Blog čtenářů : Kam čert nemůže, nastrčí rozhodčího

 

Tento článek jsem chtěl napsat už před třemi týdny. Chřipka a chystání všeho potřebného na předčasný příchod malého Sobiho mě zabrzdily. Ale nepodařený mač se Sunderlandem mi dal potřebný impuls.

BBC Sport uveřejnil článek Referees in the Spotlight, odkud jsem se dostal na blog Untold Arsenal, který shromažďuje důkazy o kvalitě řízení utkání Gunners. Není to veselé počtení. Jak je to tedy s „officials“ v PL?

Premier League má momentálně 18 rozhodčích, tzv. select group. Tato skupina odpíská všech 380 zápasů PL. Nejnovějšími přírůstky jsou Moss, Oliver, Swarbrick a Taylor. Všichni jsou zaměstnanci PGMOL (Professional Game Match Officials Limited), jejímž šéfem je Mike Riley. Můžete se setkat i se zkratkou PGMOB. PGMOL je kontrolována šéfy fotbalové asociace, FA Premier League a Football League. PGMOL nese odpovědnost za kvalitu rozhodování zápasů a úzce spolupracuje s Prozone, což je firma živící se fotbalovými analýzami. Lidem, kteří sledují výkony rozhodčích, se říká assessors. Jsou proškoleni a akreditováni. Také pracují pro PGMOL.

Rozhodčí jsou rovněž členy unie s názvem Prospect, což je svaz profesionálních zaměstnanců z různých odvětví (vědců, manažerů a dalších specialistů). Alan Leighton (National Secretary Prospectu) říká, že se zaměřují na rozhodčí, kteří pískají špatně. Další Leightonovy výroky: „Rozhodnutí sudích jsou posuzována a hodnocena“ a „Rozhodčí, který udělá ve většině klíčových situací chyby, se dostane do problémů a může být přeřazen níže.“ Leightonovo slovo však asi nebude mít u PGMOL potřebnou váhu. O tom, kteří rozhodčí půjdou nahoru a kteří dolů, zřejmě nerozhoduje Prospect, ale PGMOL. Mimochodem tentýž Leighton kritizoval Fergusona za to, že se navážel do Atkinsona po zápase na Chelsea a požadoval vysvětlení jeho slov, příp. omluvu.

Podle mluvčího Premier League si angličtí sudí vedou docela dobře. Počet nepřesných ofsajdových rozhodnutí je prý extrémně nízký a zahraniční asociace často zvou anglické rozhodčí, aby pomohli školit ty jejich. Premier League nadále odmítá zveřejňovat údaje o rozhodčích. Odmítá také, aby byli sudí nuceni po zápasech odpovídat na otázky novinářů… A PGMOL ji v tom podporuje, protože některé výroky sudích se probírají na disciplinárním řízení (to přece stačí, ne?). Navíc by se to hodilo jen novinářům, kdežto rozhodčím by to nepomohlo. Média by se zajímala jen o chyby a je třeba si uvědomit, že rozhodčí nejsou před kamerami profesionálové. Nevím, co dodat. Poslat je do německé Bundesligy, tam by byli před kamerami po každém zápase.

Zlepšování kvality rozhodování bych rozuměl tak, že chybující rozhodčí si nějakou dobu nezapíská, příp. mu budou přidělovány méně důležité mače. Phil Dowd byl po zpraseném zápasu v Newcastlu potrestán soudcováním nejprestižnějšího utkání FA Cupu: opakovaného zápasu Chelsea vs. Everton a až za další týden pískal v Championship Swansea proti Leedsu. Dnes by měl pískat Liverpool proti United… Marku Clattenburgovi po utkání Wigan vs. ManU (a přátelském pokecu s Rooneym po jeho faulu loktem) svěřili o čtyři dny později souboj FA Cupu Manchester City vs. Aston Villa… Probert (Wigan) a Mason (Everton) byli nominováni ve všech třech kolech následujících po jejich nepřesných výkonech.

Dva fanoušci Arsenalu (počítačový expert DogFace a belgický rozhodčí Walter Broeckx) provádějí analýzy, v nichž rozebírají preference a výkony rozhodčích. Website najdete pod názvem Untold Arsenal.

DogFace vede mj. i tabulky týmů podle toho, jak si vedou u jednotlivých rozhodčích a počtení je to velmi zajímavé (např. u Phila Dowda vede jednoznačně City; to aby si SAF připravil další plamenný proslov, protože hrát proti Dowdovi není snadné:)).

Broeckx píše rozbory zápasů Arsenalu. Jen škoda, že je okořeňuje emocionálními výlevy, v očích kritiků to snižuje snahu po objektivitě, která se mu nedá upřít. I když i on přiznává, že může být předpojatý. Ale! Když čtu analýzu utkání s Newcastlem: první penaltu dal po určitém váhání jako OK, Robinův gól podle něj taky neměl být uznán; celkově Dowd 41%.

V Belgii se používá podobný systém a rozhodčí by neměli klesnout pod 70 procent (pokud dlouhodobě spadnou pod tuto hranici, neudrží se v Jupiler League). V prvních patnácti ligových zápasech Gunners (včetně zápasu s Villans) došel Broeckx k číslu 64%. V dalších zápasech spadlo číslo k 50%!!! Tohle jsou výkony špičkových profesionálů z jedné z nejlepších lig světa?

Přesná čísla si můžete prohlédnout na http://blog.emiratesstadium.info/archives/9866. Tabulka končí zápasem ve Wiganu, další zápasy se dají dohledat např. pomocí Search. Každý mač je okomentován, u jednotlivých situací je vysvětleno, proč dal rozhodčímu 1/1 za správný nebo 0/1 za špatný verdikt.

 

Pár poznámek na konec:

Zaprvé: Zpětně jsem rád, že si kluci v Newcastlu včas uvědomili stav na hřišti a nenechali se vykartovat za protesty. Od gólu na 2:4 (a možná i dřív) se Dowd rozhodl, že Arsenal nevyhraje. Hráči nemohli jít do souboje na vlastní půlce, protože když ho vyhráli, pískala se standardka. Když souboj prohráli, Dowd mlčel. V podstatě jim nezbylo nic jiného, než ustrašeně bránit a doufat, že nikdo další nespadne v šestnáctce. A navíc z „výkonu“ některých Gunners měl Dowd asi velkou radost, docela mu to ulehčili.

Zadruhé: Těžko říct, kdo všechno je v tomhle svinstvu namočený. Ale myslím si, že po seriózním vyšetřování nejméně jedno z velkých zvířat spadne do druhé ligy. Jako Juventus před pěti lety. Do té doby bude cesta za titulem soubojem s větrnými mlýny. Ale i ten se dá vyhrát:)

/Sobi/

 

(článek vyjadřuje osobní názor autora)