Blog: Artetovy problémy aneb je na titul ještě moc brzy?

Hektické období je za námi, v měsíci lednu jsou na programu pouhé tři zápasy, z FA Cupu už jsme vyletěli a zbývají nám dvě ligová kola. Vzhledem k drobné pauze, odehrané polovině ligové sezóny a aktuálně naplno odhaleným problémům, které Arsenal má, mi přišlo vhodné zkusit ty problémy v blogu popsat.

Dvě prohry v řadě, navíc s průměrnými soupeři, nás během týdne odpálily z čela až na 4. místo a hned jsme až 5 bodů za lídrem, bohužel liga takové výpadky neodpouští. Už v týdnech před těmito prohrami často zaznívaly hlasy, že je fotbal Arsenalu oproti loňské jízdě nudnější, ale výsledky až na výjimky pořád tak nějak byly.

Předně bych chtěl říci, že naprosto rozumím tomu, proč se Arteta rozhodl obětovat góly vepředu ve prospěch vybudování solidní základny vzadu. Předpokládám, že si i k tomuto kroku vytvořili společně s Eduem a spol nějaký x-letý (pravděpodobně dvouletý) plán, kdy se z loňského hurá fotbalu s nic moc defenzivní základnou letos přetransformujeme na dobrou základnu s nic moc ofenzivní stránkou věci, aby to v příští sezóně, pravděpodobně po nákupu top hrota, nejspíš i křídla a možná, možná i nějaký nadějného doplňku na pozici osmičky, bouchlo až do výšin k titulům. Kdyby náhodou nějaký úspěch přišel dříve, je to nadplán. Teda aspoň pro vedení, my fanoušci bychom nejradši chtěli úspěchy hned 🙂  S takovým přístupem, pokud takový skutečně bude, jsem v pohodě. Hurá fotbalem, jaký hraje např Kohout nebo Brighton, se totiž vyhrávají zápasy, ne tituly.

Zde ale přichází první kámen úrazu této sezóny. Snažíme se být lepší zezadu na úkor ofenzivní části, ale s nynějším průměrem jeden inkasovaný gól na zápas bohužel defenzivní rekordy ani omylem netrháme. A to si vůbec nechci představovat situaci, že by některý ze stávajícího dua stoperů vypadl pro zranění mimo sestavu. Krajní beci nepomáhají (Zinchenko nikdy, u Whitea je to letos bohužel novinka). Když se do toho přidá gólman, který má prsty v minimálně pěti inkasovaných gólech za půl sezony a nějaký zákrok předvedl tak maximálně v derby s Kohoutem, je jasné, že je potřeba se zlepšit, je nastaven nějaký plán a od toho se chaoticky ustupovat nebude. 

Jak Arteta klubu vyřešil spoustu problémů s línými přeplacenými hráči a celkově vytvořil takovou sektářsky pozitivní atmosféru kolem klubu, tak jsem toho názoru, že sobě nyní vytvořil také celou řadu problémů. Ty si můžeme rozebrat bodově:

1) Tvrdohlavost ve vidění fotbalu a absence plánu B

2) Obehrávání malého počtu hráčů

3) Zařazení nulového počtu hráčů akademie

ad 1) Na jednu stranu si člověk může říct, že je dobré, že má manažer nějakou cestu, které se drží, na druhou stranu, pokud plán A nefunguje a soupeř je na něj připraven, pak nevíme. Naše zápasy jsou velmi často hrané přes kopírák, začne se aktivně, v pozdějích fázích zápasů už ale rozhodují jen malé detaily, které často rozhoduje spíš individuální kvalita hráčů než samotný plán. V nejlepší lize světa, kde má top trenéry určitě nadpoloviční většina týmů, se ale nedostatek nepředvídatelnosti může stát problémem. Systém s inverted fullbackem se zdá být zkrátka okoukaný. Na ten přebytek, který posunutím Zinchenka do středu vzniká, čímž vysouvá Odegaarda výš, se soupeři už většinou dokáží přizpůsobit. A doteď jsem neviděl Artetův tým s tím něco udělat, prostě se spoléhá furt na to samé. Přitom top týmy bojující o titul tyto malé změny umí uplatnit. Liverpool stáhnul Alexandra Arnolda do středu a nechá ho tam pálit dlouhé pasy, City využívají Alvareze a Bernarda Silvu oba na minimálně dvou pozicích v závislosti na jejich sestavě a soupeř to má v tomto výrazně těžší. U Arsenalu, pokud jsou hráči zdraví, každý ví, kdo bude hrát a na jakém radiusu bude působit. Pak se spoléháme na individuální kvalitu hráčů jako Rice a Saka, který, přestože kritizovaný, stále dovede doručit. Na druhé straně Martinelli je bohužel už delší dobu maličko mimo, stejně jako Odegaard.  Nahradit tyto hráče ale není kým, protože… viz ad 2)

ad 2) Protože zkrátka hráči mající působit jako členové týmu 12-18 hrají naprosto minimálně. V tomto směru se nejvíc věří Trossardovi, a dokud se nezranil, Vieirovi, zbytek hráčů jako by prakticky neexistoval. ESR se z lavičky začal dostávat až v poslední době, Nelson dostává tak desetiminutové štěky, Jorginho s Kiwiorem hrají při absencích nebo „méně důležité“ zápasy. Já chápu, že zoufale potřebujeme hrota. Koho, to si ani netroufám nikoho jmenovat, protože kromě Osimhena nikoho top nevidím. Dále křídlo, něco jako Neta nebo Oliseho. Ale suma sumárum tato skvadra, to už jsou z 95% Artetovi hráči, přišli za jeho vlády, popřípadě jim prodlužoval smlouvy. Pokud s nimi není spokojený, už měli být pryč. I toto vnímám jako Artetovu slabinu, na každý zápas by zde měla být snaha do sestavy dostat jedno až dvě nová jména. Hráči na pozicích 12-18 zkrátka vypadají naprosto odtržení od první jedenáctky, pak když mají nastoupit, jejich výkon neodpovídá výkonu hráče v týmu mající hrát o titul. Přitom zase můžeme jmenovat ty více zaběhnuté a nyní opět lépe postavené týmy v zemi, ve dvou zápasech po sobě u nich jen těžko najdete naprosto stejnou sestavu.

ad 3) Přiznávám, že tohle je takové téma netéma, ale jen jsem to sem chtěl zařadit, protože mi to zkrátka vadí. Já rozhodně nepotřebuju vidět hrát Arsenal Mickey Mouse Cup s půlkou sestavy mladíků jako za Wengera, i když to bylo svým způsobem vzrušující objevovat nová a nová jména, ale přece není možné, aby za Artetovy vlády neprošel sítem jediný hráč, aby ani v plonkových zápasech nedostal žádný z mladých příležitost. Mladí hráči by měli vidět, že je zde cesta k tomu se prosadit do A-týmu, jinak ztrácí motivaci uspět. Nwaneri? Cozier-Duberry? Proč nedostanou jednou za uherák šanci? Nemají na to? Skutečně se za 4 roky nepodařilo udělat talent, který by mohl sedět na lavičce A-týmu? V tom případě je něco špatně, nebo ne? Hodně otázek, já vím, na které se přiznám, že neznám odpověď a rád se nechám někým v diskuzi poučit, proč tomu tak je.

Jasně, že v klubu není všechno špatně, vlastně je to právě naopak, klub vypadá, že je dobře veden, jde si svou cestou. I Arteta bezesporu zaslouží kredit za to, jak klub ve slepé uličce transformoval do něčeho konkurenceschopného. Ale čím déle tady je, tím víc vylézají na povrch některé chyby, se kterými se nic nedělá. Snad o víkendu najedeme zpátky na vítěznou vlnu a uvidíme, co nám přinese druhá polovina sezóny.

See Ya,

Tenista

Blog: Artetovy problémy aneb je na titul ještě moc brzy?

Tags: ,

Komentáře

 1. Lukáš (karma: 542) #1

  Mikel vše řeší posilama za raketu. Nikdy nevytáhl někoho za pár mega jako překvapení. To je velký zklamání. Utraceny neuvěřitelný balík peněz a už to prostě musí jít. Jesus byl dobrej pár týdnů když přišel a pak už to byla bída. Zinchenko trochu dýl. Havertz a Vieira s otazníkem a už jsme na 200 milionech a žádný velký posun vpřed. Všechno hráči Mikela. A to máme ještě štěstí díky bohu za Salibu. Ten už tu ale byl dřív i když jen na hostování. Jako majitel bych na tohle chtěl znát odpověď. Velká investice ale už se spíš zhoršujeme. Někdo musí nést zodpovědnost za výběr hráčů. Fotbal je o penězích a výsledcích a ne o kamarádech. Nemůžeme kupovat jen hráče za 100 mega i když je Rice bůh. Nejsme Real Madrid…

 2. El Duan (karma: 310) #1

  Staci si len uvedomit ye aj v tych zapasoch co sme prehrali sme mali plno sanci polosanci ci velmi dobre rozbehnuty protiutok ale prestali sme davat goly.az tak cierne by som to nevidel.skor taka zrelost nam chyba..ta bohuzial pride az vekom..mame velmi mlady team a vykyvy su bezne…2,3 kvalitne posily a buduci rok ten titul dame.tym nechcem povedat ze tento rok ho ukopat nemozeme ale myslim si ze tento rok este nedame

 3. killerhammer (karma: 4359) #1

  Artetova prestavba teamu trvá príliš dlho.
  Skúsení tréneri ako Klopp alebo Guardiola potrebujú 3 roky – potom už začínajú obmieňať káder – lebo je vyhoretý 😉
  Máme veľmi mladý team ale máme aj veľmi mladého trénera.
  Všetci sa učia za pochodu robiť veľký futbal, hráči aj tréner a povedal by som, že aj Edu ako športový riaditeľ.
  Arteta prvé 2 roky úplne stratil, síce nastavil v klube správne procesy ale čo sa týka futbalu, kupoval ešte prestarnutých hráčov a skúšal rôzne taktiky, ktoré nefungovali.
  Zisk FA Cup s pôvodným kádrom beriem ako malý zázrak – a veľmi to Artetovi pomohlo, lebo majitelia mu uverili a dali mu čas.
  Jasné, prvý rok bol COVID, to bol pre neho krutý štart.
  Odhadujem, že Arteta bude potrebovať až 6 rokov aby dostal tento team na peak výkonnosti – ale aj konkurencia ohromne narastie – čiže nemáme žiadnu záruku, že s ním vyhráme titul alebo LM v blízkej budúcnosti – to ale s nikým.
  Je to teda len o trpezlivosti fanúšikov.
  Mňa osobne to zatiaľ netrápi a som trpezivý – ale rozumiem aj ľudom, ktorí nebudú 😉
  Máme podpísaných kľúčových hráčov až do 2027 – čiže ak by sa podarilo v lete masívne vylepšiť tento team – očakávam veľmi dobrý futbal aj výsledky najneskôr 25/26 😉
  Už sme videli slušné úseky, že tento team má ohromný talent. Treba zastabilizovať výkonnosť aby vydržala viac ako 4 mesiace a verím, že to príde.

 4. sejbers (karma: 241) #1

  Ja teda musím povedať že som za súčastnú krízu veľmi rád.
  Prišla v ten najsprávnejší moment. To naše vianočné prvé miesto bolo skôr výsledkom zaváhania súperov ako našej výnimočnosti. Hneď na Vianoce vychádzali porovnania z predchádzajúcich rokov ktoré hovoria že vianočný líder v takmer polovici prípadov titul nedá. Ako sme sa presvedčili minulú sezónu rozhoduje záver a schopnosť mohutného finišu. V podstate ak niekto dokáže teraz potiahuť sériu 15 zápasov bez prehry s minimom remíz získa titul. Z tohto pohľadu sú momentálne jasný favorit cityzens.
  Myslím že najhoršie čo sa nám mohlo stať je zopakovať minulú sezónu , držať sa pol ročníka v čele a stratiť to v závere. Teraz si môžme skúsiť iný scenár a síce postupné predieranie sa z dola nahor a po návrate dlhodobích maródov skúsiť spomínanú šnúru urobiť.
  Ak teraz začneme strácať a ukáže sa že na titul nemáme , som s tým OK. Úprimne budem radšej za tretie miesto 12 bodov za titulom ako padnúť na hubu v máji a byť druhý zasa o pár bodov.
  Ja osobne myslím že tento tým má pred sebou ešte kus cesty a v titul preto veľmi neverím. Jasne sa ukazuje že tú ofenzívu musíme napumpovať , s hrotmi ktorý sotva dosiahnu na dvojciferné čísla gólov titul ťažko uhráme. Okrem toho iba teraz sa zabývaváme v majstrovskej spoločnosti, LM hráme po dlhých rokoch a celkovo si to pýta zvyk hrať na najvyššej úrovni dve a viac súťaží. Čo nám dokazujú aj naše pohárové výsledky.

 5. killerhammer (karma: 4359) #1

  Áno, o titule sa rozhoduje na konci, kde treba brutálne finišovať.
  Keď si pozriete majstrovské sezóny city, nájdete tam série 10 aj 12 výhier po sebe na konci ligy – oni práve vtedy využívajú svoju šírku kádra – oddýchnutých hráčov.
  Dôležité je teda udržať sa na kontakt s lídrom a od marca výsledkami na neho tlačiť.
  Neverím, že sme na takomto výkonnostnom leveli, sú zápasy, kde sa naša hra úplne rozpadne.
  Otázka je tiež, či sa na taký level dá vôbec dostať, vieme, že city do toho investovali cez 2 mld libier.
  Skôr je to o štastí, nájsť v správny moment správnych hráčov (hlavne v útoku) a urobiť dobrú jednu-dve sezóny (ako Klopp).

  Tiež je zaujímavé, že Guardiola sa vyjadril vo viacerých sezónach o Kloppovi, že je pre neho najväčší súper v PL – ako keby dokázal odhadnúť potenciál Kloppovho teamu (aj v tej sezóne kde Klopp preskočil Guardiolu).
  K Arsenalu a Artetovi sa nikdy takto nevyjadril – ako keby si bol istý, že nám stále na nich chýba kvalita.
  Jediný raz kedy sa vyjadril, že nato máme bolo minulý rok v polke keď sme dali 50 bodov – to je veľa aj pre city 😉
  A to sme mali dotiahnuť – lebo taká šanca sa už nemusí nikdy opakovať.

  Prakticky v každej inej TOP lige by nám minuloročná sezóna priniesla titul.
  V PL sú ale city a to je problém 😉

 6. jakub (karma: 13030) #1

  Děkuji za blog. Já bych také rád viděl více hráčů z akademie, ale přijde mi to trošku nefér vůči Artetovi, hráči z akademie jsou Saka, Nketiah, Nelson, ESR. Saka s Nketiahem hrají dost, ESR s Nelsonem sice moc nehrají, ale tam může hrát roli i zranění a výkonost.
  Co se týká těch úplně mladých hráčů, já myslím, že je tam docela velký skok ve výkonosti, Arsenal v současnosti hraje na velmi vysoké úrovni a i když je Nwaneri velice talentovaný hráč, furt mu může chybět kvalita na tu úroveň prvního týmu, pro mě je dost pozitivní, že mladí kluci pravidelně trénují s prvním týmem, bývají na lavičce, zůčastňují s těch předzápasových příprav, pomalu se stávají členy prvního týmu.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.