Blog : Pár spekulativních pohledů na spekulace


Pojďte se se mnou vydat na vzrušující jízdu plnou spekulací a nepřesných čísel.

Každý den čteme množství spekulací a smyšlenek nad příchodem nových hráčů do našeho klubu. Ta nejzajímavější či nejčastější jména naleznete v tomto článku spolu s pár slovy k jednotlivým hráčům a také s odhadem pravděpodobnosti jejich příchodu.

Nesouhlasíte? K tomu přece máme komentáře. Co si myslíte vy? Jakou pravděpodobnost dáváte příchodu jmenovaných i jiných hráčů? Vzhůru do víru spekulací.

Juan Manuel Mata

(věk: 23, současný klub: Valencia, odhadovaná cena: £25m)

Univerzální útočný hráč, může hrát na kterékoliv útočné pozici, nejlépe se ale cítí na křídle. Disponuje nadprůměrnými individuálními schopnostmi.

Pro: Gólový hráč s výbornou přihrávkou, vyniká předvídavostí a čtením hry, může hrát hrát na křídlech, pod hrotem i ve středu zálohy.

Proti: Rychlonohých hráčů s dobrou technikou, kteří se cítí nejlépe na křídle, má aktuálně AFC dostatek. I když by hráč jako kalibru určitě nebyl navíc a při jeho ceně by zcela jistě pouze nezahříval lavičku, je otázkou, zda se prosadí v tvrdé ostrovní kopané. Navíc je to Španěl a Španělům Londýn dlouhodobě nevoní…

PPPK (pravděpodobnost příchodu podle krtek.olc): 60%

Tato pravděpodobnost výrazně naroste s odchodem Samira. Osobně jej totiž vidím spíše jako náhradu Samirovi křídelní hry než kreativity Cesca ve středu zálohy.

Karim Benzema

(23,Real Madrid, £30m)

Hrotový hráč vynikající silou i technikou, má za sebou velmi dobrou sezónu (26 gólů ve 48 zápasech, z toho 17x byl pouze střídající hráč). Do základu mu pomohlo hlavně zranění Higuaína, prosadil se a zazářil.

Pro: Ve svém věku hotový hráč s mezinárodními zkušenostmi, se svojí postavou (1,84m) ideální hrot pro klub v PL. Mimo pozice na hrotu umí zahrát i na křídle, možná právě tohle je předobraz hráče, kterého chtěl vychovat AW, když stavěl Nicka tvrdohlavě na křídlo.

Proti: Cena. Zaplatit 30 miliónů za hráče, který v našem systému 4-3-3 bude převážně až druhou volbou nebo bude hrát na pozici, která mu není nejbližší? To by nám musel šéfovat Sandro Rosell.

PPPK: 10%

Nenulové procento mu uděluji pouze proto, že je Francouz. Co by u nás dělal? A kdo by donutil Bosse zaplatit £30m? Možná kdyby ho našel AW pod vánočním stromečkem jako dárek. Daleko pravděpodobněji ho na Emirates Stadium uvidíme v dresu hostů z Manchesteru City.

Phil Jagielka
(28, Everton, £18m)

Zkušený hráč na pozici stopera, který ale umí odehrát své i jako bránící záložník (na této pozici hrál v Sheffieldu). V jeho věku a při požadované ceně ale vypadá jeho kolonka reprezentačních startů velmi chudě – 8.

Pro: Stoper. Není potřeba uvádět víc, tady nás tlačí bota a Phil by určitě byl posilou.

Proti: Za předpokládanou cenu můžeme získat lepší hráče (kteří ale na trhu nejsou) nebo koupit hráče výkonostně srovnatelného za cenu nižší. A se svojí výškou (1,83m) není úplně ten typ dominantního stopera, kterého hledáme.

PPPK: 50%

AW za něj nezaplatí požadovanou cenu. Pokud Everton přistoupí na nižší cenu, možná nad ním začne Boss uvažovat vážněji.

Gary Cahill
(25, Bolton, £17m)

Silný stoper se zkušenostmi z PL, postupně otevírá dveře reprezentace Albionu. Dokáže výrazně ovlivnit řešení standardních situací v obou pokutových územích.

Pro: Tohle je stoper, kterého hledáme. Vysoký, silný, ideální parťák pro Thomase. S takovýmto hráčem nebudeme muset zavírat při každém míči mířícím do vápna z rohového kopu.

PPPK: 60%

S blížícím se koncem přestupního období a s kasou naplněnou odchody se může stát cílem naše manažera. Zatím je ale odrazující jeho cena.

Eden Hazard
(20, Lille, £16m)

Ofenzivní záložník, který může nastoupit i na křídle. Mladý Belgičan, který má vše, co potřebuje moderní záložník současnosti – rychlost, technické dovednosti, schopnost přesné a překvapivé přihrávky, výbušnost.

Pro: Ideální řešení pro střed zálohy a navíc posila pro křídelní hru. Může hrát v systému 4-3-3 i 4-4-2, dokáže udělat rozdíl ve vyrovnaných zápasech. A při naší “oblíbené” házené je to hráč, který individuálním průnikem nebo přihrávkou dokáže rozhodnout.

Proti: Má za sebou přes 100 zápasů v nejvyšší soutěži, ale pro přizpůsobení se anglické lize to nemusí nic znamenat, navíc se může ukázat jako příliš subtilní.

PPPK: 30%

Já ho chci, vy ho chcete, AW ho chce. Kde je problém? Zřejmě v Lille. Lille letos čeká těžký úkol – navázat na loňskou veleúspěšnou sezónu a potvrdit ji. A protože se teprve nedávno zbavilo nálepky klubu, který všechny úspěšné hráče rychle prodává, nejspíš si na příchod Edena budeme muset ještě rok počkat.

 

Mathieu Valbuena

(26, Marseille, £12m)

Houževnatý záložník útočného založení, dobrý driblér, rychlostně vybavený. Dokáže se uvolnit přes dva hráče, dobře přihrát. Navíc se účinně zapojuje i do defenzivy.

Pro: Je to Francouz a náš šéf má Francouze rád. To ale rozhodně nesnižuje jeho schopnosti a překvapivě to může být právě on, kdo zacelí díru ve středu naší zálohy nebo na křídle.

Proti: Stejně jako u Edena může být na překážku jeho malá postava (1,67m). Ale Mathieu je bojovník a dříč.

PPPK: 70%

Tohle je černý kůň přestupového období. Za dobrou cenu, v dobrém věku, hráč s vítěznou mentalitou. O jeho přestupu není nyní moc slyšet, snad je to dobré zanmení…

Chris Samba
(27, Blackburn, £12m)

Silový typ stopera, vysoký a tvrdý hráč. Dokáže si sjednat respekt v pokutovém území a je velmi ceněný při standardních situacích.

Pro: Chybějící článek naší defensivy může být právě on. Proti mohutným bouračům obran je právě on tou správnou odpovědí.

Proti: Zcela mu chybí zkušenosti z evropských pohárů (3 zápasy v sezóně 07/08). A obvyklá překážka – Africký pohár národů. Přestup do AFC by zřejmě znamenal i pozvánku do reprezentace Konga.

PPPK: 30%

Kdepak, přes opakovaná prohlášení hráče o touze odejít, Samba naši obranu neposílí. Pokud boss bude muset sáhnout kvůli stoperovi takhle hluboko do klubové kasy, připlatí si radši za Cahilla.

Per Mertesacker
(26, Werder Bremen, £6m)

Vysoký obránce v ideálním fotbalovém věku, zkušený na mezinárodní scéně. Umí se prosadit při obranných i útočných standardních situacích a je znám svojí čistou hrou.

Pro: Zkušenosti, styl hry, jeho výška, ideální věk – to vše hovoří pro něj.

Proti: Ačkoliv se pravidelně objevuje odhad jeho ceny kolem £6-8m, ve skutečnosti bude zřejmě třeba šáhnout do pokladny hlouběji.

PPPK: 50%

Pokud ho Werder bude skutečně ochotný prodat, nabízí se jako ideální řešení. Brémy mají za sebou nevydařenou sezónu a změny v týmu se můžou jevit jako žádoucí, zbavit se ale jistoty v obraně nemusí být tou správnou cestou.

Scott Dann
(24, Birmingham City, £6m)

Mladý obránce, který na sebe upozornil v posledních dvou sezónách v méně než průměrném Birminghamu. Má potřebnou výšku i důraz, chybí mu zkušenosti.

Pro: Hráč se zajímavým potenciálem a zajímavou cenou. Nepotřebuje se aklimatizovat na ostrovní kopanou.

Proti: Hotového hráče pro základní jedenáctku Arsenalu si asi všichni představujeme jinak. Dann ale může překvapit stejně jako v B´hamu.

PPPK: 80%

Není možná úplně ideální, nenaplňuje naše představy, ale má správný věk a cenu. Tohle je bossův primární cíl pro posílení obrany a zvýšení konkurence na místě stopera.

Joey Barton
(28, Newcastle, £5m)

Blázen patřící do ústavu nebo kriminálu. Ale také hráč schopný neuvěřitelně vyburcovat své spoluhráče a vést je i v prohraných zápasech. Za úspěchem jde libovolným způsobem, velmi často i daleko za hranicí pravidel fotbalu a mimo duch fair-play.

Pro: Pokud je zarputilost to, co nám chybí, Barton je její čirou esencí. Hecíř, který je s trochou nadsázky ochoten v 90.minutě kvůli vítězství prokousnout míč.

Proti: Jeho povaha je nevyzpytatelná, pro každého trenéra je oříškem. Navíc je proslulý svými konflikty se spoluhráči.

PPPK: 0%

NE. Prostě ne, tohle se nestane.

Jádson Rodrigues da Silva

(27, Shakthar Donetsk, £7m)

Zkušený středopolař s vybroušenou technikou, má zkušenosti z evropských pohárů, v letošním roce se ve velké konkurenci dokázal prosadit do nominace brazilské reprezentace.

Pro: Křídlo, podhrotový hráč, tvořivý střední záložník. Vyberte si, Jádson umí zahrát kdekoliv a všude bude nebezpečný svými individuálními schopnostmi.

Proti: Těžko odhadnout, jak rychle a zda vůbec si dokáže přivyknout na rychlou a tvrdou anglickou hru. Proti hovoří i jeho subtilní postava.

PPPK: 85%

Těžko říct, zda je momentálně dostupný lepší hráč do zálohy. Rozhodně ne v ceně kolem £10m. Pokud vše půjde, jak má, příští týden uvidíme jeho oficiální fotky v dresu AFC.

 

Lucho Gonzalez

(30, Marseille, £11m)

Univerzální středopolař přezdívaný pro své vůdcovské schopnosti El Comandante, zkušený na mezinárodní scéně. Dokáže přesně vystřelit i šikovně přihrát, pressovat a důrazně bránit.

Pro: Výtečná střela, technické dovednosti a pracovitost, to vše tohoto hráče zdobí.

Proti: Rozhodně už není ve věku, v jakém Boss obvykle hráče kupuje.

PPPK: 10%

Hodil by se nám? Hodil? Koupí ho AW? Nekoupí. Věk je proti němu. Malá jiskřička naděje někde vzadu doutná, ale nákup hráče jeho věku jde proti koncepci našeho klubu.

 

/krtek.olc/

(článek vyjadřuje osobní názory autora)