Blog – Arsenal je opět na špici

Po dlouhých letech zažívá Arsenal výtečný start do sezóny a nebýt jednoho zaškobrtnutí proti Man United, byl by prakticky perfektní. Rozhodl jsem se proto podívat na zoubek startům do sezóny z minulých let a zkusit z nich vyčíst, jestli můžeme dělat po devíti odehraných kolech nějaké závěry nebo je ještě příliš brzy a jedná se pouze o věštění z křišťálové koule.

Abych našel podobně dobrý start jako letos, musel jsem se vrátit o devět let zpět a to konkrétně do ročníku 13/14. Tehdy byli kanonýři po 9 kolech také první v tabulce a na kontě měli slušných 22 bodů. Tedy jen o dva méně než letos. V sezóně sice na titul nedošlo, ale TOP 4 si vybojovali. Co stojí za zmínku je skutečnost, že tehdejší ligový vítěz Manchester City byl po prvních 9 kolech umístěn až na 7. místě. Základní jedenáctku tvořili nejčastěji tito hráči: Szczesny, Gibbs, Koscielny, Mertesacker, Sagna, Cazorla, Özil, Arteta, Ramsey, Wilshere a Giroud. Velkou porci minut měli i Rosický, Flamini a Monreal.

Pokud bych měl najít vůbec nejlepší start do sezóny, tak bychom se museli vrátit ještě o několik let dozadu do ročníku 07/08. Tehdy měl Arsenal po 9 odehraných kolech krásných 25 bodů. Byla to výjimečná sezóna v mnoha ohledech. Hráli jsme pod Arsenem Wengerem v rozestavení 4-4-2. V bráně se prosadil Almunia. Obranu měli na starosti Clichy, Touré, Gallas a Sagna. Zálohu tvořila výjimečná čtveřice Rosický, Flamini, Fabregas a Hleb. V útoku zářil Adebayor a Van Persie, kterým hlídali záda Eduardo a Bendtner. O titul se hrálo až do posledních kol a unikl nám jen o několik bodů.

První po devíti kolech v tabulce jsme rovněž byli ve třech ročnících za sebou a to v sezónách 02/03, 03/04 a 04/05. Titul to přineslo jen ve druhé jmenované, která byla zároveň poslední sezónou, kdy jsme zvedli nad hlavu titul. Za 2 roky to bude už dlouhých 20 let! Konkurenční Liverpool vyhrál titul až po dlouhých 30 letech, dokážeme ho trumfnout? V mnoha ohledech je naše cesta podobná. Reds také vypadli na několik sezón z TOP 4 a až díky Kloppovi se dokázali vrátit na špici a pravidelně bojovat o titul.

Teď však zpátky k číslům. Předně jde ze statistik vidět, že když se nám povede start do sezóny, většinou to předznamenává i pozitivní konečně umístění. V 83 % případů (od sezóny 01/02), kdy jsme po devíti kolech byli umístěni do 4. místa, jsme si TOP4 i udrželi. Pro klub, který v Lize mistrů chybí už šestou sezónu, by to znamenalo hrozně moc. Větší atraktivitu pro nové posily, vyhovění ambicím současným hráčům a v neposlední řadě i velkou finanční injekci.

Další zajímavou statistikou je to, kolikrát zvítězilo mužstvo v PL, které se po 9 kolech nacházelo na špici tabulky. Ukazuje se, že pouze v 38 % případů, takže v tomhle ohledu nám čísla příliš nakloněna nejsou, ale šance tu rozhodně je. Favoritem na titul stále zůstává Manchester City, který jako jediný tým v Premier League nepoznal hořkost porážky. Nelze zapomínat ani na Chelsea a United. S kohouty nepočítám, ti vždycky všechno akorát poserou. 🙂

Co se týče zařazení Arsenalu do boje o titul, zůstávám spíše opatrný. Ve hře je ještě příliš mnoho zápasů. Proto jsem i rád, že většina kádru zůstává nohama na zemi a řídí se jednoduchou poučkou: „soustředím se jen na další zápas„. Každý klub navíc velice ovlivní blížící se MS v Kataru a hodně bude záležet na tom, v jakém zdravotním stavu a formě se vrátí hráči do svých mateřských klubů. Teoreticky můžeme válet až do přestávky v půlce listopadu, ale po návratu 26. prosince půjdeme dolů. To se může stát úplně každému týmu a jsem hodně zvědavý, jak se všichni poperou s tak nesmírně našlapaným programem, který nás čeká. Jestli budeme na čele i prvního února, můžeme se začít zcela vážně bavit o boji o titul.

Mikel Arteta bude muset plně využít celého kádru a citlivě rotovat, aby udržel hráče co nejdéle fit a zdravé. Výhodou pro nás bude určitě i účast v Evropské lize, protože City, Chelsea, Tottenham a Liverpool si nemůžou dovolit ve skupinách nasadit B-tým. U nás to béčko zvládne bez problémů ukopat a navíc mají hráči i extra motivaci, aby se předvedli a dostali do A-týmu.

Závěrem bych jen rád napsal, že mi Arsenal po dlouhé době dělá radost. Člověk má hned lepší náladu, když se jeho týmu takto daří a vidí ho na špičce tabulky. Navíc i na předváděnou hru je čím dál častěji radost pohledět. Snad to klukům vydrží, co nejdéle to půjde. Čekají nás teď papírově slabší soupeři a jestli všechno půjde hladce (klepu), měli bychom se z pohledu na tabulku těšit i nadále. COYG!