Blog čtenářů : Zamyšlení se nad klubovým vedením

Dle některých výroků v médiích, známých osobností a také fanoušků Arsenalu, v současnosti se tento klub nachází v jednom z nejkrizovějších období, které tento klub v posledních letech zažil. Mnozí volají po odvolání manažera Arsena Wengera, jiní zase tento stav dávají za vinu výkonnému řediteli Ivanu Gazidisovi a majoritnímu vlastníku Stanu Kroenkemu. Tento stav vede mnohé fanoušky ke spekulacím, proč se vlastně Arsenal nachází tam, kde nyní je?  Kdo je tedy zodpovědný za tuto situaci?

Metaforicky řečeno, proč opadává listí na stromě, když kmen se zdá být silný? Je hlavním důvodem stáří kmene, kdy už kmenem do větví neproudí dostatečné množství živin a listy pak opadávají nebo je strom shnilý už od kořenů a kořeny nedají dostatek živin kmenu, aby tyto živiny převedl do větví a listů?? I v Londýně stromy v zimě opadávají, ale po každém shození listů dojde opět k růstu, pokud není strom skácen. Jak to tedy bude s Arsenalem? Vyroste nové svěží listí, zůstane zvadlé nebo bude strom skácen a větve budou naroubovány k novému kmeni? Pokud má listí opět zářit svěží zelenou barvou, potřebuje to ovšem Arsenal mnohem dříve než na jaře, neboť to už by mohlo být pozdě. Nemůže být listí bez kořenů, stejně jak nemůže být kořenu bez listí. Voda steče po listí ke kořenům, ale listí potřebuje živiny, které naopak musí jít od kořenů k listí. Při této vlastnosti je poté kmen přesně mezi oběma těmito póly a je tedy přechodnou stanicí mezi listím a kořeny. Jde málo živin od kořenů k listí? Navenek se zdá, že to je zapříčiněno kmenem. Teče málo vody z listí ke kořenu? Opět se navenek může zdát, že za to může kmen. Ne vždy tomu tak ale je i ve skutečnosti. Už bylo položeno mnoho otázek, ale ta hlavní nezazněla, a to ta, kterou se snaží zodpovědět tento článek a ta zní: Než se pokusíme pokácet strom, než shodíme i zbylé listí a počkáme na vyrašení listů nových, usuďme, zda je kořen stromu zdravý?

Stan Kroenke (65), jehož mění se odhaduje na 4 miliardy dolarů, což ho řadí na 358. místo v žebříčku známého časopisu Forbes, jež zveřejňuje seznam nejbohatších osob planety, je majoritním vlastníkem současného Arsenalu. V loňském roce přitom jeho jmění dosahovalo „pouze“ 3,2 miliardy dolarů. Arsenal není jediným sportovním klubem v portfoliu tohoto miliardáře. Ten se už dříve stal vlastníkem týmu NBA Denver Nuggets, týmu NHL Colorado Avalanche a týmu NFL St.Louis Rams (Popravdě, jsou to pouze ty hlavní známé kluby, tím seznam jeho vlastnictví nekončí). Se svojí manželkou se seznámil v roce 1971 na horách v Coloradu, takže odtud možná obliba Coloradských klubů.

Jeho manželkou je Ann Walton Kroenke (63), dcera známého James „Bud“ Waltona, spoluzakladatele Wal-Martu. Ann, jejíž mění se odhaduje dokonce na 4,5 miliardy amerických dolarů a v žebříčku je tedy před jejím manželem, dle Forbes získala na dividendách v loňském roce 60 milionů dolarů. Ale to spíše jen pro zajímavost.

Proto nyní k věci. Stanovo sportovní impérium  Kroenke Sports Enterprises začalo postupně narůstat, když v roce 1995 koupil 40% podíl v klubu St.Louis Rams. Obrovský krok vpřed v rámci jeho aktivit provedl Stan v roce 2000, kdy získal rovnou dva kluby – Denver Nuggets z NBA a Colorado Avalanche z NHL a zde je potřeba se trochu pozastavit. Zatímco v posledních letech se Nuggets zvládají probojovat do play off (v předchozích letech vždy 6. místo v konferenci) u Colorada Avalanche je současnost o mnoho horší. Avalanches, tým, jenž se v roce 1995 přesunul z Quebecu do Colorada, se po tomto přesunu stal jeden z nejlepších a nejbohatších klubů NHL. Ovšem to víceméně jen do doby příchodu Stana. V roce 2001 naposledy tým vyhrál Stanley Cup a pak už to šlo jen z kopce. Výpis následujících sezon jen dokresluje pád jednoho z nejlepších klubů druhé poloviny 90. let: Finále, čtvrtfinále, semifinále, semifinále, bez play-off, semifinále, bez play-off, čtvrtfinále, bez play-off, bez play-off. To je jen k dokreslení smutné situace, kdy jeden z nejlepších klubů snad ztratil ambice a jen účast v play-off je pro klub úspěchem. Od roku 2001, po zisku Stanley Cupu, bylo klubovým maximem finále konference.

Proto si dovolím říct, doufejme, že to stejné se nestane s Arsenalem. Stačí se podívat na podobnost Arsenalu a Colorada Avalanche. Posledního, lze říci, úspěchu dosáhl Arsenal v sezoně 2005/2006, kdy se probojoval do finále Ligy mistrů. Následně v roce 2007 vstoupil Stan Kroenke do Arsenalu a postupně navyšoval jeho podíl v klubu. Stejně jak navyšoval podíl v klubu, fotbalová krása začala klesat. Byl sice postaven nový stadion, na který může být klub hrdý, ale kvalita výkonů klesá, stejně tak jako ochota majitele poskytnout nějaký obnos pro zvýšení kvality výkonů. Navíc finále Carling Cupu v sezoně 2010/2011 nelze považovat za úspěch. Jak to už tak vypadá, Stan Kroenke nechce investovat prostředky do klubu a jen si užívá peněz, jež mu z tohoto klubu plynou.

Je tedy nasnadě otázka, co minoritní vlastník Alisher Usmanov, jež se v poslední době snaží dostat opět do popředí svými výroky proti Stanovi a vedení klubu? Je to pouze přetvářka, aby získal sympatie fanoušků, nebo to tenhle chlapík z Uzbekistánu myslí vážně? Představme si ho tedy. Alisher Usmanov (59) je dle časopisu Forbes nejbohatším mužem v Rusku, s měním 18,1 miliardy amerických dolarů. Tento muž podnikající v oblasti kovů, telekomunikací a médií vlastní 29% akcií Arsenalu a dává veřejně najevo nespokojenost s klubovým vedením.

V červenci 2012 dokonce poslal vedení Arsenalu otevřený dopis, kde mimochodem píše: Můžete se s úsměvem dívat na špatnou hru, jak dlouho chcete, poučujíc o přednostech stylu vedení, ale ani tím neskryjete skutečnost, že náš opravdu dobrý manažer nemůže plně rozvinout svůj talent a přinést úspěch, jež je očekáván fanoušky, kteří platí nejdražší vstupné v zemi. Jsme nuceni prodávat naše klíčové hráče, neboť nejsme schopni tyto hráče přesvědčit o správnosti stylu vedení a nemůžeme je ujistit v tom, že budeme získávat trofeje. (plné znění dopisu zde: http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/18725835) Je to tedy skutečně ten správný muž pro Arsenal?

Ačkoliv Alisherova prohlášení jdou na ruku mnohým fanouškům, je nutné si taky uvědomit, že jeho historie dříve získala několik šrámů. V roce 1980 byl Alisher zatčen za uplácení a vydírání. V roce 2000 uzbecký nejvyšší soud zprostil tohoto muže obvinění s tím, že nikdy se nic takového nestalo, ale kdoví co je na tom pravdy. Přece jenom historie některých mocných mužů z bývalého Sovětského svazu není zcela čistá a o Alisherovi se mnohdy mluví jako mafiánovi.

Jsou tedy kořeny prohnilé? Je tu hlavní kořen, který bohužel nechce dávat dostatek živin, aby strom mohl krásně růst. Na druhou stranu je tu i kořen vedlejší, jež vypadá, že by chtěl dát živin, jen co bude moci, ale ve skutečnosti k tomuto kořenu vidíme jen na povrch. To v hloubi je nám skryto. Nevím co ostatní, ale nerad bych dopadl jako Chelsea, kde střídají trenéry jako ponožky, kupují každý talent, který někdo objeví, jen aby řekli, že ho získali oni. To není cesta, kterou si mnozí z nás přejí. Ale dokázal by to Alisher vést tak aby prosperoval, nebo by vytvořil druhý mocný a bohatý klub jako Abramovic? Nechtěli by tito dva mezi sebou soupeřit, kdo je v Rusku mocnější pomocí dvou londýnských klubů? To se nedozvíme do té doby, dokud Alisher nezíská více jak 0,9% akcií, což v dohledné době nejspíše nebude možné. Doufejme pouze, že nedopadneme jako Stanovo St.Louis Rams, které je ve spodní polovině tabulky, Colorado Avalanche, jež se propadá ke dnu, Denver Nuggets, kteří se spokojí s prvním kolem play-off (stejně jako někteří v našem vedení, jež se spokojí s postupem do Ligy Mistrů).

Jediné co nám tedy zbývá je držet spolu a doufat, že nově podepsané smlouvy nám zajistí světlejší zítřky, neboť každý strom k fotosyntéze potřebuje slunce. Snad tedy slunce vyjde brzy, ale nad obzorem ho stále nevidím. A co ty kořeny? Minimálně by chtěly trochu očistit od hlíny, usekat možná pár drobných výběžků, aby věděly, jak to bolí, když se jim sebere voda, na kterou si tolik zvykly. Je potřeba jim dát najevo: Pokud chcete vodu, musíte nám dát nejprve trochu živin.

 

semo711

/blog vyjadřuje osobní názory autora/