BLOG: Co dělají bývalí „kanonýři“? část 2/2

Máme tu pokračování, doufám, že zajímavého blogu. Minule jsme si něco málo řekli o deseti hráčích bývalých sestav Arsenalu. Dnes si přiblížíme dalších deset. Určitě by se dal tento blog psát dál a dál. Není ale úplně snahou to natahovat uměle. Věřím, že jména, která Vás budou zajímat, si proberete níže v diskuzi. Pohodlně se usaďte, začíná druhá část…

Nwankwo Kanu (43 let) – Nigérijský útočník, který hrál za Arsenal v letech 1999-2004. V roce 2004 odešel z Arsenalu do WestBrom, odtud v roce 2006 do Portsmouthu, kde v roce 2012 ukončil kariéru profesionálního fotbalisty. Nwankwo je vlastníkem Kanu Sports TV, která se stala první domorodou sportovní televizí v Nigérii. Kanu také plní roli národního hrdiny, kterým se bez velkých nadsázek stal. Je, velvyslancem UNICEFu, v Nigérii založil Kanu Heart Foundation, která pomáhá mladým africkým dětem se srdečními vadami (sám prodělal 2 operace). V roce 2015 otevřel modelingovou agenturu a fotografická studia Papilo (což je jeho přezdívka).

Thomas Vermaelen (34 let) – belgický střední obránce. V barvách AFC jsme jej mohli vídat v letech 2009-2014. Thomas nyní hraje za tým Vissel Kobe v Japonsku. Není to náhoda. Tým Kobe vlastní šéf Rakutenu Hiroši Mikitani, a Rakuten je, jak víme, sponzor koho? Správně, Barcelony. V kádru se tak potkává třeba s Andresem Iniestou.

Andrey Arshavin (38 let) – ruský sniper a hrdina zápasu proti Liverpoolu 21.4.2009. Cesty Arshavina vedly po odchodu z Arsenalu domů do Zenitu Petrohrad. Kariéru končil v týmu Kairat Almaty v kazašské Premier League v roce 2018. Andrey nikdy neskrýval zájem o módu, umění a kulturu. Kam jeho kroky povedou není zcela jasné. Pro ruského moderátora Jevgenije Savina na otázku „Zda zůstane ve fotbale.“ řekl toto: „Pravděpodobně.“ Dá se tedy předpokládat manažerská činnost? Dost možná.

Alex Song (32 let) – záložník z Kamerunu si za Gunners připisoval starty v letech 2005-2012. Po angažmá v Barceloně, West Hamu a Kazani odešel jako volný hráč do švýcarského Sionu. Zde byl v březnu jedním z hráčů, kteří byli propuštěni za to, že odmítli během pandemie snížení platu (jedním z nich je i Johan Djourou). Co bude dál není jasné. Pravděpodobně si bude hledat nové angažmá.

Robert Pires (46 let) – bývalý levý záložník Arsenalu a jedna z legend klubu. Aktivní hráčskou kariéru ukončil v roce 2015 v indickém FC Goa. Kde pomáhal „nakopnout“ tamní ligu i přes to, že měl nabídky z Kataru a MLS. Robert se vrátil v roce 2016 do Arsenalu, kde po boku AW rozdával své zkušenosti. Robert působí jako velvyslanec značky Tag Heuer nebo Bwin. Často se objevuje jako expert v různých fotbalových pořadech. Od roku 2018 působí také jako velvyslanec La Ligy a plní ambasadorskou činnost v Arsenalu. Pracuje ve FCT, což je marketingová agentura, která organizuje fotbalové zápasy (legendy, exhibice, např.).

Lukas Podolski (34 let) – polský střelec a útočník, který v roce 2015 odešel z Londýna do Interu Milán. Nyní kope za Antalyaspor v Turecku. Poldi má ale i jiné investice, třeba síť obchodů se zmrzlinou, nebo síť obchodů s kebabem. Všechno vzniklo z jeho fotbalových angažmá v různých zemích – není těžké uhádnout co-kde. Vlastní také restauraci a za pár měsíců má otevírat fotbalovou halu se sedmi kurty. Je hodně spjatý s Kolínem nad Rýnem, kde má i pobočky svých obchodů. Není proto vyloučeno, že zde bude jednou zastávat nějakou manažerskou funkci.

Emmanuel Eboué (36 let) – obránce/záložník z Pobřeží Slonoviny, který u nás odehrál 129 zápasů. Přesněji zde působil mezi lety 2005-2011. Přišel z KSK Beverenu, odešel do Galatasaraye a následně do Sunderlandu za který ale neodehrál ani zápas a kde ukončil kariéru v roce 2016. V roce 2017 mu byla nabídnuta trenérská pozice u týmu U14 v Galatasaryi poté, co se dověděli o jeho finančních problémech. Do těch jej měla údajně přivést jeho žena, která měla všechny jeho investice „pod palcem“. Nyní se stále potýká s depresemi, které měli začít po ročním distanci od fotbalu (2016). Do médií přiznal, že dokonce fiktivně chodil do zaměstnání a vracel se večer, kdy už byly děti v posteli, aby jim nemusel vysvětlovat, proč jej neviděli hrát v televizi.

Abou Diaby (33 let) – záložník z Francie, který u nás sloužil mezi lety 2006-2015. Kariéru ukončil v týmu Marseille v roce 2017 (dá se říct). Oficiálně byl až do roku 2019 veden jako bez angažmá, když se snažil dostat zpět do formy. Hráč, který se „proslavil“ častými zraněními. Mnoho odborníků i fanoušků mu věštilo velkou kariéru, a dokonce se o něm tradovalo, že bude lepší jak Patrick Vieira. 42 zranění se ale s vrcholným sportem neslučuje. V současné době by se měl věnovat své nadaci Abou Diaby Foundation, která bojuje proti chudobě prostřednictvím pracovních příležitostí. (nepotvrzeno/nepodařilo se mi nalézt bližší informace)

Kolo Touré (39 let) – obránce z Pobřeží Slonoviny se do Arsenalu dostal z týmu ASEC Mimosas v roce 2002. V roce 2009 odešel v rámci výprodejů do ManCity. Dále směřoval do Liverpoolu až nakonec v roce 2017 zabouchl dveře za kariérou fotbalisty ve skotském Celticu. Tam ještě 1 měsíc působil na pozici technického asistenta, než mu byla nabídnuta práce u národního týmu Pobřeží Slonoviny, a to sice jako asistent trenéra Ibrahima Kamary a následně i Marca Wilmotse. Minulý rok se stěhoval pod taktovku Brendana Rodgerse (s kterým se dobře znali z Celticu) jako „first team coach“ do týmu Leicester City, kde působí dodnes.

David Seaman (56 let) – ikonický brankář s culíkem, který přiváděl útočníky k šílenství a držitel Řádu britského impéria. Zůstal věrný rodné zemi, nikdy nehrál mimo ostrovy. Do Arsenalu přišel z QPR v roce 1990, směrem do ManCity se odebral v roce 2003 kde v roce 2004 ukončil kariéru aktivního fotbalisty. Málokdo ví, že David se účastnil krasobruslařské show pro BBC – Strictly Ice Dancing, kterou také vyhrál. Dále také rybářského programu v roce 2015 – ITV The Big Fish Off. V roce 2016 pracoval David jako velvyslanec sázkové společnosti 888Sport pro kampaň EURO 2016. Od roku 2018 pracuje pro Playon, což je mezinárodní společnost, která pomáhá bývalým sportovním profesionálům a poskytuje jim příležitost vydělávat a udržovat si svoji hodnotu i v důchodu. Také jim pomáhá při problémech s depresemi a úzkostí.

Tak to byla další desítka našich bývalých fotbalistů. Jsou to zajímavé příběhy a osudy. Každopádně ne všechny ten vítr života zavál stejným směrem. Víceméně se dá říct, že všichni se kolem toho fotbalu stále motají, i když třeba jen epizodně formou odborníků ve studiu při zápasech AFC.

Díky za čtení a COYG…

OuTu