Blog: Hodnocení uplynulé sezóny

Zdravím všechny čtenáře gunners.cz. Jelikož mám v hlavě z poslední sezóny celou řadů různých myšlenek, poznatků, připomínek atd. a nemám kolem sebe žádného arsenalského fanatika jako jsem já, rozhodl jsem se napsat tento článek, kde se pokusím shrnout to nejhlavnější a zároveň vytvořit pro vás prostor pro diskusi na téma našeho milovaného fotbalového klubu, který nám v posledních letech přidělává spíše vrásky než radost. Hned v úvodu bych se chtěl omluvit za pravděpodobnou chaotičnost tohoto článku – snad mi to odpustíte.

Dlouho jsem přemýšlel, jakým stylem tento článek povedu, nakonec jsem se ho rozhodl rozdělit do 3 základních částí: Co se nepovedlo – co se musí zlepšit, co se povedlo, Arteta.

Co se nepovedlo – co se musí zlepšit?

No, kde se začít? Tato kapitola by mohla vystačit na samostatný blog, poněvadž toto byla bezpochyby ta nejhorší sezóna, kterou jsem jako fanoušek Arsenalu zažil (fanouškem od roku 2004). Výsledky hovoří naprosto jasně: žádná trofej, 8. místo v tabulce, nekvalifikace do žádné evropské soutěže na příští sezónu. Herní projev střídal horší s lepším a ještě horším. Následné zmíněné body byly dle mého hlavní příčinou téhle neúspěšné sezóny.

Nepovedený podzim – Herně a výsledkově naprosto tragický úvod sezóny byl jednou z hlavních příčin našeho nezmaru. Po prvních 10 kolech jsme měli na kontě 13 bodů – skóre 10:12 (z toho 3 vstřelené góly v úvodním zápase s tehdy naprosto tragickým Fulhamem). Absence kreativního záložníka byla naprosto markantní a naše hra neměla absolutně žádnou tvář a naprosto chyběl jakýkoli moment překvapení. Tento bod jde z části za Artetou, který pozdě implementoval do týmu Smith-Rowa, který se v pozdější fázi sezóny stal klíčovým hráčem A-týmu. Naivně se domníval, že Willian se stane spasitelem a zároveň řešitelem tohoto problému.

Wilian – Jedním slovem totální FLOP!!! (anglický termín pro velmi nepovedený přestup). V době, kdy k nám tento brazilský záložník přicházel z Chelsea jsem měl velmi rozporuplné pocity. Na jednu stranu měl za sebou poměrně úspěšnou poslední sezónu v Chelsea a zároveň patřil k těm „oblíbenějším“ hráčům Chelsea. Na druhou stranu délka jeho smlouvy a výše platu byla přinejmenším hodně k zamyšlení a Willian byl předurčen k tomu, aby podával sakra dobré výkony, aby se dal tento přestup označovat za úspěšný. Nicméně jeho výkony byly naprosto tragické (výjimkou byl debut proti Fulhamu a jeden přímý kop). Vzhledem k jeho výkonům v poslední sezóně Chelsea ho Arteta minimálně v podzimové části ligy prosazoval do základní sestavy a očekával nějaké zlepšení, adaptaci, sehranost atd. Nic z toho však nepřišlo, v druhé půlce sezóny došla trpělivost i Artetovi a Willian hrál mnohem méně než v úvodu. Tímto by se dal Willian označit za jeden z nejhorších přestupů, který si pamatuji. Nejen, že to byly naprosto vyhozené peníze ale zároveň měl i velmi velký negativní vliv na výsledky a herní projev Arsenalu. Doufám, že se z toho přestupu Arsenal poučí a tímto směrem se již nebude vydávat (viz. spekulace Bertrand atd.). Arsenal by měl dle mého udělat vše proto, aby se tohoto hráče zbavil.

Nezkušený Arteta – K Artetovi se více rozepíšu ve třetí části toho článku, nicméně není pochyb o tom, že Arteta je teprve na začátku své trenérské kariéry a je naprosto normální, že bude dělat chyby. Nicméně nevyřešená pozice ofenzivní záložníka na začátku sezóny a velká schovívavost vůči Willianovi jsou dle mého chyby, kterým se dalo předejít a stály nás spoustu bodů.

Aubameyang – Většina z nás si nepochybně přála prodloužení Aubameyanga a nikdo z nás si nemyslel, že by se z našeho Auby stal „druhý Özil“, který bude terčem mediální masáže. Většina z nás přeměnila opěvování na obrovskou kritiku. Trošku statistik: 2018/19 (3859 minut) – 51 zápasů, 31 gólů, 8 asistencí, 2019/20 (3725 minut) – 44 zápasů, 29 gólů, 3 asistence, 2020/2021 (3018 minut) – 15 gólů, 4 asistence. Velká bída a naprosto zasloužená kritika, co se gólovosti týká. Nicméně ke kritice gólové přibyla i kritika herní projevu, který ale podle mě nebyl o tolik jiný než v sezónách předešlých. Chyběly především góly! Nechci Aubameyanga nikterak bránit, jen chci říct, že on nikdy nebyl hrotovým útočníkem, který bojuje o každý balón, který dokáže hrát zády k bráně, kombinovat se spoluhráči atd. Jedná se o hráče, který má výborný výběr místa, zakončení, rychlost. Nicméně pokud Arteta chce hrát systém, který prosazoval v druhé půlce sezóny, je zde otázka, jak správně Aubu využít. Za mě je naprostá hloupost prosazovat Aubu na hrot, kde je naprosto utopený, a pokud zrovna nedá gól, tak je pro tým v podstatě úplně zbytečný. Jeho pozici vidím spíše na levým křídle (kde dával góly pod Emerym i pod Artetou), kde ale v současnosti můžou nastupovat hráči jako Saka, Pepe (spíše pravé křídlo), Martinelli, Smith-Rowe (spíše střed). Vzniká tu otázka: Měl bych hrát současný Auba na úkor těchto hráčů v základní sestavě? Těžko říct, já bych řekl, že spíš ne. Dokonce bych řek, že Auba může být sakra problém na další sezóny. Jeho prodej je více než nepravděpodobný, tudíž tak nějak počítám, že tu bude do konce kontraktu a jeho plat bude Arsenal ekonomicky sakra štípat. Arteta prosazuje styl s vysokým work-ratem a hráči se tomu musí přizpůsobit, bohužel já ten zvýšený work-rate u Auby nevidím a obávám se, že ho ani neuvidíme. Do přístí sezóny bych zvolil jiného kapitána. Doufám, že se budu mýlit a v následující sezóně bude Auba zase ten gólový držák, na který jsme zvyklí! Bohužel já si to nemyslím…

Úzký kádr/nekvalitní hráči na určitých pozicích – I přes to, že naše defenzíva se vzhledem k minulým sezónám bezpochyby zlepšila, stále ji považuji za největší problém. Stopeři: Tady chybí kvalita. Doufám, že přijde minimálně jeden velmi kvalitní stoper + Saliba, který snad v příští sezóně bude mít velký impact na A-tým. Nicméně náš nejlepší stoper byl paradoxně chybující David Luiz, který jako jediný náš stoper dokázal svou kopací technikou hru zrychlit a  byl vůdcem. Nikdy bych si nedokázal představit, že by mě jeho odchod ve finále tak mrzel. Pravý obránce: Tady je všechno špatně. Bellerin dlouhodobě patří k nejhorším hráčům v sestavě, je nedůrazný v obraně, v útoku naprosto marný, a dokonce zapomněl házet i auty. Jeho backup v podobě stopera Chamberse nebo Cedrica není dostatečný a zde musí přijít minimálně jeden pravý obránce, který bude o třídu lepší, než naši současní praví obránci. Bellerina prodat při první příležitosti! Levý obránce: Zde máme jednoho z nejlepších levých obránců ligy, bohužel však je to i typ hráče, který bývá často zraněný. Pak zde vzniká obrovská výkonnostní díra, kterou Arteta lepil Xhakou nebo Sakou, nicméně ani jeden z těchto dvou hráčů není levý obránce. I zde musí dojít nějaká posila, klidně spíše defenzivnější levý bek, na kterého se bude dát spolehnout. Proti slabším soupeřům v případě absence Tierneyho bych se nebál nasazovat na levého beka Saku, který nám v útoku přináší zase další možnosti.

Co se povedlo?

Vzhledem k nepovedené sezóně bude tato kapitola o poznání kratší než ta první. Nicméně pojďme se společně podívat i na to málo, co se nám v téhle sezóně povedlo.

Druhá část sezóny – Ač se to možná na první pohled nezdá, Arsenal prožil výsledkově úspěšnou druhou část sezóny. Příčinou bylo hlavně částečné odstavení Wiliana, implementace Smitha-Rowa, následné hostování Odegaarda, zlepšená forma u některých hráčů (Pepe, Xhaka, Saka). Od 15.kola Premier League získal arsenal 44 bodů, což by v konečném výsledku (bez prvních 15 kol) znamenalo 3. místo v tabulce za týmy z Manchesteru (City – 60 bodů, United – 47 bodů). Když k tomu připočteme, že jsme hráli s trochu nadsázky bez pravého obránce a gólového útočníka, tak mi to dává docela optimistickou naději, že by boj o top 4 v příští sezóně mohl být reálný.

Výkony jednotlivých hráčů – Saka: Náš mladý klenot, naprostý univerzál, který dokáže zahrát na kterémkoli ofenzivní postu + ofenzivní pravý obránce. Na Saku jsme se mohli spolehnout co se týká vyrovnanosti výkonů. 7 golů, 10 asistencí je slušná vizitka na 19letého hráče. Dle mého aspirant na hráče sezóny a naprosto klíčový hráč do budoucí sezóny. Pepe: Od tohoto hráče očekávám top výkony vzhledem k ceně, za kterou byl kupován. Letos už měl mnohem více světlých záblesků, 16 gólů (183 minut na gól), 5 asistencí není špatná vizitka. Především v druhé půlce sezóny se dostal do velké formy, kterou doufám potvrdí i v následující sezóně. Arteta je na něj hodně přísný, apeluje na zvýšený work-rate, což Pepe neskutečně zlepšil a má potenciál naplnit vysoká očekávání. Jeho produktivita na pravém křídle by se mohla zvýšit i s příchodem kvalitní posily na pozici pravého obránce. Xhaka: Dříve nenáviděn dnes opěvován. Xhaka si v Arsenalu napsal neskutečný příběh, před pár měsíci byl každým vyhazován z klubu, fanoušky nenáviděn. Granit se však dokázal vrátit a pod Artetou podává stabilně výborné výkony. Je to podobný případ jak David Luiz – pokud udělá chybu, každý si rýpne a kritizuje. Za mě jedno z nejpozitivnějších překvapení letošní sezóny. Dokonce na několika portálech jsem ho viděl i součástí nejlepší XI letošní Premier League. Doufám, že spekulace o odchodu jsou pouze spekulace a bude ve svých výkonech pokračovat i v další sezóně. Já osobně bych se ho v současnosti nebál zvolit kapitánem týmu.

Zbavit se nepotřebných hráčů – dle mě velice správně Arsenal v lednu rozvázal nepotřebným hráčům kontrakty nebo je poslal na hostování, aby se zbavil platu, nebo zvýšil cenu při potenciálním prodeji. Následně získané finance z prodejů hráčů nebo platů mohou být vhodně použity na správný re-build kádru v letním přestupovém období.

Arteta

S trochou nadsázky ho někteří milují, někteří nenávidí. Proto se v této části budu pravděpodobně s velkou částí čtenářů názorově lišit. Arteta neprožil úspěšnou sezónu, o tom není pochyb. Nicméně minimálně výsledkově šel v průběhu sezóny vzestupně (viz. ligová tabulka od 15. kola). Já se řadím spíše na stranu zastánců Artety než odpůrců, poněvadž vidím nějakou vizi, vidím i systém, kterým chce hrát: vysoké držení míče, vysoký work-rate hráčů, zapojení většiny hráčů do útoku i do bránění, vysoký presink. Nicméně nic z toho nejde hned a v podstatě je to nějaký dlouhodobý proces, při kterém je vysoce pravděpodobné, že v začátcích nebude fungovat. Někteří z vás by ho nejradši odvolali, ale kdo by ho nahradil? Co by následovalo? Myslet si, že s někým jiným by to bylo lepší je poněkud odvážné tvrzení. Z krátkodobého hlediska by možná došlo k výsledkovému zlepšení, ale za rok bychom řešili stejný problém. Dokonce si dovolím říct, že žádný trenér by v současnosti nedovedl Arsenal v první sezóně do top 4. Arsenal má spíše generační problém, který je potřeba vyřešit v dlouhodobým horizontu a dostat Arsenal tam, kam všichni chceme. Zároveň nechci tvrdit, že je Arteta bezchybným trenérem, který nedělá chyby. To vůbec ne, naopak jedná se o mladého nezkušeného trenéra, kde je náchylnost k chybám logicky vyšší než u zkušených trenérů s deseti letými zkušenostmi. Navíc Arsenal nepovažuji v současnosti za typ klubu, který by měl každý rok měnit trenéra s domněním, že s příštím bude vše hned lepší. Můj názor je teda takový, že příští sezóna bude z pozice Artety naprosto klíčová. Bude mít celé léto na přípravu + přestupy, nebude hrát žádné evropské poháry, tudíž veškerou pozornost bude směřovat na ligu. Pokud by další sezóna pokračovala v podobném duchu, jako ta letošní, pak je tu pravděpodobně prostor se bavit o výměně hlavního trenéra. Nicméně vzhledem k okolnostem popsaných výše neočekávám tak neúspěšný vstup do sezóny, jako byl ten letošní.

To je tak zhruba k těmto kapitolám vše. Závěrem chci říct, že jsem se záměrně moc nepouštěl do problematiky ve vedení klubu, která jak všichni víme je špatné. Nicméně minimálně odchod Raula Sanllehiho považuji za klíčový krok v eliminaci budoucích přestupových flopů v čele s agentem Kiou Joorabchianem. Zároveň jsem se snažil vyhnout i nějaké větší debatě o budoucím přestupovém okně, které ještě ani nezačalo tudíž je příliš brzy diskutovat o 20 možných hráčích, kteří nemají zatím ani z daleka blízko k přestupu do našeho klubu. Co jsem tak zaznamenal, tak by se mělo jednat o jedno z nejrušnějších přestupových období v dějinách Arsenalu. Tudíž nechme se překvapit a prostor pro tuto diskusi tu v následujících měsících určitě bude.

Pokud jste dočetli článek až sem, tak vám děkuji a otevírám prostor pro mohutné diskuse.

/Blog byl sepsán fanouškem Karlem F./


Komentáře

 1. Feri (karma: 6446) #1

  Díky moc Karle za Blog !
  – K těm pozitivům ohledně hráčů bych vypíchl snad ještě víc Rowe a Martinelli, kde hlavně Rowe měl obrovský dopad na zlepšenou druhou část sezóny. Celkove mladici jsou asi nejvetsi pozitivum co vidim, mame nekolik svetovych talentu na kterych se da stavet na dalsi roky.
  – K úzkému/nekvalitnímu kádru – paradoxně ten kádr jsme letos měli nejširší snad v historii a proto jsme mohli pustit treba 4 stredni zalozniky na hostovani (Guendouzi, Torreira, WIllock, Niles), na stoperech jsme pred sezonou meli snad 9 moznosti. Chybu spis vidim nad vyberem hracu pred sezonou a nebo v prubehu sezony od Artety protoze se urcite dalo z nekterych postů vymacknout vic, nez aby napriklad snad na nejdulezitejsi zapas sezony (prvni zapas s Villarealem) nastoupila obrana ve slozeni Xhaka-Mari-Holding-Chambers a na falesnem hrotu poprve v zivote Rowe s tim ze v odvete se trener vymlouva, ze kvuli nahlemu zraneni Xhaky co mel byt na LB se sesypala taktika.
  – Arteta me celkove spise zklamal, protoze tech chyb a to i vylozenych spravil hodne za celou sezonu (viz Willian, vyber hracu, stridani, taktika). Po VIllarealu ale nebyl odvolan a sezonu dokoncil silne. Jelikoz mame spoustu hodnotnych hracu na prodej za ktere je mozno nakoupit nove a Arteta uz je u tymu rok a pul, tak dalsi sezona uz musi byt zamerena na vysledky. V zime uz nemuzeme tolerovat nejake 10. misto a hrozny herni projev.
  – No samozrejme jako kazdy rok doufam v silne prestupove obdovi a konecne vyhlidky na lepsi budoucnost, uz bychom si to vsichni zaslouzili !

   • zabza13 (karma: 17) #1

    Díky za článek ,pěkně se to četlo. Hodně řešíš obranu, chápu, ale myslím že tam nás to nepálí, i když nějaká posila se hodí, mě spíše zajímá záloha a styl hry. V první řadě potřebujeme tvořivého záložníka k ESR nebo alternativu za něho, možná i dva. V případě zranění jeho nebo Saky je hra o obléhání šestnáctky bez myšlenky a centru. Na hře mě nejvíc vadí rozehrávání a bago s brankářem, to je něco příšerného. Standartky a rohy jsou taky celkem o ničem.Ale snad nás překvapí, taky možná nee,ale příští sezonu zase budem fandit COYG

 2. Paulus.novy (karma: 1782) #1

  Díky za blog 🙂 . Pod tu část o Artetovi bych se klidně podepsal. Souhlasím i se spoustou dalších věcí, ale moc nerozumím (už jsem to viděl na více místech) té kritice Artety z hlediska ESR, nedotažení CAM a Williana.

  ESR měl zdravotní problémy, byl dlouho mimo a podle mě prostě nebyla možnost, jak ho (bezpečně vzhledem ke zdraví) dostat dřív do sestavy.

  S přestupy Arteta mohl dělat jen málo – spekulovalo se hlavně o příchodu Aouara a Parteye, kdy všem bylo tak nějak jasné, že není šance, aby přišli oba. Podle mě jsme vybrali správně, ale už před přestupem Parteye/Aouara bylo jasné, že příchod pouze jednoho z těchto dvou nebude stačit, protože nás bota v záloze tlačila na více místech (což se projevilo i v sezoně).

  Co se týče Williana, tak tam Arteta svou vinu nese, ale nevěřím, že kdyby dostal na výběr mezi Willianem a lepší možností, tak by volil Williana … prostě chtěl typologicky podobnou variantu do útoku a nic lepšího nebylo pro nás chudáky k mání.

 3. jakub (karma: 13311) #1

  Kdybych měl hodnotit, musel bych zmínit problém se soupiskou na podzim, podle mě to byl jeden z faktorů který nás poškodil, že Ozil a Sokratis nebyly na soupisce, Mustafi toho taky moc nenahrál, není to Artetova chyba, spíš Edu, to samé asi u Saliby. Mezi plusy bych určitě zmínil některá hostování, Saliba, Willock, Mavropanos, Guendouzi, AMN toho odehráli celkem dost a řekl bych, že jim to pomohlo.
  Další pozitivum, bych asi zmínil EL, sice jsme nedošli do finále, což nás všechny mrzí, ale i tak to bylo páté semifinále co jsme hráli v Evropských pohárech v celé historii Arsenalu a to je jedna z Artetových předností, chce hrát o trofeje. Arteta nedávno říkal, že jeho prioritou je zlepšovat hráče které máme v týmu a to se mu podle mě vcelku daří, Pépé, ESR, Saka jsou dobré příklady, ale i Xhaka, Chambers, dokonce i Elneny vypadal použitelně, zlepšená bilance proti velkým soupeřům, výhra na Stamford Bridge a Old Trafford.
  Mezi negativa bych dal pokus o účast v Superlize, to nás taky poškodí, vyhození skautů a potom najmutí agentury na hledání nových skautů měsíc před přestupním obdobím.

 4. killerhammer (karma: 4475) #1

  Pre mňa toto bola najhoršia sezóna akú som s Arsenalom zažil.
  Táto kombinácia COVIDU, zápasov bez divákov a úplne nudnej a nezáživnej hry bola pre mňa toxická.
  Túto sezónu bolo len minimum zápasov, ktoré zniesli vyššie kritériá, inak veľká herná bieda.
  Mňa vôbec netrápi výsledok, bez Európy a 8 miesto v lige, mňa trápia len tie nezáživné výkony.
  Wenger povedal, že dobrý futbal je umenie, človek si má pri ňom oddýchnuť a mať pozitívny zážitok.
  To sa túto sezónu skoro vôbec nedialo.
  K Artetovi napíšem len, že je určite dobrý futbalový teoretik, ale skúsenosti s hráčmi, psychológia, motívacia, rýchla reakcia v zápase atď atď, proste mnoho slabých stránok na ktorých bude ešte dlho pracovať.
  Fandím Arsenalu od príchodu Wengera, aj keď vtedy to bolo len na úrovni highlights a novinových článkov. Prístup ku zápasom v lige som nemal. Arsenal ale bol úžasný v Európe a tieto zápasy boli občas vysielané aj na STV.
  Arsenalu som fandil kvôli fantastickej útočnej hre, neskôr to Wenger posunul ešte vyššie za čias Fabregasa.
  Nešlo mi nikdy o výsledky, vždy išlo o hru, o herný prejav, rýchle kombinácie, narážačky, či stredom či po krajoch, niektoré zápasy a góly boli neuveriteľné, Wenger totiž hrával postupne všetky atraktívne ofenzívne systémy, tak ako prichádzali do módy, až úplne na konci mu došiel drive.
  Priatelia, ak počítam správne, je to 25 rokov s Arsenalom ale ak sa nezlepší naša ofenzívna hra ihneď od začiatku budúcej sezóny, tak nasledujúcu 26. sezónu ja už nedám 😉

  • Jakiee (karma: 1558) #1

   Popravde. Prihlásil som sa späť asi po 2r. Chodievam tu síce pravidelne čítať komentáre, keďže vo svojom okolí mam len jedného fanúšika Arsenalu, takže akákoľvek interakcia s iným názorom a pohľadom je pre mňa plus, avšak dosť často to tu v komentároch býva buď toxické alebo totálne scestné. Je tu však zopár ľudí, ktorých názor rešpektujem a maximálne ma zaujíma. Popravde, občas to tu listujem len na konkrétnych ľudí. Na teba, na Japanasa, na mc1893762(to meno si nikdy neviem zapamätať, prepáč), Avp, Gunner(tiež niečo s podtrznikom).. zvyšok, bez urážky, ma zatiaľ nie úplne presvedčil resp nezhodli by sme sa vo viacerých veciach. Pointa toho prečo toto píšem je, že fandíme Arsenalu skoro rovnako, mne beží teda vlastne skoncila 21 sezóna. A evidentne futbal vnímame rovnako. Áno, rád by som videl Arsenal na prvom mieste.. oveľa radšej by som však chcel ešte raz vidieť hru, akú sme predvádzali v rokoch 2002-2014. V sezóne, kedy Ramsey absolútne žiaril a vyhrali sme po xy rokoch FA Cup.. to bola asi posledná sezóna keď sa na to spätne pozriem, kedy som vedel, že síce možno zápas nevyhrame, ale nebudem sa nudiť. A to ja pri futbale nechcem.. nudiť sa.

   Ak to teda mám zhrnúť, tak si želám len jediné. Priviesť takých hráčov, ktorí budú jazdiť, ktorí budú technicky na tom na najvyššej úrovni, ktorí budú predvádzať krásny dominantný futbal, ktorí keď nastúpia tak súper bude vedieť, že to bude ťažké.. ak toto dosiahneme, prídu aj trofeje. Pretože čokoľvek čo robíš so srdcom a pred potešenie druhých, to sa ti raz vráti. COYG!

 5. traged (karma: 4567) #1

  Díky, super analýza. Já jako velký fanoušek Smith-Rowe se pochopitelně přidávám k těm kteří si myslí že měl být určitě v rubrice „co se povedlo“ – je z velké části odpovědný za velký zlepšení Arsenalu v druhé půlce ligy a má obří potenciál. I zlepšení Pepeho bylo výrazný, naopak Saka který táhl Arsenal tak půlku sezóny skoro sám už je konci nehrál tak dobře, musel být vyřízenej ze sezóny kdy si skoro neodpočine…a ještě si myslím že Chambers by klidně mohl zůstat na RB, navíc může hrát i jako stoper nebo DM když bude potřeba…

 6. killerhammer (karma: 4475) #1

  Je tu veľa fans, čo hovoria, že Arsenal potrebuje v lete veľkú prestavbu a majú pravdu.
  Potom je tu ďalšia veľká skupina fans, ktorá hovorí, že Arteta na jeseň už musí ukázať výsledky a majú pravdu.
  Budem veľký pesimista zasa 😀
  Je vysoko pravdepodobné, že tieto 2 ciele si v podstate odporujú. Ak Arteta urobí v lete v kabíne prievan, bude zasa potrebovať minimálne 1 rok aby sa mu to celé zohralo.
  (Nie každý kúpený hráč sa ihneď adaptuje v PL alebo do systému, viď Partey, Pepe, Willian – sa možno nechytí vôbec).
  Arteta stále hovorí o nejakom dlhodobom procese, to chápem ale zahmlieva a nechce nám ukázať načasovanie jednotlivých fáz a teda, ako je s vedením dohodnutý, či má maximálnu dôveru 2, 3 či 4 roky.
  Lebo tu sa naozaj môžeme baviť o tom, že potrebuje čas 3 – 4 sezóny a možno je s Kroenkovcami aj tak dohodnutý.
  Ja osobne mám s Artetom len ten problém, že nie som zastáncom tohto Positional play futbalového systému, ktorý sa snaží v Arsenale implementovať.
  Pozrel som minulý rok aj zápasy ManCity alebo Bayernu, kde implementujú tiež tento systém a tie zápasy mi neprišli nijak atraktívne.
  Áno, je možné, že starnem, miloval som totálne útočný futbal bez obrany a to sa dnes už, s malými výnimkami, nehrá ?

  • jakub (karma: 13311) #1

   Mě se třeba ten Possession fotbal hodně líbí, ještě pořád tomu úplně nerozumím ale je to v současnosti moderní a praktikují to ty největší kluby, jsem rád, že to Arteta hraje. Podobně jako většina jsem měl rád ten útočný fotbal který praktikoval Arséne, když si pustíte nějaké starší zápasy tak je to úplně něco jiného než hrajeme teď, ale jsem rád když vidím něco nového a musím se naučit nové věci abych tomu pochopil.

   Pokud opravdu chceme konkurovat velkým soupeřům, tak asi není jiná možnost než jít touto cestou. My jsme teď v procesu, ještě není vidět ten úplný produkt ale nějaké prvky vidět jsou, přijde mi, že i třeba hráči tomu rozumí co po nich Arteta chce, byť je to asi komplikovanější než normální fotbal

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.