BLOG: Quo vadis?

Ahoj všem, tento blog jsem se rozhodl napsat v reakci na diskuze, které vyvolalo prohlášení klubu o podpisech našich hráčů. Nutno podotknout, že to byl(y) dosti kontroverzní podpis(y) kontraktu. Jak jinak si to obyčejný člověk může přebrat? Vždyť i některá seriózní média psala o nevyhnutelných koncích některých hráčů v AFC.

Podpisy Luize, Mariho, Soarese a prodloužení Ceballose vzbudilo velkou vlnu emocí. Reakce na sebe nenechali dlouho čekat. Slova jako – zrada, neschopnost, výsměch – se v této souvislosti šíří internetem abnormální rychlostí ve všech světových jazycích. Zatímco některá prodloužení jsou lehko obhajitelná, žádaná, a když bude fanoušek chtít, mávne nad nimi rukou, jiná zůstávají černou kaňkou v již tak dost potrhaném poznámkovém bloku boardu Arsenalu.

Stejně jako většina, ani já jsem nebyl z některých kroků nijak nadšený, a po snůškách nadávek jsem si musel položit otázku: „To nemáme žádné ambice? To nechceme víc?“ Říkáte si, že každý oceán má své dno, ale v případě Arsenalu to vypadá, jako by každé další zemětřesení toto dno prohlubovalo.

Jednou z nejemotivnějších částí sezóny, dá-li se to tak nazvat, je přestupové období. To začíná být čím dál více skloňováno s blížícím se termínem posledního zápasu Premier League. V souvislostech příchodů a odchodů již bylo napsáno mnoho a článek o spekulacích je toho svědkem. S prvními podpisy jsem se ale musel zeptat: „Kdo za tím stojí?“

Začal jsem pátrat: „Máme vyhlídky na nějaké „lepší časy“ v podobě oživení kádru?“ Odpověděl jsem si: „Máme, ALE…“. Bohužel jsem si připomněl dosti zásadní informaci, která vlastně může být skrytou příčinou tohoto všeho povyku, kterého jsme ve spojení s podpisy inkriminovaných hráčů, svědky.

Jen pro připomenutí. Arsenal FC měl v kontextu s úsporami kvůli COVID-19 propustit 10 skautů, kteří pomohli najít talenty jako Reiss Nelson nebo Bukayo Saka. Kontrakty končí v červnu a nemají být obnoveny. Jedná se tedy zejména o skauty mládeže jako například Steve Morrow, Kevin Beadell, Dan Rice nebo David Lee. Arsenal nevylučuje, že skauty koncem roku znovu zaměstná po vyčíslení finanční krize.

vpravo Steve Morrow

Řekl bych ale, že nejistota, či neschopnost zabudování nových jmen do akademie nás může bolet až v letech nadcházejících a vzdálenějších, a nejspíše k tomu ale ani nedojde. Pojďme se podívat do blízké budoucnosti. Tam bychom měli své pohledy směřovat k seniorským skautům, kteří přímo dodávají jména na pult Mikela Artety (pokud tedy sám nemá konkrétní jméno v hlavě).

Za dob AW a jeho korunního hlavního skauta Steva Rowleyho se jednalo o rozsáhlou síť lidí (mnoho z nich pracuje pro AFC dodnes). Metoda byla jasná – Když skaut spatřil hráče, který se mu líbil a odpovídal požadavkům, dal signál Rowleymu, pokud se mu hráč zamlouval, poslal dalšího skauta, který se na hráče podíval a pokud bylo i jeho hodnocení kladné, sestavila se pro manažera dokumentace. Vše muselo proběhnout rychle, aby měl Arsenal šanci porazit bohatší kluby.

Steve Rowley a Ray Parlour

Nyní bychom si na skautském poli měli zapamatovat jméno Francis Cagigao. To je hlavní jméno, přes které se „cedí“ vhodný kandidát do prvního týmu. Z těch dalších jmenujme třeba jména Martin Keown nebo John Jensen. Jen si připomeňme, že tito skauti jsou využíváni jako oči Arsenalu ve chvíli, kdy máme někoho v hledáčku. Pak se jedná o interpretační schopnosti, kdy skaut přenáší své pocity na hlavního skauta. Tato jména jsou víceméně známá (i když třeba Martin Keown do médií svoji skautskou činnost popírá), zatímco struktura skautů, kterých má Arsenal desítky po celém světě, je více tajná. Věřte, že Hans Gillhaus, Jonathan Vidallé, Craig Armstrong, Ty Gooden, Peter Clark, Brian McDermott, Daniel Karbassiyoon, Stelian Farcau, Bobby Bennett, Everton Gushiken, Roger Smith, Julio De Marco, Alex Stafford, Eddie Prenderville, George Mackie, Leonardo Scirpoli nebo Tomasz Pasieczny jsou jen střípky v moři.

Chtěl bych vám představit dva ze skautů. Vybral jsem tyto dva, protože jeden se nechová jako typický skaut a jeho činnost v BT Sport a jiných médiích je pro mě trochu kontroverzní a moc se mi nezdá toto spojení s náborářskou prací, zatímco ten druhý je příkladem svého umění a bez něj bychom se už asi nacházeli v League Two.

Martin Keown (53 let) – asi nejznámější ze všech. Určitě ho většina viděla hrát v dresu Arsenalu na pozici obránce a jelikož se za svoji hráčskou kariéru nehnul z ostrovů, dá se jeho zaměření na anglické soutěže předpokládat. Jako skaut na částečný úvazek působí v AFC od roku 2006. A právě na skauting se pojďme zaměřit. V roce 2017 sledoval hráče Oguzhan Ozyakupa v Besiktasi, který byl předtím členem naší akademie, ale prostor v prvním týmu dostal jen 2x. Měl být odpovědí na případný odchod Özila a Alexise. V roce 2016 sledoval Harry Maguirea, který nakonec přestoupil k „Liškám“ poté, co Keown projevil obavu o jeho mobilitu. Tentýž rok byl Maguire zvolen nejlepším hráčem svého klubu. Byl tím, kdo u vedení v roce 2019 urgoval nutnost nákupu obraného dua z Genku. Byli to Kolumbijci Carlos Cuesta (21) a Jhon Lucumi (21). Místo toho přišel David Luiz. Martin také nejde pro kritiku daleko a nebojí se do médií hodnotit kroky klubu, které mu nejsou po chuti.

Francis Cagigao (50 let) – náš mozek. Jako většina skautů v AFC je i on bývalý hráč Arsenalu, který pod Patem Ricem vyhrál Youth Cup. Celosvětově uznáván jako nejdéle sloužící skaut v Arsenalu (23 let). Od roku 2019 působí jako šéf skautů. Svoji síť má rozhozenou zejména v Evropě a Jižní Americe. Má úzké vazby ve Španělsku a Portugalsku. Jeho pozice je v zákulisí. Nevidíte ho sedět při podpisu vedle hráče, stěží jej zahlédnete v lóži na stadionu. Stojí za jmény jako Lauren, Fabregas, Reyes, Cazorla, Monreal, Arteta, Martinez, Xhaka, Sanchez, Vela, Bellerin, van Persie, v současnosti pak třeba Martinelli nebo Saliba. Právě do tohoto muže vložil Arsenal veškerou svoji naději poté, co odešel Sven Mislintat. A když se budeme bavit co-by/kdyby, tak údajně téměř přivedl patnáctiletého Lionela Messiho. Stál také za výslovným nedoporučením nákupu Pereze a Mustafiho, AW ovšem neuposlechl. V té době AFC využívala ještě služeb agentury, která se jmenuje StatDNA. Francis doporučoval třeba i nákup Jamie Vardyho.

Francis Cagigao na jednom ze svých pracovních míst

Jen si řekněme, že struktura je nyní taková, že máme technického ředitele Edua, který působí jako prostředník mezi Sanllehim a Artetou, což znamená, že Cagigao je přímo svázán s Eduem a ne s manažerem, tak jak tomu bývalo dříve za AW. Konečné slovo tak má Sanllehi a Edu.

Rád bych se ještě zastavil u jednoho jména. A to je Sven Mislintat. Jistou dobu velmi propíraný člověk ve spojení s AFC, jehož účinkování na Emirates mělo jen jepičí život. Přesně to bylo 15 měsíců. Za to všechno „děkujme“ Sanllehimu.

Sven měl přijít na pozici, kterou nyní zastává Edu, a to sice pozici technického ředitele. A troufám si říct, že jako jeden z nejlepších skautů světa, by to byl muž na správném místě. Však média o něm psala jako o nejlepším nákupu Arsenalu od dob Henryho. Ivan Gazidis byl tím, kdo zadal Mislintatovi první jasný úkol, aby v přestupovém období svým analytickým přístupem posílil tým tak, jak to ukázal v Dortmundu. Výsledek? Leno, Torreira, Guendouzi. Vzhledem k finančním omezením to bylo to nejlepší, co mohl Mislintat vykouzlit. Všechno se začalo lámat, kdy Sven nedostal takovou pozici v AFC, kterou by zasluhoval a rozhodovací činnost si stále nárokoval někdo jiný. Nepřispěl k tomu zejména fakt, že odešel Ivan Gazidis, a jeho místo zaujal Raúl. Dalším hřebíčkem byl Emery, kterého pomáhal vybírat právě Sven. Emery totiž zaujal mnohem aktivnější roli při výběru hráčů, než bylo zamýšleno, vzhledem k nové hierarchii v klubu. Třeba Denis Suárez byl počinem Emeryho a Raúla a ne Svena.

Sven Mislintat

A tak se stalo nevyhnutelné. Sven usoudil, že poté, co si klub vyhlédl na jeho vytouženou pozici, o kterou od začátku projevoval zájem, Edua, nemá v Arsenalu co pohledávat. Byl to smutný konec, kdy naše největší naděje do budoucnosti klubu (Sven sám hovořil o práci na 10-12let) odchází po přetahování různých týmů do VfB Stuttgart na post sportovního ředitele (kontrakt mu končí 06/21).

Nutí mě to k zamyšlení. Ano, máme TOP šéfa skautingu v podobě Francise, který pro klub dělá očividně víc, než spoustu jiných lidí. Máme rozsáhlou síť skautů na té nejlepší úrovni, a po zhodnocení krize si myslím, že bude i o ty talenty pro akademii postaráno. Je to ale dost? Starosti mi dělá hlavně osoba Raúla, coby člověka, který chce rozhodovat o všem, potažmo Edúa, o jehož kvalifikaci nejsem dostatečně přesvědčen. Každá restrukturalizace bolí. Vím to sám ze svého zaměstnání. Zároveň mám ale hořkou pachuť v ústech z toho, že v mých očích to klub nezvládl takovým způsobem, aby to nemělo přímý dopad na to, kde se AFC nachází právě v tuto dobu.

Co myslíte vy? Jak se díváte na skauting, podepisování smluv, talenty? Bylo by se Svenem lépe?

Díky za čtení.

(Blog vyjadřuje osobní názor autora)

OuTu

Tags: , , , ,

Komentáře

  1. Luhla (karma: 1438) #1

    Já osobně jsem odchod Svena pořád ještě nerozdýchal. Nevím, jak přesně proběhly události, které vedly k jeho konci v Arsenalu, a každý z jejich aktérů by nám je možná vylíčil jinak, ale ztrátu Mislintata považuju na základě svých omezených informaci za chybu, za zahozenou možnost získat něco, co nám umožní konkurovat bohatším klubům. Jakkoliv věřím schopnosti Sanllehiho vyjednávat a získat toho, koho chce (pokud to není nereálný cíl), mám pochybnosti o tom, co vlastně don Raúl chce. O Edúovi vím zatím jen to, že za nás hrál, a že může mít dobrou znalost brazilských hráčů a jejich agentů. Kdybych si měl vybrat mezi ním a Svenem, volím Svena.

  2. Millman0711 (karma: 658) #1

    Velkej dík za práci, kterou sis s tíhle blogem dal.
    Ano, AFC opravdu promarnili šanci mít ve svých řadách top člověka. A Edu, zejména Raul nedosahují kvality a schopností Svena ani náhodou. Za všechny mluví výsledky. Zatímco Raul je popotahován za finanční machinace a předražené přestupy s kamarády agenty, Sven neskutečně zvednul Dortmund. Řečí čísel:
    Sven – Raul 10:0
    budoucnost AFC – obavy 0:10

  3. Cesky lev 20 (karma: 738) #1

    Čau, díky za zajímavý a povedený článek. Za mě osobně byl odchod Svena tak prapodivný, že ta pachuť je tam do dneška a myslím si, že to byla velká ztráta pro budoucí Arsenál. Teď už se nedá nic dělat, snad jen čekat na dobu, kdy se Arsenal bude opět zvedat…Úplně bych nás neodepisoval bo si myslím, že podpis Saliby a hlavně Martinelliho jsou TOP, uvidíme.

  4. Feri (karma: 6417) #1

    Mně chybí u nás v klubu nákupy typu Dortmundu a Leicesteru:
    – Hráči ve věku 19-23 co ukazují genialitu ale stále ji ještě plně neukázali a to obvykle protože jsou v menším klubu, který si nemůže dovolit odmítnout nabídky v horizontu 10-35 M.
    – Přiklad: chtěli jsme stopera a na výběr byl Sokratis a Soyncu za stejnou cenu cca… Vzali jsme Sokratise a nyní v podstatě zase Luize a Mariho místo nadějného mladíka co by mu trvalo se možná usadit ale naopak by měl top potenciál a mohl by tu být 10 let nebo se klidně prodat
    – Na druhou stranu některé nákupy do této kategorie spadají jako Tierney, Saliba, Guendouzi nebo geniálně Martinelli takže dejme novému vedení a struktuře čas… Nyní do toho bude mít určitě slovo i Arteta a tomu věřím že by mohl přivést dlouhodobý týmový koncept kterému se podřídi typ hráčů co přivedeme. Jediné co mě zaráží je opravdu ten Luiz.. jedna ne tolik pravděpodobná varianta mě napadá, Arsenal měl obci zdarma a tu využil prodloužit ale to neříká že ho okamžitě nemůžeme prodat – prostě přijde Saliba a povede se ještě 1 stoper koupit a řekne se Luizovi to co řekla Chelsea že bude hrát druhé housle a jeho agent za 5M domluví záhadný přestup do Benfici kde prý o něho stojí a vyděláme 5M, to by se většina fanoušků musela vedení za tento manévr sakra omluvit 😀

  5. mc1897 (karma: 175) #1

    Je jasne ze nemame koncepciu pre udrzanie juniorov. Akademia a teda asi aj detsky skauting ako tak funguju, aj ked nechapem ako nam pred 7-8 rokmi mohol ujst J. Sancho, udajne velky kamarat R. Nelsona uz z TYCH cias, a ako mohol skoncit cely cas vo Watforde….
    mame veeelky problem s hracmi medzi 18-22 rokmi, ved si vezmime ako nam odisiel Gnabry. Ako som uz pisal vedla, nechapem ako je mozne ze Saka a Balogun, dva najvacsie zname prospekty dostanu zmluvu len na 2(!) roky. Ved to tych hracov automaticky nuti premyslat co dalej, pocuvat ponuky skautov…keby mali zmluvu do 22 rokov, nemame problem. Nemyslim ze by taku zmluvu mal; mat kazdy mlady hrac, ale najvacsie nadeje urcite.
    Podla toho co sa pise Raul pravdepodobne nie je clovek na svojom mieste, a obavam sa ze tak skoro sa zmeny nedockame, kedze Kroenke’s na AFC zvysoka s–u.

  6. Kusuki (karma: 1295) #1

    tiez by ma zaujimalo co sa presne stalo s mislintatom. on predsa nemal prist ako technicky riaditel ale ako hlavny scaut. a tuto poziciu aj u nas vykonaval. problem nastal ze pravdepodobne mal ambicu byt sportovym riaditelom. tu nevieme ci mal nejaku dohodu s vedenim ktoru sme nedodrzali, alebo sven tak rozhodol po odchode Gazidisa a vedenie to zamietlo a sven odisiel. Cele to posobilo dost neprofesionalne ci uz z nasej alebo svenovej strany. Druha vec ktora ma trochu zarazila po jeho odchode ze isiel do stuttgartu. preco? ved to bol uz pred prichodom ku nam snad jeden z najlepsich scautov na svete. Preco by po nom nesli lepsie timy ale on sa radsej vybral do 2. Bundesligy.
    Najvacsi problem vsak vidim (a vyjadril sa k tomu aj Sven po odchode) ze sme zmenili strukturu scautingu a krasne sa nam ukazuje ako to zatial viac nefunguje ako funguje. Konkretne ked tu bol sven scautovali sme hracov na zaklade dat (arsenal aj vlastni firmu na spracovanie sportovych dat) a sledovania hracov nazivo. Toto vedenie sa viac spolieha na situaciu na sucasnom trhu a dostupnosti hracov, plus siet kontaktov s agentami. to sa krasne da vidiet aj na nedavnych predlzeniach zmluv kde 3 hraci spadaju pod Mendesa.
    Ovela viac som za filozofiu Mislintata. Momentalne mozno mame sancu ziskat hracov ktori by normalne ku nam nesli, ale naopak si tu z nas agenti urobia biznis.
    Radsej by som bol zato lovit viac neznamych a talentovanych hracov a potom ich zdokonalovat u nas ako kupovat 30 rocnych preplatenych hracov ktori tu nemaju motiviaciu nieco dosiahnut ale dobre zarobit a dohrat karieru stale na vrchole.
    A este taky maly dodatok k clanku ja som zase cital ze naopak AW bol proti nakupu Pereza. Ale vedenie mu ho kupilo aj tak. To mala byt doba ked AW uz nemal plnu pravomoc nad prestupmi.
    Za blog diky naozaj paradny!

    • mc1897 (karma: 175) #1

      K VfB Stuttgart.
      Oni maju fantasticke mladeznicke timy, maju obrovsky potencial. Kludne sa moze stat druhym Dormundom casom, ak to spravne podchytia. A Sven je tam sportovy riaditel, cize predpokladam ze si moze vystavat sportovo tim podla seba, bez obmedzenia ktore mal v BVB alebo AFC – kde bol, ako sa povie. len jeden z mnohych.
      A za rok ich s prehladom vytiahol do Bundesligy.

      • bflmpsvz (karma: 3398) #1

        O tom se vesměs později dost psalo. Mislintata Gazidis lanařil už delší dobu, práce v BVB byla špičková (stejně tak jej lanařily MU, Spurs a jiné kluby). Mislintat ale chtěl dělat dlouhodobé projekty – proto po nějaké roztržce v BVB souhlasil, že přejde k nám s tím, že po restrukturalizaci nastoupí na místo technical director (to, co dělá teď Edu). Prvně se měl ale rozkoukat jako chief skaut. Taková byla domluva s Gazidisem a proto nás Mislintat upřednostnil před jinými kluby (některé z TOP tu pozici měly vesměs obsazenou nebo mu ji nechtěli dát).

        Ovšem když Gazidis vytvářet tu strukturu (Raul, Mislintat resp. ještě Fahmy na vyjednávání), pořádně ji ani nedotvořil a odešel do AC Milána. Nechal za sebou vakuum. Vedení vytvořilo ten tandem Vinai + Raul. Raul prakticky klub mocensky ovládl a s Mislintatem si velmi nerozuměl – Mislintat chtěl dlouhodobě budovat na základě propracovaného datového skautingu, Raul to dělá přes kontakty a super agenty – jak ostatně sám píšeš (zvláštní, že stejně tak Emery a i Edu vlastně přišli přes superagenty. Arteta je v tomto světlá výjimka). Vzájemné třenice navíc vedly k tomu, že Raul nechtěl povýšit Mislintata na slíbenou pozici – Mislintat neměl důvod tady zůstat, Raul jej s radostí vyprovodil. A jak napsal mc výše – Mislintat chtěl prostě svůj projekt (technical director) a dlouhodobou, detailní a mravenční práci, která bude zároveň velkou výzvou. VfB přesně tohle splňovalo. My teoreticky taky. Kdyby Gazidis nešel tak rychle pryč a před tím tu strukturu více utvrdil, nebo kdyby šéfové byli aspoň trochu fotbaloví a ne američtí byznysáci, kteří jsou ve fotbale vlastně ignoranti, možná by to dopadlo jinak, lépe. Bohužel.

        Jinak technická – ti tři hráči nejsou pod Mendesem. Ti agenti skloňovaní u nás jsou Kia a Canales. Mendes- to je Wolves.

        • Kusuki (karma: 1295) #1

          aha dik to som sa pomylil.
          Ale na druhu stranu. Teraz ideme inou cestou a predsa toto vedenie tu zas nie je dlho. Pravdepodobne ak by tu bol Gazidis by tu bol Mislintat. Ale vdaka Gazidisovi tu je extremne preplateny Ozil ktory ani nehra. Co podla mna malo aj rolu preco Ramsey nepredlzil a siel zadarmo. Prave pod Gazidisom zacal taky vacsi upadok. Ak by som si mal vybrat Gazidisa a Svena alebo Sanllehiho a Edua som radsej za druhu variantu. Navyse par rokov dozadu bola dost kritika Arsenalu ze vychova talenty a potom ked dosiahnu svoj potencial odidu do lepsich klubov (vtedy sme aspon vedeli generovat dobry zisk z odchodov) a na ten dalsi level sme sa uz nedostali. to je ale presne co by sa dialo za Mislintata predpokladam. Sanllehi to robi uplne inak ako sme boli zvyknuti a doverujem mu ze hlavne co sa tyka zmluv prestupov to zvladne lepsie. (predlzenie Saku, a neodchod Auby zadarmo o rok). Navyse prestupy ako tierney Saliba Pepe, Gabbi mi pridu fantasticke a to aj bez svena..

  7. mc1897 (karma: 175) #1

    Hovori sa ze mame silnu siet mladeznickych skautov, ale ked sa pozriem na nasu akademiu – vidim tam len britskych hracov, jeden Spaniel, Rumun a estonsky brankar. Ziadne Nemecko, Francuzsko, Taliansko, Belgicko, Holandsko, nehovoriac o zamori kde vyrastaju teraz nove obrovske talenty (Davies, Dest, Reyna), a severnej a vychodnej Europe, kedysi sme mali v aka aj Turkov, Grekov. Od 16 rokov uz v podstate mozes podpisat akukolvek lokalitu do akademie.
    Ked si porovnas rozsah krajin zastupenych v akademii a na teenage hostovackach, tak sme ako nejaky maly lokalny anglicky klub – voci Chelsea, City, MU, pool.

  8. tron (karma: 3197) #1

    V te velke zaplave jmen mi chybi zrejme co se skautingu v AFC tyka hlavni figura v letech 06-19 a to nas byvaly hrac Gilles Grimandi ,ktery byl vzdy tim poslednim clankem pred AW co se tyka mladych nadejnych hracu a boss jeho usudku veril v maximalni mozne mire coz uz naznacuje jeho dulezitost v ramci nasi organizace …

  9. jakub (karma: 13199) #1

    Já bych asi klub nekritizoval za to dočasné propuštění skautů, všechny juniorské soutěže byly zrušeny, pokud vím a mělo by se začít hrát až na podzim, snad. Britská vláda má nějaké programy pro podporů lidí, kteří nemohou svoji práci vykonávat kvůli covidu a ti skauti tam očividně patří. Navíc nikdo z nás neví jaké mají smlouvy, je klidně možné, že dostanou zaplaceno za množství viděných juniorských zápasů a když se nehraje, tak by třeba dostali nějaké minimum a ve výsledku pro ně může být podpora od státu lepší.

  10. Paulus.novy (karma: 1752) #1

    Na Svena mám nejspíš trochu jiný názor. Do interní politiky klubu nevidí nikdo, takže opravdu těžko soudit – zejména co chtěl Sven za pravomoci a proč mu je nedali. Budu tedy usuzovat hlavně z objektivních souvislostí, které jdou vidět navenek. Předně mě na odchodu Svena zaráží, že pokud člověk jako on odcházel z klubu, tak proč po něm okamžitě neskočil někdo z TOP klubů? Spekulovalo se svého času hodně, jak nám ho okamžitě přetáhne MU nebo někdo takový, ale nic z toho nebylo. Pokud by Sven byl takové horké zboží a chtěl by jen normální pravomoci sportovního ředitele, spousta klubů by neváhala a angažovala ho. Dle mého názoru Sven opravdu schopný je (výsledky má), ale požaduje pravomoci a prostředky k naplnění vize, které mu velký klub nemůže dát – proto dle mého názoru skončil v menším klubu.
    Pokud srovnáme přístup Raula a Svena k angažování hráčů, na první pohled se jeví lépe přístup Svena – vždyť vyhledávání mladých talentů a jejich nákup za levné peníze je skvělá cesta… nebo ne? Já si osobně myslím, že není. Důvody jsou dva:
    1) Cena a status mladých hráčů už nejsou, co bývaly – za dřívějších dob zhruba platilo, že nejžádanější hráči jsou ti v ideálním věku, neprověření mladíci jsou levní a starší hráče (30+) se nevyplatí angažovat. Dnes je situace jiná, protože i velké kluby si začaly více všímat mladých hráčů (s tím rostla cena a konkurence na trhu). Hráči v ideálním věku jsou stále nejžádanější, ale ceny těch nejlepších se pohybují v číslech, na která často ani větší kluby nedosáhnou, což nutí kluby koukat více po mladých. Finančně nejvýhodnější se tedy často pro chudé kluby stávají nákupy starších hráčů, kteří navíc v současnosti mají zenit kariéry posunutý dál, než tomu bývalo dříve. Bohužel…
    2) Nalézt hráče a angažovat ho, to jsou dost rozdílné věci – se vzrůstajícím zájmem o mladé hráče roste kromě jejich ceny taky konkurence na trhu. S tím, jak se zájem o mladé zvyšuje, není tak těžké je najít, ale spíše je přesvědčit, aby šli k nám. Tady se mnohem lépe prosadí někdo, kdo má dobré vyjednávací schopnosti a umí využít hráčské agenty. Podívejte se třeba na úspěchy Mariny v Chelsea a Liverpool, který je (ne)překvapivě největším investorem do spolupráce s agenty (viz nedávno zveřejněný dokument od FA).

    Taky Sven je podle mě až moc velkým příznivcem statistické analýzy, které já jsem osobně zatím na chuť moc nepřišel… viz angažování Mustafiho, Elnenyho a částečně Xhaky

  11. Buddha (karma: 324) #1

    . Mě se současné nastavení vedení a celková hierarchie v klubu vůbec nelíbí. Trošku se obávám té politiky založené na kontaktech ve fotbalovým prostředí, agentech apod. Tohle je totiž cesta, která může lehce sklouznout k tomu, že z naší přestupové politiky budou profitovat všichni kolem kromě samotného klubu. Sven byl podle mě pro náš klub ideální volba a jeho odchod je za mě velká chyba. Celkově svět jde cestou datové analytiky a tyhle metody budou mít ve skautingu čím dál větší roli a mám takový pocit, že s tím naším managementem jdeme trošku proti proudu, což může být velký problém. Docela jsem zvědavý jak moc bude reálně mluvit do přestupové politiky Mikel, pokud v něj mají takovou důvěru, tak snad alespoň on dokáže tu přestupovou politiku trošku korigovat rozumným směrem.

  12. Rhys_Callum (karma: 300) #1

    Super článek. Je dobré trochu nakouknout „za oponu“. Vím, že někdo tady nedávno zmiňoval dobré články na The Athletic. Ten je placený, ale z jejich článků dělá jejich YT partner kanál Tifo zkrácená videa. K tomuto blogu by se celkem hodilo toto: https://www.youtube.com/watch?v=TtDI1Pwb4Ks
    dobrá byla ještě analýza doporučených přestupových cílu v zimě: https://www.youtube.com/watch?v=xIc5Vcl-I2I
    Plus si přes jejich odkaz můžete na 30 dnů The Athletic zdarma vyzkoušet. Nechci jim dělat reklamu nebo tak něco, ale objevil jsem je nedávno na YT a některá videa jsou fakt super.

  13. Rhys_Callum (karma: 300) #1

    Super článek. Je dobré trochu nakouknout „za oponu“. Vím, že někdo tady nedávno zmiňoval dobré články na The Athletic. Ten je placený, ale z jejich článků dělá jejich YT partner kanál Tifo zkrácená videa. K tomuto blogu by se celkem hodilo toto: https://www.youtube.com/watch?v=TtDI1Pwb4Ks
    Plus si přes jejich odkaz můžete na 30 dnů The Athletic zdarma vyzkoušet. Nechci jim dělat reklamu nebo tak něco, ale objevil jsem je nedávno na YT a některá videa jsou fakt super.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.