AW: Udržet si fanoušky je naše No. 1 priorita

Otázka, co je pro klub nejdůležitější, má, zdá se, snadnou odpověď. Vítězství, peníze, noví hráči, trofeje. To ovšem není případ Arsenalu.

Můžete si myslet, že fotbalove krize se fotbalu vyhýbá. Důvod je opravněný, nedávná nabídka za Kaká v podobě 100 milionů liber se zdá neuvěřitelná a všechny ty, co pochybují o finační krizi ve fotbale, jen utvrdila v jejich názoru. Ovšem krutá realita klepe na dveře.

Pro některé příznivce, kteří by se museli obejít bez svého tradičního víkendu plného fotbalu, by to bylo naprosto nemyslitelné. Proto si Wenger myslí, že udržení si fanoušků, musí být pro každý tým ta nejvyšší priorita.

„Za tu ohromnou částku za Kaká se můžete schovat. Ale to je naprostá vyjímka od všeho, co se v současném světe děje.

Na fotbal chodí lidé odlišných názorů a společenských postavení. Máte fanouška, který vám zaplatí za jeden zápas, aby se šel pobavit. Potom máte pozorovatele, kteří chodí fotbal studovat do větší hloubky. Tyto dvě kategorie se pohybují v rozmezí 40 – 60 let.

Potom tady máme další dvě kategorie. První je klubový fanoušek. Fandí klubu a jezdí s ním na tolik venkovních zápasů, kolik může. Potom je zde fanoušek. To je člověk mezi 15 a 25 roky a dává všechny své peníze do chodu klubu. Tyto dvě kategorie si musíte udržet a přimět je, aby zůstali klubu věrní.

Někteří byli krizí zasažení více, někteří méně. Pro tuto chvíli každý den příjde o práci 3000 lidí. Jestli si myslíte, že to nebude mít ve fotbale následky, tak se mýlíte.

Svět je zasažen finanční krizí, ne ekonomickou krizí. Ekonomická krize je následek této krize kterou prožíváme a právě ekonomickou krizi budeme pociťovat v tomto roce.“

Takže jak se kluby s finanční krizí vypořádají? Sníží ceny lístků aby byl fotbal více přístupný? Nebo se budou snažit získat fanoušky velkými nákupy? Wenger chápe tato dilemata, ale trvá na tom, že přežití klubu je nutnost.

„Snížit ceny lístků? Nevím. Věřímm že důležité je, ostatně jako v každém obchodu, že když čelíte krizi v dobré finanční situaci jste výherci. Protože klubym které mají svou finanční situaci špatnou, budou mít velké potíže.

Je to pravda (udržet si fanoušky velkými nákupy). Ovšem fanouška si udržíte i tím, že vůbec váš klub tuto krizi přežije.

Man. City není v pozici, kdy by měli být zodpovědní. Žijí ve světe s jinými zákony. Ale já si myslím, že když budete zodpovědní předejdete vážným věcem v budoucnosti.“

/arsenal.com/