BLOG: Hlavní problém je zřejmý, ale to i řešení

Porážka od Aston Villy v neděli je jednou z těch, které vyžadují, aby něco Mikel Arteta a jeho trenérský tým zvážil. V takové chvíli je tu tendence myslet si, že to musíme hodit za hlavu a začít znovu, ale nemusí to být nutně pravda.

Musíme něco udělat s naší útočnou neefektivitou, o tom není pochyb. Důvod, že Alexandre Lacazette nedal vyloženou šanci není jen proto, že to byla šance na vyrovnání na zlatém podnose, je to proto, že všichni věděli, že nevytváříme dostatek brankových příležitostí, takže význam toho byl ještě větší. Když máte jen pár šancí v zápase, tlak na jejich využití je obrovský, což v žádném případě neomlouvá Lacazetta, ale přesto je to pravda.

V určitých utkáních našel Mikel systém a vzorec, který funguje. Naše skličující bilance proti ostatním členům „velké šestky“ je o něco lepší, jak se před týdnem prokázalo ve vítězství na Old Trafford. Je těžké tvrdit, že porážky proti Liverpoolu a ManCity také ukazují pokrok, ale když je držíte na rozdíl jedné branky, když jste běžně dostávali tři nebo více, je to malý náznak, že jdete správným směrem. Stále se samozřejmě můžeme zlepšovat, ale v těchto zápasech způsob, jakým se nastavujeme a jak se snažíme hrát, přináší lepší výsledky, než jsme nějakou dobu mohli vidět. V pořádku.

Snaží se aplikovat stejný systém hry, jako proti Ville, což je problém. Stejných jedenáct hráčů, stejné myšlení, stejná struktura, ale výrazně jiný výsledek. Pro soupeře je snadné zjistit, co budeme dělat – přijedou na Emirates a nijak se nestrachují o to, kdo jsme a co bychom mohli udělat. To se musí změnit.

Arteta byl ve své pozápasové analýze kritický, v první řadě na sebe, což je v pořádku, a líbí se mi, že tuto odpovědnost přijal. Přesto musí uznat, že některá víra, kterou vložil do určitých hráčů, není na místě. Domnívám se, že je tu problém, že systém hráče do určité míry brzdí, a někteří hráči, kteří systému nevyhovují, ale řešení zůstává stejné: změnit věci.

Před zápasem s Villou Arteta mluvil o našem nedostatku branek a řekl:

„Abyste se stali TOP týmem, musíte nastřílet 90 nebo 100 branek, abyste mohli soupeřit s nejlepšími a v této oblasti je to pro nás výzva, kterou musíme zlepšit.“

Tedy uznává, že je to důležité, ale jak očekává, že to jeho tým v současném systému udělá? Nejsem si jistý. Nevytváříme dost šancí, nejsme na dostřel, s šancemi, které máme plýtváme, a všechny metriky vám říkají, že tohle je oblast, ve které opravdu zápolíme. Z otevřené hry v Premier League jsme neskórovali více než šest hodin. Ať to chcete brát jakkoliv, je to velký problém.

A ujasněme si to: Tohle není něco, co se prostě projevilo v zápase proti Ville, je to něco, co už nějakou dobu roste. Tak to nemůže být něco, o čem Arteta neví. Pokud sílí kritika, že mikromanagement hráčů v průběhu hry je na úkor jejich svobody na hřišti, představa, že se nezabývá všemi statistickými údaji, které má k dispozici, je fantaskní. Bude moci vidět, že v osmi zápasech Premier League má jeho nejlepší střelec Aubameyang pouhých deset střel na branku. Uvidí, že náš obránce Gabriel má stejně střel jako Willian. Všimne si, že Aubameyang má více klíčových přihrávek než kdokoliv jiný, ale to jsou věci, které na konci všeho neděláme.

A uvidíme to pouhým pohledem na tabulku Premier League, že od sedmého místa nahoru, má každý tým v průměru alespoň dvě branky na zápas, zatímco my máme 1,12 branky na zápas. To, co musí udělat, je zřejmé – vstřelit více branek, vytvořit více šancí – ale jak toho dosáhneme, to je velká otázka.

Plně přiznávám, že je to otázka manažera a jeho lidí. Spíše bych se díval na to, co máme k dispozici právě teď než na to, co nemáme – udělal bych následující:

Stáhnout hru na čtyři obránce, hrát v záloze ve třech, vysunout Aubameyanga na hrot po boku Nicolase Pepeho a Bukayo Saky.

Je to velmi základní, ale je to přesně věc, kterou právě neděláme. Ani Willian, ani Lacazette by neměli začínat, dokud nezískají svá místa zpět svou produktivitou na hřišti, ne proto, že pracují velmi tvrdě v tréninku a Arteta jim zjevně přirozeným respektem vůči zkušenostem dává výhodu nad ostatními.

Trojice v záloze nemusí být pokaždé stejná, ale výchozí člen je samozřejmě Thomas Partey. Někdy to bude Elneny, někdy Ceballos, někdy Xhaka, ale také bych velmi vážně uvažoval o Joe Willockovi jako o někom, jehož pohyb a běhání dává opozici něco k zamyšlení. Neříká se, že je to odpovědí na všechny problémy, ale je to možnost, kterou bychom měli mít k dispozici, dokud nebudeme mít jiné.

Co se týká Aubameyanga na hrotu, mám pocit, že je to buben, do kterého hodně tluču, ale dává mi to perfektní smysl. Ti, kdo říkají, že nemůže hrát jako středový hráč v tomto systému, přehlížejí skutečnost, že problém je možná ten systém. Hrajeme způsobem, který by vyhovoval útočníkovi jako je Olivier Giroud, aniž bychom takového útočníka měli. Použití Auby by nás donutilo hrát jiným způsobem. Pepe a Saka jsou dva hráči, se kterými se v tomto týmu nejlépe kombinuje – jeho přátelství s Lacazettem by mohlo být skvělé mimo hřiště, ale jinak to nefunguje.

Mohlo by to být zjednodušení, vím, že jsou tam další faktory, které musí manažer zvážit, ale je to také nekomplikované. Dostane naše nejlepší útočné hráče do jejich nejlepších pozic a dává nám šanci hrát s rozptylem, že to soupeř nebude očekávat. Myslím, že je také potřeba zvážit použití střídání. Když to zápas vyžaduje, vyhnout se těm složitým, aby nad tím tým, který hraje, nemusel přemýšlet, spíše prostě jiný hráč, na stejné pozici. Přizpůsobit se, abychom se ihned přizpůsobili.

Konečně mám takovou naději – možná nemístnou – že lekce, jakou nám dala Villa, naše dosavadní výkony v sezóně, statistiky, které vedou k nepříjemnému čtení, a všechno ostatní, musí od manažera vyvolat přehodnocení. Přišel v prosinci minulou sezónu s týmem v nepořádku a měl pozitivní vliv. Teď musí najít způsob, jak to udělat znovu, ale to jsou výzvy managementu, věci, kterým bude muset čelit během své kariéry, a já doufám, že může řešit tyto problémy a připravit se na další zápasy.

/arseblog.com/

Komentáře

 1. Japanas (karma: 3716) #1

  Za prvé : ano, nedáváme dlouhodobě góly a jsme pod průměrem. Řeší se složení útoku, kdo s kým, místo koho, kdo na to má a podobně. To vše umocněno zraněními, cenovkami hráčů, jejich formou, aktivitou….a samozřejmě je to vše zásadně důležité.
  Ale stejně bych začal úplně z opačné strany. Dlouhodobě máme špatně řešenou obranu na pozici stoperů. Naprosto amatérsky, nekoncepčně a diletantsky. Řeší se to dá se říct pořád…Před loňskou sezónou jsem potřebovali okamžitě kvalitního stopera. Koupil se (a rovnou nechal na hostování ) za spoustu peněz Saliba. Nechápal jsem a skřípal zubama. Dobrého stopera jsme potřebovali v boji o poháry okamžitě. Prošustrovala se sezóna (a to i právě s významným přispěním Mustafiho, „mentora“ Luize, Holdinga atd…kolik to bylo vyhozených bodů.
  Přešla sezóna…konečně…a Salibu se pokoušíme upichnout na hostování….zdá se mi to?
  Je to normální u top klubu ? Ať si každý odpoví sám. Dovedu pochopit, že se něco osobního přihodí v životě hráče a klub mu umožní trávit nějaký čas poblíž rodiny….proč jsme tedy nakonec zkoušeli Salibu upichnout po všech čertech ? To je profi?
  Máme Gabriela. Naštěstí. Jedna otázka. Kam půjde obrana Arsenalu, když se tento zachránce obrany zraní ? Ano, do……
  Přece nemůžou v top klubu hrát hráči, jako Mustafi, Luiz, Holding, kdy je dané, že se jen čeká, kdy kdo něco znovu zase po….a pokud někdo říká, že to tak není, lže si do kapsy.
  Další věc. Nákupy. Jen jedna otázka. Chceme budovat perspektivní moderní tým nebo nakupovat hráče typu Luiz, Willian, Marí, Soarés a jim podobní. Přiznáváme veřejně, že máme menší ambice, než čukotka ? Řekne to někdo nahlas ? protože jestli ne, proč jim vykupujeme hráče za zenitem ? Mají nás někam posunout ? Kam ?
  Jakýkoliv mladý perspektivní nakoupený hráč (nebo hráč z akademie) nás posouvá kvalitativně někam jinam, než výše uvedení hráči…např. Tierney, Saka, Gabriel, Martinelli, Partey atd….
  Nenapsal jsem nic k situaci v útoku, já vím. Ale já i přes ty současné problémy v útoku tu kvalitu (víceméně) vidím a myslím, že se projeví. Ale to bude um nebo neum Artety.
  Problémy vidím ve výše popsaných bodech. Stopeři a amatérské přestupy..

 2. Japanas (karma: 3716) #1

  A ještě jednu věc. Než někdo napíše, že máme obranu pořešenou, že nás tma pata netlačí, že to Arteta kvalitativně posunul. Za mě je to mnohem jednodušší. To kvalitativní posunutí je způsobeno tím, že může zatím místo tragického Mustafihi nastupovat v základu Gabriel…a že se uzdravili Tierney a Bellerin. možná je to trošku zjednodušené, ale takto to vidím. Jen si dosaďte do základu Mustafiho a Seada….a vidíte to plasticky.

 3. Marek (karma: 2935) #1

  Treba vyrazne zlepšiť herny prejav aby divaci mali chuť pricestovať na Emirates stadium ked to bude konečne možne, sme predsa Arsenal nikdy sme ešte nehrali ta defenzivny futbal ako hrame teraz divaci dokažu odpustiť zly vysledok ale musi sa dať na ten futbal pozerať to čo tam momentalne predvadzame je len velmi tažko pozeratelne cely 90 minut a to sa jednoznačne musi zmeniť

 4. Feri (karma: 6381) #1

  Útočná fáze a kreativita je opravdu katastrální. – – Laca je už delší dobu špatný a měli bychom ho prodat.
  – Pepe willian rozporuplné výkony. Možná si zaslouží Nelson šanci a martinelli až se vrátí
  – hlavní problém vidím že nehrajeme na AM protože nemame už hráče typu Alexis či van Persie kteří dostali míč kdekoliv a přešli hráče a z ničeho dávali góly. Willian Row či Nelson by tam měli dostat šanci, potom DM/CM partey a Eleny/ceballos je výborný.
  – Auba hrot a LW Saka a věřím v 20 střel za zápas…

  • bajtasek (karma: 490) #1

   Hlavně bysme měli začít hrát víc na riziko a být zdravě drzí a nebát se že něco zkazíme.
   Na co nám je xy přihrávek když se mezitím soupeř stihne dostat pod balón a pak ho prokombinovat je strašně těžké a to se nám doma stává a bude stávat často.
   Když na mě vyskakují na fcbk akce např z časů arsavina je to úplně jina káva.

   • jakub (karma: 13050) #1

    Willian podle mě není řešení, jeho přirozená pozice je na křídle, navíc on to není hráč který by nějak produkoval asistence nebo branky, jeho maximum v lize je 7 asistencí za sezónu, hraje hodně na jistotu. Co se Willocka týká, jsem jeho velký fanoušek a jsem rád, že se mu daří, ale taky bych od něj nečekal zázraky, loni dostal celkem hodně prostoru ale ty výkony nebyly nic moc, doufám, že se bude dál zlepšovat ale nečekám, že by zrovna on táhl náš tým. Smith-Rowe je ještě mladší než Willock, na jaře mu vyšlo hostování, ale to bylo ve spodku tabulky Championship, to je velký rozdíl v kvalitě a nejsem si jistý, zda je na to opravdu připraven. Náš problém se střílením branek a vytváření šancí začal už v loňské sezóně, v sezóně 18/19 jsme dali 73 branek, loni to bylo jen 56 branek v lize, to je velký rozdíl, letos ten úpadek jen pokračuje.

     • jakub (karma: 13050) #1

      Graelish se mi taky líbí, Szoboszlai má 19 let, stejně jako Saka, je to velice talentovaný hráč ale nemyslím si, že by jeden hráč dokázal vyřešit všechny naše problémy. Hodně se letos mluví o tom jak málo střílíme na branku, pod Wengerem jsme měli sezóny kdy jsme měli 15 -17 střel za zápas, už za Wengera to šlo maličko dolů, za Emeryho jsme měli průměr 12 střel na zápas, letos máme 9 střel průměrně, pochybuji, že zrovna Willian na AM tohle vyřeší. Liverpool měl loni průměrně 17 střel na branku.

      |

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.