Blog čtenářů : Mertesacker,Giroud a Arteta -jak je vidím já

Je sobota večer a já zrovna viděl zápas s Aston Villou. O výsledku, ani hře se mi psát nechce, chtěl bych jen napsat pár slov o některých hráčích.

Per Mertesacker měří 196 cm a váží 85 kg. Skromný, usměvavý chlapík, který svým pohybem občas připomíná spíš stěhování skříně po pokoji, než profi fotbalistu. Od člověka s takovými proporcemi byste čekali, že jeho doménou budou hlavičkové souboje než hra po zemi. Ale to je velký omyl. Jeho schopnost včas zastavit přihrávku je neuvěřitelná, další věcí ,ve které vyniká, jsou jeho skluzy. Pokud jste někdy měli šanci vidět je ve zpomaleném záběru musíte uznat, že takto kvalitní a čisté zákroky fanoušek nevidí moc často. Mnohem obratnější stopeři jako Ramos, Thiago Silva, Koscielny nedovedou provést takto dokonalý skluz. Osobně si myslím, že dobře provedený skluz, kterým vezmete útočníkovi šanci skórovat, se dá přirovnat ke gólové přihrávce. Abych to nějak shrnul, Per má své chyby a rozhodně má co zlepšovat, ale v některých věcech je to absolutní světová špička a má můj velký obdiv.

Když už jsem u těch obrů, chtěl bych pár slov věnovat Giroudovi. Olivier je v klubu teprve krátce a já ještě neznám pořádně jeho schopnosti, ale pár věcí již o něm napsat mohu. V čem opravdu vyniká, to je jeho týmová práce. Jeho fyzická síla je již teď přínosem pro celý tým, je schopen odtlačit obránce a vytvořit prostor pro spoluhráče. Síla ve vzdušných soubojích se dá využít v obraně i útoku. Několikrát jste jej mohli vidět bránit, nevypustí jedinej souboj. Netuším, kolik dokáže dát gólu za sezónu, ale již teď mohu říct, že dokáže vytvořit několik nebezpečných šancí za zápas. Tady se nabízí otázka jakou cestou chce tým kráčet. Chceme opět hrát na jednoho útočníka jako s Henrym, van Persiem? Nebo můžete mít útočníka, který maká pro tým, vytváří šance pro Walcotta, Podolskiho a další. Obě varianty mají svoje výhody i nevýhody.

To nejhorší mi zbylo nakonec. Po zápase s Fulhamem jsem čekal, že Arteta bude chtít odčinit své selhání a potáhne tým v pár dalších zápasech. Po zápase s Aston Villou musím napsat, jak hluboce mě Mikel zklamal. Je to nejzkušenější hráč týmu, špičkový hráč, ale to jeho alibistické přihrávání na pár metrů, ta nechuť něco změnit, týmu škodí ze všeho nejvíc. Na to se nedá dívat. Kde nechal odvahu? Co takový hráč dělá v základní sestavě? Odehrál 18 utkání, jestli je unavený nemá co dělat v základu. Mikel momentálně táhne tým směrem dolů a pokud se neprobere,  Arsenal se nezvedne. Musí začít riskovat, vzít na sebe zodpovědnost a nenechávat to na mladých. On umí obejít hráče, vystřelit, nacentrovat, dojít si pro faul ale místo toho pokaždé nahraje na jistotu. Doufám, že Boss dá konečně šanci Coquelinovi.

Čeká nás těžkej zápas, ale pořád zbývá 25 utkání. To je slušný prostor ke zlepšení.

        Jakub

(příspěvek vyjadřuje osobní názory autora)