Balogun vletěl do Ligue 1 jako uragán

Zatímco lamentujeme nad nedostatkem šířky kádru na postu útočníka, jen přes kanál, potom ještě kousek, no a pak ještě kousek dál, je hráč Arsenalu, který sází jeden gól za druhým ve Francouzské Ligue 1.

Folarin Balogun je na hostování v Reims, zrovna včera vstřelil další dva góly ve vítězném zápase 3:1 s Rennes. Byl to jeho devátý a desátý ligový gól této sezony. Což ho posunulo do společnosti fotbalové smetánky na vrcholu tabulky střelců (aktuálně 5. místo, před ním jsou jen Lacazette a Moffi se stejným počtem branek, 11gólový Neymar a 13gólový Mbappé.

Kromě toho si připsal i 3 asistence, což znamená, že v letošní sezoně Ligue Un má prsty ve 13 gólech svého týmu z celkových 19. Mít takový vliv a taková čísla v týmu ze středu tabulky, kde množství ani kvalita vytvořených šancí není tak vysoká jako v týmu z čela tabulky, je mimořádné, obzvláště když vezmeme v potaz že je to hráč na hostování, který na rok opustil svůj domov a svou zónu komfortu.

Druhou polovinu minulé sezony sice strávil na hostování v Middlesbrough, letos se však rozhodl vyzkoušet si fotbal v cizí zemi, se všemi těžkostmi spojenými s cizím jazykem apod. a ukázalo se to, jako dobré rozhodnutí. V tom, co před finálním rozhodnutím jít hostovat do Francie, řekl Mikel Arteta Balogunovi byl cítit nádech Arsene Wengera.

V zářijovém rozhovoru Balogun řekl: „Než jsem odešel na hostování, Mikel chtěl abych dospěl jako muž. Význam toho co řekl byl otevřený, dospět, bylo na mě přebrat si to po svém a zjistit co tím myslel. Poté co jsem se přestěhoval začínám chápat, co tím myslel. Nemyslel tím dospět jen na hřišti, ale i mimo něj. Myslím, že po mém návratu budu mít větší šanci vybudovat si v týmu lepší postavení, než když jsem odcházel.“

Připomíná mi to příběhy hráčů za éry Arsene Wengera, který hráčům neřekl vše doslova, ale naznačil jim a nechal je dojít k odpovědi vlastní cestou. Aby se dokázali sami rozhodnout a za tím rohodnutím si stáli. Samozřejmě ne vždy to vyšlo tak jak bychom si přáli, nejen u mladých hráčů. Hranice mezi jasnými instrukcemi a snahou aby se hráči sami rozvíjeli je ošemetná. Někteří lidé prostě potřebují přesné instrukce. Dáte jim instrukce a oni je na hřišti provedou.

Letošní hostování, poté co podepsal novou smlouvu, je pro Baloguna velice důležité. Dosud neodehrál velké množství zápasů v dospělém fotbale a pro svůj vlastní rozvoj právě to potřeboval. Spousta lidí volala po tom, aby byl povolán zpět a poskytl týmu hloubku na postu útočníka a rozumím tomu. Také mě to trochu děsí, ale je to rozhodnutí mezi tím co je nejlepší pro klub a co je nejlepší pro samotného hráče z dlouhodobého hlediska.

Myslím, že se to nestane, samozřejmě pokud nás nepostihne nějaká krize se zraněními. Nevím ani, zda je v hostování možnost hráče v lednu povolat zpět. Možná, že ano, možná má ale nějaký deadline po kterém už hráče povolat nelze. Doufejme, že se nám podaří šíři kádru vyřešit jinak a Balogun bude moci pokračovat ve střílení gólů ve Francii.

Pokud se mu to podaří, vrátí se do Arsenalu jako daleko lepší hráč, a v létě bude konkurence na této pozici velice zajímavá. Vzhledem k jeho kvalitám a tomu, že byl narozen v USA, USA by byli blázni, kdyby se ho nepokusili zlanařit do reprezentace.

Hráč pro budoucnost… možná.

Zdroj: /arseblog.com/