BLOG: Co dělají bývalí „kanonýři“?

Tento blog jsem se rozhodl napsat, protože je tomu již drahně let, co jsem svůj život spojil s klubem Arsenal FC. No a v době, kdy není člověk zaneprázdněn myšlenkami na další zápas, jsem začal vzpomínat. Vzpomínat na začátky fandění a sestavy, s kterými jsem „začínal“, na hráče, kteří mi utkvěli nějakým způsobem v paměti, a to ať výkony, či jiným způsobem. Taky jsem si uvědomil jednu věc. Jakmile mi některý z těchto hráčů sešel ze zorného úhlu (myšleno Arsenalu), přestal jsem ho sledovat a vlastně nevím, co momentálně dělá, nebo čím se živí?

Sepsal jsem si „pár“ hráčů, které jsem začal „lustrovat“, protože mě zkrátka zajímalo, zda není někdo z nich „drogový dealer“. A jak jsem se tím začal probírat, přišlo mi škoda, abych se o to s vámi nepodělil. Jedná se o můj subjektivní výběr, někomu může někdo chybět, nebo naopak přebývat. Ostatně, další příběhy můžeme otevřít v diskuzi. Přeji příjemné čtení.

Alexandr Hleb (39 let) – Běloruský záložník a reprezentant. V současné době je ve fotbalovém důchodu. Po odchodu z Arsenalu prošel dlouhým seznamem klubů (9). Kariéru ukončil letos v běloruském klubu Isloch. Údajně kvůli tomu, že v Bělorusku, i přes probíhající pandemii, soutěž pokračuje.

Mathieu Flamini (36 let) – Francouzský záložník, který se ještě jednou vrátil do Arsenalu. Nyní je Mathieu bez angažmá. Spekuluje se o MLS nebo Asii. Fotbal už hraje jen pro zábavu, nikoliv pro peníze. O svůj příjem totiž nemusí mít strach. Je to jeden z těch sportovců, kteří se hodně zajímají o svůj majetek a kam investovat. GF Biochemicals je společnost, ve které je spolumajitelem (biopaliva). V kuloárech se říká, že tato společnost má takovou hodnotu, že kdyby Mathieu prodal svůj podíl, dostane se na úroveň Elona Muska, nebo Billa Gatese.

Emmanuel Adebayor (36 let) – útočník z Toga. Mnoha lidmi nenáviděný, ale ruku na srdce, vstřelil u nás 45 branek. Momentálně hraje za klub Olimpia Asuncion v Paraguayi. Nejčerstvější zprávy mluví o Adebayorovi, jako o velkém sobci, který se distancuje od své rodné země a nechce přispět ani cent ze svých milionů na boj proti koronaviru. V Togu tedy není moc populární a kdo ví, co bude dělat dál.

Sol Campbell (45 let) – anglický obránce s jamajskými kořeny, který svoji kariéru ukončil v sezóně 2010/11 v Newcastlu. Sol se začal od sezóny 16/17 věnovat manažerské činnosti, kdy začal jako asistent u národního týmu Trinidadu. Hned rok poté šel trénovat jako hlavní manažer Macclesfield. Nyní Sol působí jako manažer v Southendu (League One).

Gaël Clichy (34 let) – francouzský obránce narozený v Toulouse. Všichni máme v paměti výprodej do ManCity, které se také účastnil. Nyní Gaël hájí barvy tureckého Basaksehiru, kam odešel v roce 2017 z ManCity. Kontrakt mu vyprší 30.6.2020. Uvdíme, co s ním bude dál.

Pascal Cygan (46 let) – francouzský stoper, který ukončil svoji hráčskou kariéru ve španělském klubu FC Cartagena v roce 2011. Pascal si začal s bafuňářskou činností pohrávat dříve než Sol. V sezóně 13/14 přijal nabídku pozice sportovního ředitele ve francouzském klubu ES Wasquehal. V roce 2016 odešel do belgického KSV Roeselare, kde pod manažerem Arnauldem Mercierem pracoval jako jeho asistent. Nyní již vede jiný klub, a to jako manažer. Od sezóny 18/19 je to skotský Kilbirnie.

Martin Keown (53 let) – anglický obránce narozený v Oxfordu. Hráčskou kariéru zakončil v anglickém Wembley v roce 2012. Byl to takový ten hráč, který svůj život a kariéru zasvětil rodné zemi. Nikdy nehrál jinde než v Anglii. A tohoto se drží i nadále. V roce 2005 přerušil kariéru v Readingu. No a v té době se vrátil do Arsenalu, aby zde začal dělat skauta, což trvá dodnes. Keown se také pravidelně objevuje na obrazovkách jako odborník televizních stanic BBC nebo BT Sport.

Philippe Senderos (35 let) – švýcarský střední obránce a bývalý kapitán. Po odchodu z Arsenalu si zahrál ještě za 9 týmů. Svoji hráčskou kariéru ukončil letos v FC Chiasso ve Švýcarsku. Zajímavostí je, že Senderos je velmi vzdělaný a mluví plynule 6ti jazyky. Po ukončení kariéry zůstává spíše v ústraní mimo média a rozhoduje se, co bude dělat dál.

Ray Parlour (47 let) – anglický střední záložník. Ray hrál po odchodu z Arsenalu v roce 2004 za tým Middlesbrough. Dále pak za Hull, kde ukončil svoji kariéru. O restart se ještě pokusil v roce 2012 za Wembley (známá událost, kdy se pár internacionálů domluvilo, že budou hrát zápasy FA Cupu za Wembley – vyřazeni v předkole s Uxbridge), kde pak taky s konečnou platností pověsil kopačky na hřebík. Nyní se Ray věnuje reportérské činnosti pro Talksport Radio a SkySports. Jezdí také na turné se svojí talkshow.

Manuel Almunia (42 let) – španělský blonďatý brankář. Manu přestoupil v roce 2012 z Arsenalu do Watfordu, kde v roce 2014 ukončil svoji profesionální kariéru kvůli nálezu hypertrofického myokardu (zvětšení objemu buněk-zvýšená hmotnost srdce nebo tloušťka stěn komor – zvýšené nároky na dodávku kyslíku – pozn.r.). V současné době pracuje v SAE jako trenér brankářů týmu Al Jazira.

Tak tohle bylo deset příběhů. Ale je jich ještě spousta. Rozhodl jsem se tak rozdělit blog na dva díly. Ten další čekejte …. Třeba už zítra.

OuTu