Blog čtenářů : ARSENAL na rozcestí, aneb proč jsme tam, kde jsme!

Zdravím všechny fanoušky ARSENALU! Po mém výbuchu po zápase proti Fulhamu, kde jsem napsal pár ostrých komentářů, mám nakonec nutkání celou situaci podrobněji popsat. Pro fanoušky, kteří nemají rádi kritiku, prosím dál nečtěte!

V následujících řádcích popíšu důvody, proč dle mého názoru Arsenal ztrácí na elitu PL.

1. Cíle klubu

Domnívám se, že klub jako Arsenal musí mít ty nejvyšší cíle, čili uspět na všech frontách! Aspoň já jako fanoušek očekávám, že budou chtít vyhrát nejenom PL.   Kdyby tomu tak nebylo tak ať to klub řekne na rovinu a můžeme si odpustit tyto řádky. Osobně mi přijde, že cílem pro Arsenal je Big 4 a maximálně ovládnout Londýn. Není to trošku málo???

2. Kvalita Hráčů

Tady se pouštím na tenkou linii. Mým měřítkem je doba neporažených či sezóna, kdy jsme byli ve finále ligu mistrů. Když se podívám na dnešní herní projev i kvalitu hráčů tak je to nesrovnatelné!  Obávám se, že je to vina pana manažera, který za tým plně zodpovídá. Argumentem, že PL je více vyrovnaná a proto Arsenal není na vrcholku tabulky, mi přijde více než alibistická. Odchody hráčů se nerovnají příchodům z hlediska kvalitativního. Největším příkladem bylo dnešní léto. Spoléhat se na mladé pušky evidentně nelze, což ukázal už i čas. Je potřeba koupit 1 až 2 světového staršího hráče, nejenom z hlediska kvality, ale také konkurence! Když ne koupit tak aspoň udržet! To je taky jeden z faktorů, který z hráče dostane víc a ne aby si někteří hráči byli jistí svým místem. Proč toto prostředí Wenger neudržuje větší rotací hráčů? Copak hráči jako Benayoun, Rosický, Chamberlain nebo Park (který ani nedostal šanci)jsou horší než ti co hrají neustále???

3. Herní rozestavení

Dlouhou dobu jsem byl zastáncem rozestavení 4-3-3 a tuto změnu jsem před pár lety kvitoval a názory fanoušků na změnu 4-4-2 jsem bral spíše jako humorné. Teď už si nejsem jistý, jestli to byla správná cesta. Nepřišel čas zkusit dát Walcota na hrot nebo Aršavina přesunout do zálohy? Dalším bodem, který se mi nelíbí je systém pressingu. Je to sice neomalené srovnání, ale podívejme se na Barcelonu. Mám dojem, že ta nezaleze na vlastní půlku a nečeká, co se bude dít. Chtěl bych na hřišti vidět jízdu na život a na smrt, jako to praktikovali Blues za dob Mourinha. Chci vyhrát za každou cenu! Copak na některých hráčích je toto vidět???

4. Platová politika x Finance

Arsene měl dobrý nápad se svojí vizí, když chtěl vybudovat nový tým, který by hrál pospolu několik let a vyhrával trofeje, bohužel už asi i on zjistil, že to nevyšlo. Toto je podle mě jedna z nejvíc závažných věci, proč Arsenal je momentálně na pátém místě. Situaci, kdy se tvrdí, „že nemáme peníze“ sice trochu věřím, ale ne zcela! Každý přestupový okno vedení hlásí, kolik uvolní peněz na hráče, ale rozhodně nejsou plně investovány. V tomto odstavci jsem se, ale chtěl spíše věnovat platům hráčů. Neříkám, přeplácejme je, ale nabídka musí být aspoň částečně konkurence schopná! Všimněme si, jistého koloběhu. Wenger najde neznámého hráče, přivede ho do Arsenalu, udělá z něho superstar a ten mu nakonec uteče za penězi nebo trofejemi, přitom v těch nejlepších letech kdy by z něj měl sklízet ovoce a již zmiňované tituly. Prostě začarovaný kruh! Začalo to Ashley Colem a pokračovalo přes Flaminiho, Hleba, Adebayora, Fabregase, Nasriho a určitě jsem na někoho zapomněl. Bude to pokračovat Walcotem, Robinem??? Je potřeba udržet zkušené a kvalitní hráče. Je zde mnoho otázek. Je správně nabízet hráčům nad 30 jenom 1 letý kontrakt? Nechtělo to hráče jako Toure, Gallas, Pires udržet děle???

5. Zdravotní stav

Zajisté si každý dlouhodobý fanoušek zvykl na početnou marodku. Tento rok tomu není výjimkou. Jsem si jistý, že když Arsenal hraje v plné sestavě, může konkurovat každému týmu, ale jak často se tahle situace přihodí. Je to jen náhoda nebo některé procesy jsou v klubu chybné???

6. Manažer x Ekonom

Už nadpis hovoří, o čem bych tu psal. Já osobně zastávám variantu změnu managera. Protože každým rokem prohráváme zápasy stejným způsobem (standardní situace, prohry v posledních minutách nebo nezapomenutelný zápas s Newcastlem) a mnohdy si pokládám otázku, je to trenérem nebo nevyzrálosti hráčů???

Jedno vím jistě, jestli klub mého srdce se bude chtít vrátit na vrchol, musí začít měnit zaběhlé stereotypy, jaké to jsou, nechám na Vás.

PS:  Fanouškům, kterým stačí  4 nebo 5 místo NEROZUMÍM!

 

Pires

/článek vyjadřuje osobní názory autora/