Barnet & Injury Time – Hans‘ Diary No. 21

Zatímco tipovat konkrétní hráče, kteří by měli/mohli do klubu v létě přijít by mně nikdy nenapadlo, tak spekulovat kdo jim udělá místo mi nedělá problém. Na začátku května jsem odhadoval, že odejdou: Flamini, Ljungberg, Aliadiere, Song, Almunia (po příchodu Fabianskeho). Jak to tak vypadá, tak zatím jediným dobrým tipem byl Aliadiere, což mne v případě Flaminiho a Ljungberga těší, u Aluminii je mi to jedno, ale Songa bych klidně někam věnoval, včetně bonusu – sladkého rýžového nákypu. Nejlépe Severolondýnským drůbežářským závodům, ať mají trochu změnu oproti tradičním lasagním.

Ještě než se dostanu k zápasu na Barnetu (kde jsem nebyl) a ostatnímu, tak poznámka k Freddiemu Ljungbergovi. Minule jsem psal, že to vypadá, že nejspíše odejde za kolegou seveřanem Svenem. Nicméně Freddie, přes svého agenta , hned následující den vzkázal všem anglickým klubům, že sorry, ale za jiný klub než Arsenal v Albionu hrát nebude. Tím se zvyšuje i pravděpodobnost, že 11. srpna bude stále oblékat dres s kanónem. Nicméně i podle vyjádření AW , pokud bude Freddie chtít odejít, nebude mu Arsenal bránit. Můj osobní názor je, že problematickým aspektem jeho případného prodeje je plat, ze kterého Freddie nechce moc slevit. Pokud se podaří vyřešit tenhle zádrhel, tak počítejme s tím, že přijdeme o další hromadu zkušeností. Pro samotného Freddieho, který chce skončit kariéru v Arsenalu, to jistě nebude lehké rozhodování, ale sentiment do fotbalu nepatří a zásluhy se oceňují penězi a ne definitivou. V každém případě veškerá jeho vyjádření během letošního léta jsou vzorem pro všechny hráče Gunners (can you hear that Thierry?!) a jeho opakované ujišťování o jeho oddanosti klubu musí být rajskou hudbou pro všechny Goonery. We love you Freddie…

V sobotu se konečně začalo hrát, i když zatím jenom přátelsky. Kdo jste náhodou ještě nezavadili o sestřih, tak se podívejte na YouTube , kde kromě šancí a gólu uvidíte i krátký rozhovor s manažerem. Proti druholigovému týmu postavil Wenger do prvního poločasu vcelku silnou sestavu, ovšem ani druhopoločasová sestava mladíků se neztratila. Zejména jméno Nicer Barazite očekávám, že se v diskusích začne objevovat se zvýšenou frekvencí. Vzhledem k tomu, že šlo o první zápas po více než dvou měsících, vyvozovat z něj něco víc, než že budeme ve venkovních dresech hodně podobní Hearts , je stejně zbytečné jako očekávat, že Spuds v nejbližších stoletích vyhrajou ligu. Zajímavý z hlediska Goonerů byl i následný rozhovor AW, ze kterého vyplynulo: globální oteplení nepostupuje dostatečně rychle, aby udrželo José Reyese v Londýně; brzy se dozvíme více o budoucnosti manažera; kvalitu Henryho bychom měli nahradit týmovým duchem.
ad Reyes) Nikdy mně ani nenapadlo věřit zprávám, že José se vrátí do Londýna. Ta správná nabídka nakonec jistě přijde.
ad AW) Co to znamená brzo? Myslím, že z důvodů uklidnění vášní, které toto léto vzplály mírou nepoznanou, by mohl Arsene porušit svou obvyklou praxi a podepsat kontrakt o pár měsíců dříve. Už v Červenci. Že podepíše jsem si jistý. Víc než Peter Hill-Wood .
ad týmový duch) Možná se mýlím, ale ve fotbale těžko vyhrajete něco bez opravdového týmu. Pokud tím chce manažer naznačit, že za kapitánování Henryho týmový duch nebyl na nejvyšší úrovni – a pohled na Arsenal něco takového dovolil připustit i mně – tak máme další oblast, kde bude potřeba zapracovat. OdchodThierryho tomu může paradoxně hodně napomoci.
Z posil se dostali na hřiště jen Fabianski (první půlzápas a hned s nulou!) a Nordtveit, který vystřídal Songa a podle bloggerů, kteří se zúčastnili in persona to byl kvalitativní posun o dvě stě světelných let dopředu. Eduardo stihnul rozdat jen pár podpisů.

Již dříve, při letmém hodnocení vůdců v týmu jsem napsal, že jedním z důvodů neúspěšnosti minulé sezóny byla zranění, nejen klíčových hráčů. Slíbil jsem, že se k problému ještě vrátím, takže tak dneska činím. Nepamatuju sezónu, kdy by si nějaký manažer, včetně AFC, nestěžoval, že má hodně zraněných hráčů a proto, že tým nehraje tak jak by chtěl. Bullshit! Zranění k fotbalu patří a vymlouvat se na ně je podle mne ubohé. Ano, zranění Henryho nebo Van Persieho jsou více znát než když se zraní Song nebo Traore, ale proto má každý tým přes dvacet hráčů, rezervu a ještě juniorské celky. Svádět neúspěch na absenci klíčových hráčů je sice oblíbené a jistě opodstatněné, ale každý tým se s tím musí prostě vyrovnat. Spoléhat se, že budete mít stále k dispozici základní jedenáctku je asi stejně naivní, jako že se Reyes přestěhuje na důchod do Laponska. Dobrý manažer se pozná také podle toho, že je v rámci možností na takové situace připravený a má v záloze kvalitní náhrady. Všechno totiž souvisí se vším. Široký kádr umožňuje hráče více prostřídat, jejich kvalitnější odpočinek a tím i menší náchylnost ke zraněním. Úzký kádr naopak. Chelski je úspěšná mimo jiné i proto, že má skoro na každý post dva špičkové hráče. Samozřejmě, že to sebou nese i negativa – nespokojenost těch, kteří nehrajou tak často, ale s jejich penězi kverulanty po sezóně vyměníte a jedete dál. Arsenal má zálohu (dnes už nejen zálohu) v mladících, což je problematické v důležitých zápasech, které se od ledna začínají hrnout jak na běžícím pásu. Wenger sahá po zkušenějších a vytížených hráčích a ti si pak natáhnou sval nebo zlomí nohu s mnohem větší pravděpodobností. Další roli v tom hraje samozřejmě také to, že kluby typu AFC mají ve svém středu většinou reprezentanty, takže když takový Henry nebo Rosický musejí hrát i naprosto zbytečné přáteláky, je pak jejich zápasové zatížení enormní. Co chci říct je to, že dokud nebudeme mít alespoň takové množství zkušenějších hráčů jako v roce 2003/04, tak osobně na titul moc nevěřím. Poháry jsou přece jen trochu něco jiného, tam můžeme uspět i s tím co máme. V každém případě by to chtělo ještě 2-3 solidní nákupy.

Přestupové spekulace zatím neutichají. Měl by přijít za £15M Argentinec Palacio. Zajímavé je, že jeho agent o tom neví . Ale mnohem srandovnější bude přestup Ronaldinha do Newcastlu. Alardyce ho předělá na model Savage 2.

CU Hans