Blog: Arsenal po Swans: Chybějící článek

Blog je sice dlouhý ale doporučuji ho přečíst celý. Autorem je Walter Broeckx.

Kdy tým dosáhne bod zvratu? Aneb, proč je jeden hráč, který málokdy zaujme, tak důležitý pro rovnováhu v týmu? Je skutečně Arsenal momentálně one man team? A tím mužem nemám na mysli Robin Van Persieho. Ne. Myslím tím Mikela Artetu. Zkusme se podívat a zjistit, co nám včera, kdy jsme hráli na Swansea chybělo.

Máme ty své zraněné, samozřejmě. Máme taky několik hráčů na mistrovství Afriky. Nerad bych zasahoval do kompetencí Medical Stuff, ale pokud se nemýlím nemohli jsme včera počítat s následujícími hráči: Fabianski, Sagna, Jenkinson, Santos, Gibbs, Vermaelen. To je 5 obránců a jeden brankář. A také Mertesacker byl nemocný a celý týden netrénoval, takže nebyl přípraven nejlépe jak mohl.

V útoku scházeli Gervinho a Chamakh. A myslím, že prvně jmenovaný je těžkou ztrátou.Vím, postrádá trochu klid v koncovce, ale to, jak hraje představuje neustálou hrozbu soupeři a také je vždy připraven a ochoten tvrdě pracovat pro tým. Něco, co v této době nelze říci o všech ostatních hráčích.

V záloze jsme bez dlouhodobých marodů Wilshera a Diabyho. Rosický byl na lavičce, ale stejně jako Mertesacker, ani on netrénoval celý týden z důvodu nemoci. A jako zvláštní překvapení, chyběla osoba, kterou jsme očekávali: Mikel Arteta. První zvěsti o jeho nepřítomnosti přišly v sobotu a já jsem opravdu doufal, že to nebude nic víc než zvěst a nejlepší ze všech falešných zpráv. Ale pak byla oznámena sestava ve které chyběl a na arsenal.com zveřejnili, že cítil mírnou bolest v lýtku.

Po zápase tak víme naprosto přesně, co Arteta přináší současnému týmu Arsenalu. Není to žádný Cesc, který rozdává míč, sbírá asistence a dělá další skvělé věci ve hře (když byl ve formě). On není žádný Cesc. On je snad ještě důležitější, protože Cesc příliš nebránil a dostal hodně svobody směrem dopředu. Ale Arteta je hráč, který spojuje obranu a útok tak, jak to Cesc neuměl nebo nemusel dělat.

Arteta není jen skvělý „přihravač míče“ (myslím, že jeho statistiky jsou opravdu úžasné), ale také je to dobrý čtenář této hry. A možná ještě důležitější je, že také ví, jak se brání a kam dát nohu v případě potřeby. Není to hráč, který běží po hřišti jako slepý, ale je tam, kde ho budete potřebovat.

Ale včera, když jsme ho potřebovali…, tam nebyl. Vyřazen zraněním a můžeme jen doufat a modlit se, že se vrátí velmi, velmi, velmi, velmi brzy.

V pondělí, když jsme hráli s Leedsem, v FA Cupu, dostal Arteta kapitánskou pásku. Jasně RVP si vzal volno, Vermaelen je zraněn, takže někdo ji dostat musel, ale volbou Artety nešlo jen o to „No, tak ji dáme jemu.“ Ne, opravdu si myslím, že to byla volba nejdůležitější osoby v týmu.

Bylo to už dávno, ale včera jsem měl znovu ten pocit, jako by nebyl na hřišti skutečný tým, ale pouhých 11 osob. Řady mezi sebou nebyly tak propojeny, jak jsme to viděli ve většině našich zápasů. Myslím, že to bylo kvůli absenci Artety, nebyl tam nikdo, kdo by vytvořil propojení mezi liniemi. Něco, co Arteta dělá, když hraje, a dělá to většinu času bez povšimnutí. Dokud je k dispozici.

Několikrát jsme ztratili míč až příliš snadno, a to nás stálo minimálně jeden gól. V kombinaci s mladým a poměrně nezkušeným provizorním levým obráncem, který ve svém mladickém nadšení zcela opouštěl svou pozici po každém získání míče. Učení stojí peníze, říkají v mé části světa. Ale to je něco, co se můžete stát, když necháte hrát mladého a nezkušeného středního obránce jako pátého v pořadí během sezony na levém kraji obrany.

Mohli jsme a měli jsme bránit lépe, ale k tomu potřebujeme mít naše nejlepší obránce zpět. Takže nebudu vinit Miquela za chybu, i když doufám a myslím, že s ním budou hovořit o tom, že někdy prostě musí vteřinu počkat, než se pustí vpřed, když toho není potřeba.

 

Nejsmutnější však včera bylo to, co jsem viděl na Twitteru, že někteří kreténi a ubožáci, kteří se označují jako fanoušci Arsenalu překročili všechny meze, když twittovali na adresu Aarona Ramseyho. Myslím, že nikdo neví lépe, než on sám (a pokud ne, řekněte mu to Arsène), že nezahrál svůj nejlepší zápas. Mám takový pocit, že když Arsenal překročí velšské hranice, Aaron náhle ztratí svůj klid.

Dobře si vzpomínám, že když přišel před několika sezónami do prvního týmu jako velmi mladý muž, museli jsme hrát ve Walesu v FA Cupu. Dostal možnost v základu a byl hrozný. Mohli jste vidět, že chtěl ukázat lidem ve Walesu, co v něm je. A to pak většinou končí tím, že jste příliš nervózní a křečovití.

Bylo to včera stejné? Toužil po tom, aby ukázal lidem co dokáže, a umí? Je ještě mladý a stále se musí hodně naučit. Možná si na sebe včera připustil příliš velký tlak. Byl u penalty a ztratil míč před druhým gólem, bylo to velmi nešťastné odpoledne pro mladého Welšana v jeho vlastní zemi.

Ale tím, jak dokázal překonat těžké zranění, ukázal charakter a měl by být schopen překonat i tento den, a opět ukázat svou třídu v příštích týdnech. A možná s přítomností Artety za zády, bude tak mít vedle sebe skvělého hráče, který mu může být nápomocen v jeho roli na hřišti.

Několik hloupých, zbytečných a drahých chyb některých našich mladých hráčů nepomůže, to je jasné. Pokud bychom využili naše šance v úvodu, mohli jsme si odvézt lepší výsledek. Ale pokud nedáte góly, můžete prohrát. Známá a krutá pravda ve fotbale. A v této hře měli jsme šance. Z toho, co jsem viděl (měl jsem špatný stream), vypadalo to, jako by hráči Swansea nebyli tak dobří, dokud nedostali dárek v podobě penalty.

A pro idioty, kteří twittovali ty hrozné zprávy na Ramseyho: prostě nefanděte Arsenalu. Nemáte právo být fanoušci Arsenalu. Začněte fandit někomu jinému, třeba Scumům. Protože přesně to jste, když dokážete napsat takové zprávy jednomu z budoucích velkých hráčů Arsenalu. Protože Ramsey bude skvělý hráč. Stejně jako je Arteta skvělý hráč již nyní. Ale někdy si lidé neuvědomují, co mají, dokud to nezmizí.


Walter Broeckx


Poznámka překladatele:

 I když nejsem autorem tohoto blogu, souhlasím s každou jednou větou a pod poslední odstavec se podepisuji.

 

 /blog.emiratesstadium.info/