Blog: Případ Ramsey je komplikovaný. Stane se kapitánem?

Aaron Ramsey stále nepodepsal novou smlouvu. Někoho to nechává chladným, druhý začíná šílet. Už se dokonce začaly objevovat možné spekulace o odchodu do Chelsea či Barcelony. Proč teda šikovný záložník ještě neprodloužil?

Tradiční „From zero to hero“ by se u Ramseyho rozhodně neztratilo. Fanoušky byl dlouhou dobu kritizovaný za svůj malý přínos pro klub. Stačila však jedna fantastická sezóna a velšský fotbalista cítil velké zadostiučinění.

Podobně jako Arséne Wenger, který ho v nepříjemných momentech držel nad vodou a stále mu věřil. Wenger ovšem u kormidla Arsenalu již není a jistota místa Aarona Ramseyho v základu se mohla zmenšit. Zvláště, pokud se mu nebude dařit. A v tom bude Unai Emery nekompromisní.

Vidina posledního velkého kontraktu
To by zas takový problém být nemusel, aby se kvůli pohodlnosti nerozhodl prodloužit kontrakt. Podle britských médii je Ramsey ke všemu jedním z mála vyvolených, na kterých Emery hodlá novou éru Arsenalu vybudovat. Komu by se něco podobného nelíbilo, že.

Tvořivý fotbalista bude mít po vypršení stávajícího kontraktu přes osmadvacet a půl let. To není žádná prča. Pokud tedy vezmeme v potaz poslední velký kontrakt kariéry, který by bez problémů mohl trvat dalších pět let.

Možná se tak Aaronovi honí hlavou. Zůstanu v Arsenalu, budu mít fanoušky na svojí straně a budu se tak moci stát jednou z legend klubu? Nebo radši vyzkouším něco jiného a vydám se za dobrodružstvím, které však nemusí vyjít?

Nikdo nepíše, že v případě setrvání bude po každém zápase vyzdvihovaný do vzduchu. Ale už jen potencionální počet nových startů v dalších letech z něj může učinit obrovského příznivce fanoušků a jedince, na kterého se v historii Arsenalu jen tak nezapomene.

Na druhou stranu. Čeho by přestupem jinam docílil? V Chelsea by se zajisté potkal s Cescem Fabregasem, neopustil by Londýn, kde vychovává tříletého syna, a možná by se „zažral“ novou změnou. Ale nikdo netuší, jak by si sedl s novým koučem, spoluhráči, nálada v současném konkurentovi není v dvakrát růžová.

A Barcelona je úplné scifi. Samozřejmě, za ní si nezahraje úplně každý, je to sen mnoha kluků, holek. Ke všemu krásné město, spolupráce s Messim a také nějaká trofej zajištěná. Stačí se však podívat do minulosti, jak dopadly odchody Hleba, Songa, Fabregas i přes vyšší produktivitu nebyl v domácím klubu dvakrát chválený. A i když odešel Iniesta, nemuselo by to znamenat jistotu Ramseyho v elitní 11.

A co takhle být kapitánem?
Média sice pokaždé vytváří nové spekulace ohledně jeho budoucnosti. Podle nich už měl být dávno podepsaný a fanoušci se nemuseli o ničem strachovat. Kde tedy může být hlavní příčina? Peníze?

Zajisté, svoji roli to hrát také může, zvláště, když trh je léto od léta šílenější a za dva roky nemusí jeho plat odpovídat jeho kvalitám. Pokud se však bude chtít, tento problém by se bez následků měl vyřešit.

Jak však bylo zmíněno výše, Ramsey se může stát v budoucnosti velkou legendou klubu. K tomu však ještě možná chybí něco, než „pouhé vysoké starty a podílení se na vstřelených brankách“. A tím je kapitánská páska.

Tu sice v současné době vlastní Laurent Koscielny, jeho zdravotní stav mu ovšem do budoucnosti jen tak neumožní se na hřiště vrátit. Ke všemu již také úplně nepatří k nejmladším a jeho výkony jdou bohužel dolů.

Unai Emery sice na jedné z tiskových konferencí prohlásil, že s Koscielnym stále počítá jako s kapitánem, na druhou stranu ovšem také mluvil o pěti možných kapitánech. Čímž tak možná naznačil, že pozice Francouze nemusí být jednoznačná.

Toho se může při vyjednávání právě chopit Aaron Ramsey. Není-li si podpisem smlouvy stále jistý, právě kapitánství může v jeho rozhodování hrát velkou roli. Nemusí to být přímý důvod, proč by se rozhodl neprodloužit, ale jedna z mnoha skládaček.

Proč by měl být kapitánem právě on? Je to varianta, která by Arsenalu mohla vydržet dlouhodobě na několik sezón, navíc je v podstatě stálým členem základu. Za jeho úspěchy mluví činy na hřišti, Arsenal dotáhl k výhře v FA Cupu. A v neposlední řadě je v klubu již dlouho a má přirozenou autoritu.

Nic z výše uvedeného nemusí být pravda. Může se čekat jen na vhodný okamžik již podepsané smlouvy. Anebo také nemusí a Ramsey vážně uvažuje o odchodu. Doufejme, že se však jedná o první možnost.

Blog vyjadřuje čistě názory autora.