Blog: NLD – Duely

Jednou z věcí, která mě v den svátku anglického fotbalu baví, jsou nepochybně klíčové souboje, které nás čekají. Vždy mám v živé paměti poslední zápasy, a osobnosti, které se v nich nejvíce zapsaly. Nemyslím teď přímo do statistik v podobě branky, či obdržené karty, ale tak nějak pocitově, kdy víte, že ten člověk tam je, i když zrovna nehraje fotbal.

V historii bylo nemálo takovýchto duelů. A opravdu to nejsou takové duely, jako když se na jedné nejmenované české sportovní stanici převlečou dva pseudomoderátoři do dresů Spurs a Arsenalu a dělají z toho kdo ví jakou show s trapnými komentáři a umělou nenávistí. V těchto soubojích se střetávali páni fotbalisté, a mnohdy létaly jiskry od hliníkových kolíků kopaček.

Momentálně vzpomenu Jermain Defoeho vs Kolo Toure, Robbie Keane vs Sol Campbell, Thierry Henry vs (celá obrana) ale hlavně Ledley King, Les Ferdinand vs Tony Adams, Gareth Bale vs Bacary Sagna, Tomáš Rosický vs Luka Modrič, a tak dále, a tak dále. Sami si určitě vzpomenete na klíčové souboje, nebo hráče, kteří se historicky střetávali nejčastěji.

Někteří hráči nemuseli svádět ani klíčové souboje, aby se zapsali do pamětí fanoušků soupeře. Jmenujme Theo Walcotta a jeho gesto na nosítkách, které ukazoval fanouškům Spurs. Erika Lamelu, jehož bruska byla skoro každý zápas odměněna žlutou kartou a jehož teatrální herecké výkony vešly do historie divadla Globe v Londýně. Z nedávné historie jmenujme Campbella, Adebayora a Gallase za tu samou věc – že si dovolili překročit řeku Styx a hrát za oba kluby. Adebayora znovu, za vykošťovací zákrok na Santiho. A spoustu dalších, kteří třeba jen jedním svým počinem přispěli k nezaměnitelné atmosféře NLD.

A tím se pomalu dostáváme do současnosti. Přiznám se bez mučení – je mi líto, že s největší pravděpodobností nenastoupí ani jeden z podpalovačů, Alli, Dier. Oba se v posledních zápasech dost proslavili svými zákroky, gesty, pošťuchováním a provokováním. Jsou to přesně ty typy, které dělají z běžného zápasu derby. Kvůli nim fanoušek s očekáváním sleduje, co se semele. Jen si připomeňme, že Alli je po poranění stehna, a ještě nebyl ani na lavičce Spurs. To Dier již na lavičce byl ve všech 3 utkáních sezóny, ale dál se zatím nedostal. Nicméně nemusíme zoufat, těch hráčů, kteří jsou v těchto vzájemných střetnutích více než vidět je naštěstí povícero.

Samotnou kapitolou, která nemůže nechat fanouška Arsenalu klidným, je „diving“ hráčů Spurs. Toto dělá zejména Alli, Kane a Son. Pro mě osobně je tohle věc, která mě dokáže vytočit ze všeho nejvíce. Z paměti vytáhnu jeden střípek, kdy se po zápase Son „vysmíval“ Sokratisovi, který nařknul Sona ze simulování po naší výhře 4-2. Dva góly Spurs padly právě po přihraných pádech Sona. Uvidíme, jestli se o něco takového opět někdo pokusí, a zda jim Martin Atkinson „sedne na lep“. Nebo že by se blýskalo na lepší časy s příchodem VAR? Nechme se překvapit.

Osobně se těším na tyto duely:

Harry Kane vs. Nacho Monreal – Bombarďák z Tottenhamu zaměstnává naši obranu více než 7 sezón. Jedná se bezpochyby o největší zbraň Spurs, kterou na nás v neděli vytasí. Jistě namítnete, že Luiz nebo Sokratis se budou s Kanem setkávat častěji. To je pravděpodobné. Ale tento souboj zmiňuji proto, že Nacho má s Harrym v NLD největší zkušenosti. Určitě může předat svoje poznatky – minimálně našemu řeckému stoperovi. A nemyslím si, že by se na hřišti nepotkali. Navíc kdo ví, jestli to není Nachovo poslední NLD?

Erik Lamela vs. Granit Xhaka – Tak tady se bude jiskřit jak v Třineckých železárnách. Lamela je pravidelně nasazovaný středopolař, na kterého Pochettino spoléhá do základu, ale také ho pravidelně střídá. Oba jsou dost horké hlavy. A i když se Erik za poslední roky kartově zklidnil, nemyslím si, že jej derby a Xhaka nechají v klidu. Určitě na sebe na středu budou velmi často narážet a můj tip je, že se to bez karty neobejde.

Toby Alderweireld vs. Alexandre Lacazette – Defenzivní odpověď na naše trio by měla být obranná řada Rose, Alderweireld, Sanchez a pravděpodobně Davies, který dle mého naskočí za zraněného Walkera-Peterse. Jednoznačně nejzkušenějším je Toby Alderweireld. Ten se nejednou setká s naším hrotem. Je ovšem otázkou, v jakém složení náš útok na Spurs vyrukuje. Každopádně ať už to bude Alex, nebo někdo jiný, zkušený Alderweireld je jistý na 99%.

Martin Atkinson vs. Všichni – Bonbónek na konec. Velezkušený arbitr, který píská svůj 15tý rok v Premier League, bude řídit i zápas v neděli. Za svoji bohatou kariéru soudcoval 381 utkání PL, v kterých rozdal 1278 žlutých karet a 58 červených, to nám dává krásný průměr – 3,35 ŽK/zápas. Martin zatím řídil 3 utkání a rozdal 8 ŽK, dá se říct, že si ten standard drží. Já bych osobně čekal, že v tomto NLD je dost vysoká šance na kartu barvy červené. Atkinsona známe již z úvodního utkání proti Newcastlu, kde nám dal 3 žluté. A ano, jedním z nich byl Xhaka.

Jistě, bude zajímavé sledovat více hráčů, a vůbec hru jako takovou. Ať už je to Son, Eriksen, Winks nebo Auba, Willock či Luiz. Pro některé to bude první NLD vůbec, nicméně v týmu jsou stále hráči, kteří dokáží předat důležitost tohoto zápasu. Důležitost, která přesahuje hodnotu 3 bodů.

…COYG… (OuTu)