Autor: Tony Attwood
Během této sezony jsem se dočetl, že když zkombinuje svůj plat z klubu s jeho reklamními příjmy a z jeho nefotbalových aktivit, vydělá Messi kolem £ 576,000 týdně – což je jen o něco méně než £ 30m rok a o dost víc než vydělám sám.
Zároveň je zde fakt, že i se vším tím talentem a s posilou od nás, Cescem, Barca už nemůže vyhrát ligu.
O tomhle jsem přemýšlel, když jsem si všiml, že se musel přerušit zápas, ve kterém podlehl Blackburn Wiganu, když někdo hodil na hřiště slepici – varianta na nedávný španělský přístup, kdy fanoušci házeli na hřiště tenisové míčky.
Dále je skutečnost, že Arsenalu po letech hrozí masový exodus hráčů, protože jsme nic nevyhráli a že jsou hráči, kteří se nechtějí vrátit z hostování. Ve skutečnosti jsme v situaci, že budeme mít příliš mnoho hráčů v příští sezoně. Nyní se zdá, že jsou to spíše hráči T*hamu, kteří říkají, že odejdou, pokud se klub nedostane do CHL.
Bale byl ohledně tohoto dlouho v centru pozornosti a nyní také Assou-Ekotto říká, že pokud někdo nabídne uspokojivou částku, odejde. Podle některých článků a komentářů jde jen o snahu „vyvolat další obavy z letního odchodu klíčových hráčů“ v T*hamu.“
Osobně nevěřím, ani 99% všech těchto věcí. Samozřejmě že hráči chtějí odejít – z velké části proto, že chtějí peníze, jejich agenti chtějí peníze a oni sami si myslí, že budou nepostradatelní v novém týmu. Ale postupoval bych stejně jako Assou-Ekotto s jeho připomínkami:
„Když jsem se v lednu viděl s předsedu, řekl mi, že pokud o mě bude mít zájem větší klub než Tottenham, vedení nemusí být nutně proti odchodu. S předsedou to byla samozřejmě gentlemanská dohoda. Pokud je mužem svého slova, doufám, že věci půjdou snadněji, pokud bude mít zájem velký klub.“
Luka Modrič dříve také prohlašoval, že měl „gentlemanskou dohodu“ s Levym, když podepsal prodloužení jeho smlouvy. Modrič prohlásil, že měl „otevřený rozhovor s Levym, že pokud by přišel větší klub s konkrétní nabídkou, zvážili bychom to a dohodli se na nejlepším řešení pro všechny zúčastněné.“
Takže možná se Tottenham v létě bude zabývat „gentlemanskými dohodami“.
Což je přesně to, co zdá se nemají v Blackburnu. Vlastní lehkomyslností sestoupili a následně byl zveřejněn údajný dopis od náměstka generálního ředitele pro majitele loni v prosinci, který začíná:
„Madam,
„Jsem váš výkonný ředitel v klubu 6 měsíců a teď mám pocit, že vám musím napsat, abych vás požádal, abyste provedla významné změny pro záchranu klubu, snad od sestupu, ale také možná od nucené správy ….
Je zarážející, že první z deseti bodů plánu je požadavek, aby byl pisatel povýšen na generálního ředitele. Také žádá o investici 10 milionů liber (čili čtyři měsíční mzdy Messiho), což se zdá být skromné.
Ale přesto, zastrčený v tomto dopise je mnoho říkající odstavec …
„Musíte si také být vědoma toho, že HMRC (daňová správa) se soudí s Portsmouth Football Club ohledně daní, které dluží. HMRC udělali technickou chybu v právu, a proto nemohou nárokovat peníze, které jim klub dluží. Můžete si být jistá, že další fotbalový klub, který bude mít takové potíže, nebude už mít takové štěstí. Musíme se ujistit, že tento klub nebude Blackburn Rovers.“
Ostatní požadavky jsou obvyklé věci – žádné tiskové zprávy o kterých by nevědělo vedení klubu, majitelé by se měli nechat vidět na zápasech, nejvyšší členové exekutivy by měli mít možnost navštívit každých pár měsíců majitele v Indii, právo exekutivy najímat a propouštět… A pointa toho všeho je, že tyto věci, které považujeme za běžné pracovní postupy každé firmy se nedějí. Dáma od kuřat si koupila klub … a pak zřejmě ztratila zájem.
Ale jestli to všechno vypadá jako záhuba a temnota, co teprve Rangers. Před rokem to vypadalo, s prominutím na pěkný bordel, ale mnozí z nás (včetně mě) si představovali, že se to vyřeší nějakou normální cestou. Ale nesmysl, byl to maskovací manévr, najednou se objevilo možné praní špinavých peněz pro ty, kteří hledají nový způsob k přesunu hotovosti a pořád dokola – než to praskne.
Ještě před několika dny to vypadalo, že klub má naději. Ale pak najednou přednostní uchazeč, Američan Bill Miller, stáhl svou nabídku ke koupi klubu poté, co si nechal udělat audit. Obvinil správce a fanoušky a odkráčel.
Správci stále říkají, že najdou kupce, ale jsou zde také ještě tři neznámé visící nad Rangers:
Jakou ligu budou hrát v příští sezoně?
Budou mít odečteny nějaké body?
Budou mít na nákup hráčů?
Už víme, že Rangers nebudou v příští sezoně hrát v Evropě a ztratí mnoho ze svých nejlepších hráčů, kteří jsou součástí dohody, která umožnila správcům udržet klub v chodu. Hráči přijali snížení platu, na oplátku za snížení přestupových částek letos v létě. Budoucnost je jistá (což dělá chant fanoušků Rangers proti americkým zájemcům obzvláště zajímavým).
A vezměme si ještě jeden klub, který má za sebou zajímavou sezónu, Liverpool. Myslím, že ty fanoušci Arsenalu, kteří si stěžují, že vše je strašné, protože jsme nevyhrál trofej už sedm let, shledávají sezónu Liverpoolu spíše jako vydařenou, protože vyhráli trofej, ale nejsem si jist že jejich transferová politika nebo jejich ligové postavení jim dává velkou naději do budoucna.
A to přestože mají manažera, který byl volbou většiny fanoušků. Nenávidění bývalí majitelé jsou pryč, nenáviděný předchozí manažer je pryč, a ještě jeden nenáviděnější před ním je pryč a oni mají své trofeje. Ale nejsem si jistý, bych byl v tomto období raději držitel permice na Anfield nebo spíše na EMS (liga středních škol), abych si užil šest domácích vítězství v této sezoně.
Domnívám se, že právě tyto věci definují mé myšlenky o fotbalu v letošním roce. Převzetí neznalých (v Rangers, Blackburnu), manažer, kterého chtěli fanoušci (Liverpool), utrácení spousty peněz za hráče (opět Liverpool), složité a problematické prodlužování smluv, ale s hráči, kteří nyní říkají, že chtějí odejít (Tottenham ) – to jsou všechny techniky, které byly vnucovány Arsenalu.
Cesta od zisku slavné staré trofeje do nižších lig je bolestivá, ale může být relativně rychlá, jako zjistil Portsmouth. Mluvil jsem o tom s kamarádem, který je advokát, tvrdil že by měly být do Arsenalu vloženy velmi rychle další finance a že změna vlastnictví je klíčem ke všemu. Namítl jsem, že někdy, jako v Rangers, peníze nejsou úplně to pravé, jak se zdá, a není tak docela dobré měnit věci tam, kde se zdá, že noví majitelé a noví manažeři přinesou očekávané.
„Aha,“ řekl, „ty jsi jen v blbé náladě. To by se v Arsenalu nikdy nestalo.“
PS: Když jsem dokončil tento článek a ukázal ho kamarádovi, dal mi zajímavou odpověď. „Vynechal jsi Villu,“ řekl. „Čtyři domácí vítězství za celou sezonu, 36 gólů v 36 zápasech, nejmenší počet bodů v historii v Premier League, špatná forma nekonečna omlouvána zraněními a mladíky, celkem sedm vítězství za celou sezónu. A to je klub, který pod Martinem O’Neillem skončil na šestém místě třikrát za sebou.“
/blog.emiratesstadium.info/
pozn. překladatele: Jestli jste to dočetli až sem, tak vám děkuju. Dalo to dost práce, ale myslím, že to přesně vystihuje, proč většina z nás fandí právě Arsenalu. Snad tento střízlivý přístup zůstane vedení co nejdéle, navzdory šejkům, ropákům a Vladimírům. Bez urážky. COYG.