, kreativního přechodu do útoku a vytváření velkých šanci proti týmům, které dobře brání a hrají na protiútoky nebo na útočné standardní situace musí ještě hodně zapracovat.

Zdroj: Arseblog