AW: Poslední předzápasová tisková konference

Arsene Wenger odpovídal na dotazy zástupců médií na svojí poslední předzápasové tiskové konferenci na lavičce Arsenalu. Tentokrát odpovídal i na mnoho témat, která přímo nesouvisí s nedělním utkáním.

o Davidu Deinovi

Kdyby to šlo, rád bych s ním tenkrát spolupracoval dál. Hodně ovlivnil fakt, že se fotbalový svět změnil a že jsme stavěli stadion. Podepsal jsem na pět let s vědomím, že mé zdroje budou omezené. A to nutně znamená, že máte k dispozici horší hráče.

o tom, že zůstal v klubu během budování stadionu…

Nechtěl jsem se sbalit a odejít během výstavby, protože jsem tuhle výzvu přijal. Tohle pro mne bylo důležitá část mého života a jsem na ni hrdý.

zda svého rozhodnutí nelituje…

Možná. Nevím, co by bylo, kdyby… Ale jediné co můžu říct, že jsem odmítl každého, každý velký klub. Moji loajalitu nemůže nikdo zpochybňovat.

kde se cítí doma…

Tady. Žiji zde 22 let, moje dcera zde prožila celý život, studuje tu univerzitu. Doma se cítím tady. Ale když řeknete Londýn, popravdě nevím, jak se dostat do centra. Budete mi to muset ukázat, nikdy jsem tam nejel bez řidiče.

o tom, že Tottenham bude čelit podobným problémům s novým stadionem…

Některé věci se změnili. Velmi vzrostl význam přestupů. Ceny hráčů šli nahoru, cena za stadion se zdvojnásobila. Částky za přestupy vzrostly třikrát, možná čtyřikrát. Hráč za deset milionů v době, kdy jsme stavěli stadion, to bylo něco. A dnes hráči jako Kane, jakou mají cenu? Možná sto milionů? Můžou tak mít spoustu peněz ,ale bude je to něco stát.

zda budou muset prodávat hráče…

…do Arsenalu, třeba.

o myšlence, že nový stadion přinese více prostředků na přestupy…

To se bohužel tak docela nestalo, protože jiné kluby začaly využívat vnější zdroje. Měli jsme tak dvojnásobnou nevýhodu. Museli jsme splácet dluh a čelit konkurenci, které měla víc peněz než kdy dřív.

zda by obětoval Emirates Stadium za Highbury…

Museli jsme se přestěhovat. Žádný klub si nemůže dovolit odmítat diváky, kteří chtějí vidět zápas. Možná jsem si tenkrát myyslel, že jsme až příliš ambiciozní s 60,000 míst, ale ukázalo se, že to funguje.

o tom, že Dein měl o stěhování pochybnosti…

Ano, ve hře bylo i Wembley, protože jsme dlouho nemohli najít vhodné místo. Cestovali jsme, hledali jsme všude možně a nakonec jsme našli lokalitu nedaleko Highbury. Dokonce jsme zvažovali, že stadion postavíme někde úplně mimo, ale lidé mají své návyky.

zda své dvě dekády dělí na dvě různá období…

Ano.

zda bylo stěhování složité…

Ano, Highbury mělo speciální kouzlo. Je to kostel, katedrála. Cítil jste tam ducha každého hráče, který tam nastoupil, bylo to něco zvláštního, zvlášť pro mě. Emirates, to bylo jako koupit nový dům. Chvilku to trvá, než se zabydlíte. Je to úžasný stadion, ale Highbury mělo něco navíc, co nemůžete nikdy znovuvytvořit na novém místě.

zda už jsou zde na Emirates pevné základy…

Ano, jsou. Máme zdravé finance, dobré hráče, nový stadion, už zde máme pevné kořeny.

jak dlouho si myslel, že bude trénovat tým, když přišel do Anglie…

Tři roky. Říkal jsem si, když půjde všechno dobře, budu tady tak tři roky. A ono to šlo všechno dobře.

o své první tiskové konferenci…

Vzpomínám si na moji špatnou angličtinu. A jak na mne byli lidé zvědaví, protože jsem přišel odnikud. Ale pořád trvám na tom, co jsem tehdy řekl – že jedním z mých úkolů je zůstat věrný kvalitám, které jsem zde nalezl. Svět se změnil, hráči bohatnou. Vždy jsem se snažil udržet tradici a hodnoty tohoto klubu, jak jsem jen mohl. Myslím, že celkově mi to docela šlo.

zda se mu bude stýskat po médiích…

Ano, samozřejmě, vždyť nikdo se mě už nebude na nic ptát. Vždy jsem vám říkal, že miluji fotbal a fotbalová utkání. Pokaždé když s vámi mohu mluvit o fotbale, jsem šťastný. Neužíval jsem si každou tiskovou konferenci, protože často jsem z různých důvodů musel být emocionální. Ale pokaždé, když mohu mluvit o fotbale a  o tom, co na něm miluji, jsem šťastný. Tohle mi bude chybět.

zda je to poslední tisková konference s tak dlouho sloužícím manažerem…

Tohle je velmi speciální příležitost, poslední takovou byla konference Alexe Fergusona. Takže bych rád téhle příležitosti využil a popřál mu brzké uzdravení. Vím, že se mu daří lépe a myslím na to, že on zvládl 26 let, já 22. Máme tu pár mladých manažerů, kteří za sebou mají pět, šest let. Ale 22? No, nevím. Nemůžete ale říct, že jsem poslední, stát se může všechno.

o tiskovce v 8:45

Zaprvé, jsem moc rád, že jste museli vstávat brzo, protože žádný novinář nevstává brzo rád. Obvykle začínáme v deset nebo v jedenáct. Takže jsme začali dřív, ať trochu trpíte. Navíc takhle brzo nejste ještě všichni rozjetí, takže to mám trochu snažší.

zda snadno podléhá emocím…

Ano, jsem hodně vášnivý, ale již jako velmi mladý jsem se naučil, že pokud chci v této práci přežít, musím kontrolovat své emoce, jinak bych to nezvládl. Nevím, zda si to dovedete představit, ale již v 33 letech jsem měl zodpovědnost za jeden z nejlepších týmů ve Francii. Dnes je mi 68 a neměl jsem žádnou přestávku. To je dlouhý proces učení se kontrolovat to, kdo dopravdy jste. Kontrolovat to zvíře, které je ve vás. Moc mi to pomohlo. Prošel jsem ve svém životě úžasnými obdobími a také těmi méně šťastnými. To, že jsem se naučil ovládat své emoce a reakce, mi v mojí práci moc pomohlo. Poté, co zde dokončím svoji práci, můžu se trochu uvolnit a být víc tím, kým jsem doopravdy.

zda jsme vídali opravdového Arsene Wengera…

Ano, vídali jste pravého Arsene Wengera, jednu moji část, což je chlapík beznadějně toužící vyhrát každý fotbalový zápas. To je jediné, na čem záleží a je to velká část mé osobnosti.

čeho chce ještě ve své kariéře dosáhnout…

Vždy jsem vedl velmi osobní souboj sám se sebou – být tak dobrý, jak jen můžu být. A v tom budu pokračovat.