Blog : Arshavin ven, aneb když hráč nemá formu.

Zdravím všechny Goonery v Českých a Slovenských zemích. Mám pocit, že poslední dobou se nám tady rozmohl takový nešvar. Někteří uživatelé na nejskvělejším webu o Arsenalu ve střední Evropě a přilehlém okolí se často nechovají jako fandové jediného klubu na severu Londýna, ale jako nějací scumíci z Xaverova.

Jedná se mě o to, že se tu po jediném nevydařeném zápase nadává hráčům, manažerovi a vyhazuje se tu téměř každý, kdo má co dočinění s Gunners a v zápětí se tady všichni bijeme v prsa, že titul je náš.

Jistě se na týmu dá nalézt plno chyb a problémů, které by se měly řešit. Upozorňuji, že rozhodně nejsem naprosto spokojen se současnou situací v klubu, ale o tom se dnes bavit nechci.

Chtěl bych se zaměřit na jinou věc. Nejen letos všichni trpíme nevyrovnanou formou Arsenalu a téměř každý zápas si zkracujeme život při pohledu na obrazovky monitorů, kde se prohánějí svěřenci Arséna Wengera ve snaze o body a postupy. Často se stává, že je toho víc ke kritice než k pochvale, ale snad se shodneme, že letos jsme po dlouhé době skutečně v pozici, kdy máme šanci bít se o trofeje a poháry až do konce.

Tím spíš mě mrzí, když si téměř pod každým článkem přečtu, že ten a ten hráč nemá v Arsenalu co dělat, že Wenger měl už dávno skončit, že musíme koupit toho a toho hráče jestli chceme titul a nejlépe za mega peněz, protože je výborně hodnocen v médiích. Často si říkám, jestli to ti diskutující myslí vážně, nebo jen provokují.

Naposledy se taková situace přihodila s Arshavinem. On je typický příklad, ale netýká se to samozřejmě jen jeho. Tento ruský bohatýr působí v mnoha zápasech, jakoby neměl o hru vůbec zájem a vlastní branku zná snad jen z pohlednic. Svým přístupem štve mnoho z nás, mě nevyjímaje. Sám ho taky při zápase posílám ke všem čertům a s ním i pár jeho spoluhráčů, ale musí si to číst i dalších x lidí pod článkem? Není lepší kritizovat s chladnou hlavou? Konstruktivně? Potom stačí jen pár okamžiků a rázem je MOTM, protože provede něco speciálního. I sám Wenger tvrdí, že je potřeba právě k Arshavinovi přistupovat jinak, protože to je zvláštní fotbalista i člověk. O složité ruské povaze jsme snad někdy slyšeli všichni.

Nikdo z nás (a pokud někdo takový existuje, rád bych se s ním skamarádil) není na trénincích a nevidí jej každý den, jak pracuje, jaké má v týmu postavení, v jakém je duševním rozpoložení, jestli ho něco netrápí doma, či jestli mu chybí momentální motivace. Hráči nejsou stroje, ale lidi jako my se svým soukromým životem a problémy, které řešíme všichni. Navíc nikdo není schopen podávat vynikající výkony celou sezonu.

Proto mě štvou komentáře typu: Ten na Arsenal nikdy neměl a mít nebude; U nás nemá co dělat; Měl ho prodat už dávno; Neumí střídat; Nemá týmu co dát…

Všichni fandíme jednomu klubu. Jsme součástí jedné rodiny. Všichni jsme stejně postiženi. Postiženi Arsenalem, jehož součástí jsou všichni hráči, ne jen ti, kteří se nám líbí a kteří hrají právě dobře. Jsou v Arsenalu, protože velmi tvrdě pracovali a prokázali výjimečný talent a měli štěstí. Každý den bojují o místo. O místo v základu, na lavičce, v týmu. Pokud by to nedělali, tak za Arsenal prostě nehrají. Proto je třeba je respektovat. A nejen hráče….

Píšu to ne proto, že nejsem nekritický, ale proto, že respektuji jejich práci, jejich osobnost, ať je jakákoli. Může mě štvát Nickovo sebevědomí, Deniho hra v defenzívě, Andreiyův nezájem o bránění, Cescova podrážděnost, když se nedaří, kiksy brankářů atd., ale jsou to lidi jako já nebo kdokoliv jiný. Navíc oblékají ten nejkrásnější dres, jaký si umím představit. Takže pokud je chci zkritizovat, což rozhodně často chci, tak to ale udělám s respektem k jejich osobě. Copak můžu vědět, jestli jim třeba není zrovna do zpěvu, protože je někdo blízký nemocný, nebo se rozešli s přítelkyní? Vždyť výkon není jen o nohách, ale především o hlavě.

Také je třeba brát v úvahu, že nemůžete mít v týmu 22 vynikajících hráčů, ale nejlépe 11 a dalších 11 výkonnostně trochu pod nimi. Ale ani to není náš případ, protože to bychom vydávali na platy nehorázné peníze a navíc hráč bez pravidelného zápasového vytížení těžko bude hrát jak z partesu.

Závěrem bych chtěl říct, že se nebráním jakékoli kritice v tématech, ale bez urážek a hlavně smysluplné. Tedy nelíbí se mě to a to na tomto hráči protože… Myslím si, že by měl zlepšit to a to protože…, Měl by odejít protože…

Respekt.

Pavel

(článek vyjadřuje osobní názory autora)