Blog : Sešli jsme se u Kolína

Srpnový výkop se blíží mílovými kroky a několik desítek nedočkavců z českých a slovenských krajů vyrazilo do Kolína zkrátit si dlouhé chvíle čekání na další ročník Premier League. Viděli jsme již třetí přípravný zápas Arsenalu, do kterého skočil, nehledíc na dopravní zácpu kolem Nuernburgringu, tým přímo z utajeného kempu na předměstí Bonnu. Dočkali jsme se Gervinhova startu po týdnu v dresu Arsenalu, návratu Lukasze Fabianského a očekávané absence našeho bývalého kapitána Cesca Fábregase. I když, počkejme se závěry do soboty a Emirates Cupu.

Sobotní zápas v Kolíně byl prvním skutečným testem připravenosti našeho týmu. Podolski a spol prověřili naši obranu a ukázali nám, že je stále na čem pracovat. Naše defenziva i přes návrat Thomase opět o něco zaostávala a tak musela zapracovat jako vždy naše ofenziva. Nový přírůstek Gervinho se zapsal do listiny střelců hned dvakrát. Říkám si, ještě že to nebyl hattrick, to by se musel skrývat následujících 36 dní před Mancinim. Naše nová posila začala svou kariéru na severu Londýna skvěle, ale raději nemyslím na dvousečnost takových začátků, po kterých následují většinou ohromná očekávání fanoušků. Vzpomeňme na loňský začátek Chamakha, i když jeho gól do branky Neusiedelu asi nesnese srovnání. Ten do branky Pepe Reiny však už ano. Přesto však, při dnešní formě severoafrického rodáka a plánovaném odchodu Bendtnera, zdá se může Gervinho ideálně do našeho útoku pasovat. Vnímavější fanoušci si pak bezpochyby všimli i vedlejší úspěšné role nové posily z francouzské ligy, kterou se stalo kropení jindy zemdleného Arshavina živou vodou.

Naneštěstí oba góly vstřelil náš tým na tribunu, vzdálenou od away sektoru kolínského stadionu. Takže až doma, pěkně v klidu ze záznamu, jsme měli možnost si vychutnat kolmici Jacka před prvním gólem, či jeho přímo ukázkové přenesení hry na Thea před gólem druhým. Mladý Angličan byl sice trochu zastíněn debutem útočníka z Pobřeží Slonoviny, ale to nic neměnilo na tom, že byl v sobotu jednoznačně naším nejlepším hráčem. Jeho vliv na hru byl patrný zejména ve druhém poločase, kdy Jack již odpočíval na lavičce. Jinak jako by na něm nebyla vidět letní pauza. Jeho pracovitosti na vlastní půli jsme již tak nějak zvykli, ale zdá se, že si musíme zvykat na jeho častější výpady směrem k brance soupeře. Věřím, že tomu tak bude, protože by bylo hříchem nevyužít jeho přehledu, techniky a anglické agresivity. Ani se nebudu divit, když v taktických plánech Bosse uvidíme Jacka stále blíž a blíž k brance našich soupeřů. Tak, jako si to prošel i takový Fábregas.

Krásný víkendový trip mi tak zkalily jen dvě události. Tou první byl vlastenec Carla Jenkinsona, který si takovou porci smůly za kvalitních 45 minut v dresu Arsenalu nezasloužil. Hrál velmi sympaticky a třeba ofsajdovou linii držel snad i lépe než Laurent. Na první pohled se zdálo, že on i Kieran mají trochu problémy s křídelní hrou soupeře, ale to bylo zřejmě zaviněno ofenzivní taktikou Arsenalu, viditelnou při zakládání útočných akcí, kdy při rozehrávce mezi Thomasem a Laurentem byla obě „falešná“ křídla již hodně vpředu. Kolínští toho uměli dobře využívat a při troše štěstí v kombinaci s děravou obranou (díky Vito!) a s impotencí naší „veteránské ofenzívy“ ve druhém poločase mohli zápas i v klidu vyhrát. Tou druhou událostí, která mi zkazila radost z vítězství, pak bylo zranění Conora Hendersona. Na tu dálku jsme sice příliš neviděli, ale díky operativnímu informování od TV jsme věděli, že zranění kolene je pravděpodobně velmi vážné. Vážnost pak dokresluje i zatímní ticho o stavu zranění, i když to může být způsobeno tím, že hráč je stále s týmem v kempu a lékaři nemají k dispozici scan.

Co říci závěrem? Fatální hra Alexe Songa pořádně prověřila naši stoperskou dvojici TV5 a LK6. Thomas potvrdil, žeje ten potřebný pilíř, ale ani Laurent nezaostával. Tato dvojice bude rozhodně první volbou Bosse a to nejen v zápase se strakami při otevření sezóny. Také Johan ve druhém poločase na sebe upozornil několika dobrými zákroky. Za takové situace pro mne zůstává vyjádření Bosse, že má v plánu přivést obránce, skutečnou hádankou. Myslím si, že než nového stopera, kdy by Thomas mohl plnit v případě nouze roli levého beka, přivede Boss hráče, který by v případě absence Gibbse zaskočil přímo za něj. Tedy někoho zkušeného, komu by ale s ohledem na jeho věk nevadilo vysedávat na lavičce. Na samotný závěr si pak nechávám  Samira Nasriho. Samolibost, se kterou odehrál Samir celý druhý poločas, byla do očí bijící. Bráním se podléhat vlivu všudypřítomných přestupových spekulací, ale po takovém výkonu nemá Samir ve středu zálohy co pohledávat a musí je přenechat hráčům, kteří umí bleskově zanalyzovat situaci a ve vteřině přihrát, a ne se utápět v kličkách. Ale snad Samirovi o toto nešlo….

Patrickův blog

/článek vyjadřuje osobní názory autora/