Blog: Krásná hra

Fotbal… Krásná hra – na všech úrovních. Zvuk mokré kopačky mlaskající o koženou kouli. Umazaný od bahna po skluzu. Překvapivě zdatný tlusťoch uprostřed hřiště, který křičí „Johny’s ball“ a pokaždé ho vyhraje. Řev davu na velkém zápase. 60 tisíc lidí se spojilo v jednoho muže, protože ten hráč, kterého všichni nenávidíme, udělal něco, co nás přimělo ho nenávidět ještě víc. Velkolepý gól. Vychytání špičkou rukavice. Vítězství last-minute. Třaskající hlavičky. Inspirativní střídání. Kapitán zvedá trofej poté, co ji právě upustil. Slavnostní sprška značkového šampaňského šumivého vína. Finančníci, investoři rizikového kapitálu a soukromé firmy, kteří sestavují finanční balíček ve výši 6 miliard dolarů (4,6 miliard liber) s cílem vytvořit evropský řád Premier League, aby nejbohatší kluby a jejich bohatí vlastníci zbohatli ještě více. Všechny ty věci, které způsobily, že jsme se do té hry zamilovali…

Počkejte… Ou.

Minulý týden jsme psali o velkém příběhu „Projektu absolutních bastardů“, a určitě jste v tom mohli spatřit součást cesty k evropské Superlize a … no … jdeme na to.

Zpráva, která se objevila včera byla docela podrobná, a pro pořádek, tato navrhovaná liga nahradí Champions League, a týmy jako Liverpool, ManUtd, Barcelona, Real Madrid… a Arsenal, se neodtrhnou od své domácí soutěže. Podobně jako příběh, který se rozpoutal kolem domácího projektu se zdá, že se jedná spíše o záměrný, promyšlený únik informací, než – při vší úctě k těm, kteří se podíleli na psaní zmíněných příběhů – o práci reportéra, který pátrá a odhaluje něco masivního. Jednoduše chtěli, aby to bylo venku.

Načasování je v některých ohledech zvláštní. Předpokládal bych, že vytvoření něčeho takového bude vyžadovat určitou míru jistoty, pokud jde o finanční výhledy. Nepředstírám, že jsem nějaký expert, ale u většiny podnikatelských plánů bych očekával, že nastíníte potencionální výnosy, atd.? Pracují na základě toho, že než ta věc obletí svět, bude Covid-free, fanoušci budou moci cestovat, kluby budou moci prodávat vstupenky a tak dále… Předpokládám, že to tak musí být, a v tom případě jsem zdráhavý k jejich optimismu.

Není to poprvé, co se objevila myšlenka evropské Superligy, ale zajímavé na ní je, že ji podporuje FIFA. Tím vzniká problém s UEFA – asociací, která je správním orgánem v Evropě, takže buď dojde k velmi vážným soudním tahanicím, nebo k bezprecedentní spolupráci mezi oběma.

Liga s 16 nebo 18 týmy by znamenala minimálně 30 zápasů, takže navzdory tomu, že se nejedná o odtržení od domácích soutěží, by to na ně mělo obrovský dopad. Abych to uvedl do souvislostí. V posledních letech působení Arsenalu v Champions League jsme hráli 8 zápasů za sezónu: 6 ve skupině a 2 když nás vyřadil Bayern Mnichov nebo Barcelona. Kam vmáčkneš těch dalších 22 zápasů? Pro začátek redukuješ Premier League (známý projekt), a více než pravděpodobně odstraníš jednu z pohárových soutěží – Ligový pohár. Dokonce by to mohlo mít dopad na zapojení a zájem týmů o FA Cup.

Ale co bychom dostali? Papírově zní myšlenka pravidelných a častějších zápasů mezi největšími kluby v Evropě jako něco, co by fotbaloví fanoušci chtěli. V polovině týdne máme El Clásico a o víkendu znovu! Pěkné, až na to, že je tam spousta lesku na povrchu, a to není moc podstatné. O co se hraje? Samozřejmě vítězové dostanou trofej, ale který fotbalový fanoušek nebo fotbalista právě teď sní o zvedání trofeje, která ještě neexistuje?

Pokud je pravděpodobné, že to bude uzavřená liga, bez propagace a bez hrozby sestupu, jak rychle se stanou zápasy nedůležitými? Jak se nadchnout pro zápas Arsenalu na 9. místě a Valencie na 13. místě (není jisté, zda by je to zahrnovalo – je to jen příklad), abychom zjistili, kdo může vydělat prize money, které přicházejí s každou výhrou, a další miliony, které získáte na základě vaší konečné pozice v lize? Slyšíme hodně o tradicích ve fotbale a možná se věci časem vyvinou, ale absence historie mezi kluby – založená na letech vzájemného soupeření – tak ponechá tuto soutěž bez něčeho důležitého, něčeho zásadního.

Velkou otázkou musí být: Jaký je důvod vzniku něčeho takového? Je to vytvořit elitní fotbalovou soutěž, postavit proti sobě nejlepší týmy, abychom věděli, kdo se může prohlásit za nejlepšího v Evropě? To už tu máme v Champions League, která je přes všechny své chyby potomkem Evropského poháru, nejprestižnější trofeje v této části světa.

Vím, že by to bylo zparchantělé a komercializované a všechno kolem, ale celá historie té soutěže by byla vydlážděná jako nějaké parkoviště pro ligu, která vzniká jen proto, aby generovala peníze pro sbírku bohatých klubů, a ne jako zkouška sportovních kvalit. I když milujete Arsenal a fotbal, kolik opravdového nadšení můžete pro něco takového získat?

Myslím, že je nevyhnutelné, že majitelé Arsenalu do toho byli zapojeni také. Vzhledem k tomu, že v čele projektu zjevně sedí američtí majitelé Liverpoolu a United, je obtížné si představit, že by KSE nebyli součástí diskuzí v zákulisí. Už dlouho se děje něco interního, abychom si zajistili, že až se to stane, zapojíme se do toho také. Takže i když teď nejsme v popředí nebo uprostřed, budeme tlačit na to, abychom o dojnou krávu nepřišli, nic jiného.

Poslední věc, kterou bych řekl je to, že je to celé ještě daleko a vím, že jsou tací, kteří pochybují, že se to někdy stane. Lidé o tom mluví už léta, a ještě se to nestalo. Nicméně s tím, co se děje s fotbalovými financemi a seismickým dopadem, který má Covid na svět, je tu nyní velmi zajímavá příležitost pro ty, kteří chtějí tuto věc protlačit. Jak se na takové manévrování díváte, je to cynické, na hranici sociopatie, nebo prostě jen věcné, záleží na každém jednotlivci, ale něco takového přichází už dlouho a mám podezření, že tentokrát budou velmi tvrdě tlačit na to, aby se tak stalo.

Vaše myšlenky jsou vítány, jako vždy. Tak zítra … ve Vídni…

/arseblog.com/

Tags:

Komentáře

  1. speedy (karma: 930) #1

    Díky za blog!
    Za mě jednoznačné a velké NE!!! Ať už z výše zmíněných důvodů a mnoha dalších. Co z toho budou mít slabší, menší a „nebohaté“ kluby? Větší šanci vyhrát ligu? Takže „top“ kluby budou mít dvě soupisky? Nedokážu si vůbec představit jak by vše fungovalo a hlavně za svůj osobní názor – nechci a nestojím o to! Žádná tradice, žádná pořádná rivalita a udělá se ze všeho opětovně jen větší business, kterým už jsou (a chápu že je to svým způsobem nutné a hlavně nevyhnutelné) poskrvněny všechny sporty, fotbale samozřejmě nevyjímaje!
    Zkrátka ve jménu businessu pojďme zničit veškeré tradice a rivalismus, kvůli kterým se začalo fandit.??

  2. killerhammer (karma: 4442) #1

    Ale za tieto „zajačie“ myšlienky bohatých klubov vytvoriť si vlastnú súťaž si môže UEFA hlavne sama !
    Však nemôže byť technický problém prerobiť formát Champions League tak, aby tie mužstvá ako Barcelona nehrávali napr. s Budapešťou ale dostávali sa do súťaže až v neskorších fázach, napr. rovno do vyraďovačiek.
    A do toho času (teda celú jeseň) nech hrajú proti sebe len bohaté kluby o nejaký Superpohár – to by bola tá ich elitná liga.
    Možností ako to technicky urobiť je milión.

  3. Igor (karma: 3602) #1

    Mne skor pride ako pekne scifi. Ale zasa z pohladu buducnosti, ak sa nieco vyrazne nezmeni, nejaky ekonomicky prepad, resp. prasknutie tej obrovskej bubliny, ktore vladnu tomuto svetu, je mozne, ze nadnarodne spolocnosti, ktore sponzoruju najvacie kluby, budu tlacit na to, aby najlepsie kluby pravidelne nastupovali proti najlepdim klubom a nie proti priemernym, resp. podpriemernym. Z toho budu generovat este vacsie zisky a kluby budu dostavat vacsie odmeny. Zial, zijeme v hnusnom mamonarskom svete, kde top neexistuje ?

  4. killerhammer (karma: 4442) #1

    Ale však presne len o toto ide. Potrebujú generovať zisky z plných štadiónov a nie hrať niekde na 15000 štadióne v Bulharsku v základnej skupine Champions League.
    Je v tom asi 8 najbohatších klubov a je jasné, že teraz cítia príležitosť, lebo inštitúcie sú totálne paralyzované, takže to asi skúšajú cez FIFA, kde sa dá ľahšie dohodnúť za „malý“ bakšiš :-D.
    Ja som v tomto ale absolútny zástanca trhu, proste, keď by som bol prezident UEFA a videl by som takýto silný záujem, snažil by som sa im nejakou formou vyhovieť a nastaviť tie súťaže pre nich viac atraktívne.
    Podľa mňa sa to dá.
    Neviem vôbec načo sú v EU dva poháre, EL je totálne zbytočná.
    Ako som písal vyššie, nechal by som len Champions League.
    Jednu vetvu, kde by sa bili malé kluby celú jeseň o povedzme 8 miest do vyraďovačiek, tam by som narobil aj 8 skupín po 6, nech to hrá kľudne celá Európa.
    Bohaté kluby by som nechal hrať na jeseň medzi sebou o Champions League Superpohár.
    A na jar by išli do vyraďovačiek proti tým víťazom zo základných skupín.
    Všetky kluby čo by prežili osemfinále, by obrok hrali v tej skupine boháčov.
    Nech je tam aj nejaká forma športového postupu a zostupu.

    • mc1897 (karma: 175) #1

      Mas dva principy fungovania biznisu v sporte,
      1. uzavrete profi sutaze na styl NHL, NBA
      2. fotbal podla FIFA/UEFA
      Problem prveho stylu je ze oni si nasavaju zdroje, spickovych hracov od klubov co ich vychovaju a nevracaju spat zdroje – typicky smiesne sumy za hokejistov co platia NHL do Europy, a este sa ich musi IHF doprosovat aby prisli na MS alebo olympiadu.
      Druhy styl fotbal ma globalny celosvetovy princip, hierarchicky a silno biznisovy, hraci maju hodnotu a obchoduje sa s nimi, a vytvara to vyrazne impulzy aj do nizsich lig, Vychovas a predas 2-3 hracov a zijes z toho 10 rokov,
      Otazka je co je lepsi system. Ja si myslim, asi ako vacsina, ze fotbal to ma vymakanejsie a nieco take by bol krok spat.

  5. 14titi (karma: 594) #1

    S blogem se ztotožňuji a jestli se něco podobného vytvoří, můj zájem o fotbal jako takový opět poklesne. Fotbal je sice bussines a s tím se nedá nic dělat, ale všechno má své meze. Zastávám názor, že čím víc peněz se do fotbalu pumpuje, tím více lidí si bude chtít smočit zobáček a bude se prostě více ovlivňovat, budou stoupat ceny hráčů, odměny agentům, hráčské platy, ceny vstupného apod. Já jsem rozhodně zastáncem sportovní stránky fotbalu. Je skvělý pocit vidět na živo ty nejlepší, jak nastupují proti český klukům a v případě Slavie z minulého roku, odcházejí se vztyčenou hlavou. Jakou budou mít hráči se slabších lig motivaci, když se jim vezme možnost zahrát si proti nejlepším? Asi jsem staromódní, ale jakmile se pomyslné nůžky kapitalismu rozevřou i ve světě fotbalu o kus víc, nebudu na to koukat. Nechci se koukat na fotbalisty (relativně jen trochu lepší než já) jak přestupují za velké miliardy do jiných klubů, aby si arabáši nebo jiní oligarchové mohli namastit kapsy víc a víc. Nechci se koukat na Raiolu, jak za přestup jednoho hráče inkasuje 30 mio. EUR nebo jak Ronaldo kasíruje od instagramu 50 mio EUR ročně za nic…fotbal se hrál pro lidi a byl dostupný všem nebo většině ale stává se z toho jeden velký bussines.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.