Brentford 2-0 Arsenal: By the numbers

Start sezóny nezačal podle plánu. I když konečné skóre je více lichotivé pro Brentford a trochu znepokojující pro Arsenal (kterému chybělo několik klíčových hráčů, ale i tak má dostatečně široký kádr), tak byl tento zápas velmi vyrovnaný.

Přemýšlejte, Arsenalu se vyrovnal tým, který postoupil do Premier League. Tým, který má velmi skromný platový i přestupový rozpočet na Championship a lehce se zařadí mezi kluby s nejnižšími platy v PL.

Zhoršit to může ještě pohled na rozpis zápasů, kdy nás čeká Chelsea a Manchester City. Po nich pak následuje reprezentační přestávka a konec přestupového okna.

A teď několik čísel:

22 – střely Arsenalu, bylo by to nejvíce střel v zápase za celou loňskou sezónu.

0,05 – průměrné xG na střelu Arsenalu v tomto zápase.

19,4 – průměrná vzdálenost střel Arsenalu v yardech od středu brány.

4 – střely z Prime location (půlkruh ve vzdálenosti 12 yardů od středu brány) pro Arsenal, kdy pouze jedna byla nohou (Balogun v 31. minutě, kdy byl pravděpodobně faulován).

19 – pokusů o centr z otevřené hry, 9 úspěšných, z 5 následovala střela, celkově 0,3 xG

71% – držení míče v útočné třetině pro Arsenal. Arsenal dominoval úvodním 20 a závěrečným 30 minutám.

Čísla výše ukazují, že Arsenalu se poměrně dobře dařilo v tom, dostat míč blízko branky Brentfordu. Celkem 74% útoků Arsenalu skončilo v útočné třetině Arsenalu, zatímco Brentford udrželi na 35%. Když už Arsenal dostal míč do útočné třetiny, mohli jsme opakovaně vidět problémy z loňské sezóny, kdy první volbou, jak dostat míč do vápna, bylo hrát ze šířky, hlavně přes Kierana, který centroval.

Tierney si jich připsal mnoho (více níže), ale Arsenal byl díky tomu velmi předvídatelný a nebyl schopný si vytvořit nějakou větší šanci v zápase. Kdyby měl Arsenal k dispozici zkušenější hráče, tak by možná ze šancí vytěžil více.

Stále je toho spousta, co je potřeba zlepšit ve vytváření šancí.

Kieran Tierney

6 – klíčových přihrávek (nejvíce ze všech hráčů)

0,6 – xG asistencí (nejvíce ze všech hráčů)

11 – akcí, které vedou ke střele (nejvíce ze všech hráčů)

5 – úspěšných přihrávek do pokutového území (nejvíce ze všech hráčů)

4 – úspěšné progresivní přihrávky

3 – střely

9 – doteků s míčem v pokutovém území (2. místo ze všech hráčů)

51 – doteků s míčem v pokutovém území (nejvíce ze všech hráčů)

11 – přijatých progresivních přihrávek

15 – přijatých přihrávek, kterými se tým dostal do útočné třetiny

Pokud bylo jedinou útočnou myšlenkou Arsenalu dostat míč do šířky na Tierneyho, tak se této výzvy nebál a snažil se něco vytvořit. Byl jednoznačně nejkreativnější hráč a hrozbou Arsenalu v tomto zápase, jak v množství tak kvalitě. Byl součástí 63% útoků Arsenalu, které skončily střelou a přispěl 42% xG svými střelami a klíčovými přihrávkami.

Debut Sambi Lokongy

62 – úspěšných přihrávek (2. za Arsenal)

88,6 – procent úspěšných přihrávek (očekávané procento 82,5)

6 – přihrávek, kterými se tým dostal do útočné třetiny

6 – úspěšných progresivních přihrávek

3 – úspěšných přihrávek do pokutového území

2 – klíčové přihrávky

45% – procento přihrávek, které šly dopředu, 37% do strany a 18% zpět

16 – progresivní běh s míčem (celkem si připsal 223 yardů)

1 – úspěšný dribble (dvě ztráty)

2 – vyhrané souboje (nejvíce z Arsenalu)

5 – přerušení akce soupeře (nejvíce z Arsenalu)

Všechny tři nové akvizice Arsenalu si v pátek připsaly debut. Pro mě byl Sambi Lokonga nejzářivější z nich. Myslel jsem, že dát mu prostor takto brzy na něj může vytvořit zbytečně velké očekávání, Sambi ale v předsezónní přípravě vypadal skvěle a využil zranění Thomase Parteyho, aby správně nakročil do týmu. Nebylo to perfektní a občas to vypadalo, že neví, jestli má jít dopředu nebo dozadu, ale to může být tím, že s Xhakou nejsou příliš sehraní.

Nejvíce působivý byl jeho instinkt, když dostal míč a hned chtěl jít dopředu. S míčem na noze postupoval dopředu velmi dobře (připsal si 16 progresive carries v tomto zápase!) a završil to svým smyslem pro přihrávku. Dobrý start pro nového chlapce.

/arseblog.com/

Tags: , , , , ,

Komentáře

 1. jakub (karma: 12984) #1

  Pěkný rozbor. Škoda, že tam nepřihodil Xhaku, protože většinu přihrávek na Tierneyho byla právě od něj, 494 yardů přihrávek progresivní distance, pro něj neobvyklé 37,5% přihrávek vpřed, loni měl 30,1% , 4 přihrávky do vápna, 12 do finální třetiny hřiště, 233 yardů progresivního běhu s míčem, byť Sambi měl větší počet těch vedení míče , Xhaka je měl delší ve výsledku, 2 úspěšné dribbly dokonce, škoda těch dvou střel, plus 4 vyhrané hlavičky. 15 pressů a 7 úspěšných.
  U Sambiho bych zmínit, že nevyhrál ani jednu hlavičku, jednu prohrál a co se délky progresivních přihrávek tak měl 232 yardů, vypadá zajímavě, s míčem je to určitě dobrý hráč a ten počet toho vedení míče naznačuje, že je v tom asi velmi dobrý. Taky se mi líbil ale ESR podle mě nejlepší na place, potom Tierney, Xhaka, Sambi.
  Jinak 22 střel je nejvíc pod Artetou, samozřejmě nejvíc z celé ligy v prvním kole, ale kvalita těch střel, prostě nebyla moc dobrá.
  Na Brentford jsem byl hodně zvědavý, loni jsme se pokoušeli podepsat jejich brankáře a chytal dobře, s míčem perfektní, potom jsem byl zvědav na Toneyho potom co ho tu MC vychvaloval před rokem a opravdu kvalitní útočník, silný ve vzduchu, nebezpečný hráč. Taky jsme od nich měli bývalého trenéra standartních situací a ještě toho jednoho videoanalitika tuším

 2. Feri (karma: 6357) #1

  Mně přijde že dokážeme držet míč. Dokážeme se dostat k bráně ale s uzavřenou obranou máme problém a pak to končí centry Tierneho a dalších ale ve vápně není zabiják. Mně by se strašně líbil nějaký hrot co by byl vysoký a silný ve vápně ale zároveň poměrně rychlý. To by dle mě pozvedlo extrémně naší hru. Máme Rowe, Odeho, Saku a Pepeho -> všechno výborní kreativní hráči ale chybí ten bijec. Auba hrot nemůže hrát a Laca je dost malý a zároveň ani extra rychlý.

  • jakub (karma: 12984) #1

   Jak proti komu, proti City nebo Liverpoolu ten míč moc nepodržíme, presink nám v tom začátku těch akcí dělá problém, částečně za to může Leno, protože není moc dobrý ve hře nohama pod tlakem. Se Xhakou rozhodně není problém, že by jsi nedostal dobrý míč dopředu, on je opravdu velice dobrý v těch progresivních pasech, často ten míč potáhne u nohy, ano dvakrát přihraje zpět a zpomalý akci ale ve vhodný moment vidíte míč na Tierneyho, který je tam 1 vs 1.
   Možná máš pravdu s tím hrotem, to já nedokážu moc posoudit jaké plány má Arteta a Edu. Někde jsem četl, že jsme loni měli snad nejvíc centrů ale nebylo tam rozvedeno jak to mysleli.

 3. mikailo (karma: 5) #1

  Arsenal je výborný v drazani lopty a bezoecneho prihravania si medzi 16kami. Velmi casto centrujeme z krajov ako keby sme mali hráčov co vedia hrať hlavou. Arsenal id wenherovho odchodu neuveriteľne upadol. Kebyze daju arsenovi tolko penazi co naliali do artetu a good ebening, tak postavi 3 takéto tímy a k tomu nove treningove centrum. Nova sezona ale stary arsenal. Revolúcia v arsenale este nezačala a zatial sa pokracuje len pozvolny pad.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.