By the numbers: Arsenal 0-0 Newcastle

Pokud budeme hledat na tomto zápase něco pozitivního, tak jsme zvýšili náskok na naše pronásledovatele a zastavili tým na třetím místě, který na nás vytváří silný tlak. Možná z toho hned po zápase nemáme tak dobrý pocit, ale nebyl to pro nás zas tak ŠPATNÝ výsledek, obzvláště s ohledem na náš úzký kádr.

Tak pojďme na to.

ARSENAL 0-0 NEWCASTLE: BY THE GRAPHICS

ARSENAL 0-0 NEWCASTLE: BY THE NUMBERS

17 – střel pro Arsenal, což je 4. nejvyšší počet střel, které Newcastle umožnil soupeři v této sezóně.

1.2 – xG, což je 4. nejnižší počet v zápase pro Arsenal v této sezóně.

0.07 – průměr xG na střelu Arsenalu, 3. nejnižší průměr Arsenalu za zápas v této sezóně.

0 – velkých šancí pro Arsenal.

8 – střel pro Newcastle v tomto zápase, což je 4. nejnižší počet v této sezóně.

1.0 – xG pro Newcastle, což je 5. nejnižší počet v zápase pro Arsenal v této sezóně.

1 – velká šance pro Newcastle.

Šlo o zápas velmi těsných rozdílů. Newcastle měl největší šanci zápasu, ale stále šlo o složitou hlavičku, která se těžko směřuje. Arsenal do zápasu opět vlétl ve velkém stylu a mohl velmi brzy vést už v druhém zápase po sobě. V úvodních 15 minutách znovu dominoval:

5 – střel pro Arsenal, xG 0.7

1 – střel pro Newcastle, xG 0.02

61% – držení míče pro Arsenal

14 – doteků s míčem ve vápně pro Arsenal

1 – doteků s míčem ve vápně pro Newcastle

Poté našel Newcastle oporu a byl schopen zápas zpomalit. Vypadalo to, že strategie Newcastlu v tomto zápase byla co nejvíce hru přerušovat a zdržovat tak, aby měli naši hvězdní hráči mnohem méně prostoru zazářit a udělat v zápase ten potřebný rozdíl. Nakonec se jim to i s přispěním rozhodčího povedlo.

Newcastle si v tomto zápase připsal 16 faulů a rozdělili si je mezi sebou poměrně rovnoměrně. Bruno Guimaraes, Joe Willock a Joelinton po 3 a Dan Burn a Callum Wilson po 2. Vždy to opravdu narušilo plynulost hry a ztížilo Arsenalu opět se nakopnout k většímu tlaku. Proti dobře natrénované obranné fázi toto úroveň obtížnosti ještě zvýšilo.

Další věcí byla velká úspěšnost Newcastlu ve zdržování hry. V tomto zápase byl míč ve hře pouhých 53 minut, což je velký rozdíl oproti průměrným 61 minutám v rámci PL. Newcastlu se tedy podařilo zkrátit tento zápas o celých 13% oproti typickému utkání.

Velké nastavení na Mistrovství Světa bylo trochu nadnesené, ale také to způsobilo, že tyto strategie se staly zbytečnými. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se na tabuli objevilo místo 5 minut třeba 12.

THOMAS PARTEY GOES SIDEWAYS

91 – pokusů o přihrávku, nejvíce z Arsenalu

78 – úspěšných přihrávek, druhý z Arsenalu

85.7% – úspěšných přihrávek s očekávanou úspěšností 86.6%, což je 99.0% efektivita přihrávek (100% znamená, že má stejnou nebo dokonce vyšší reálnou úspěšnost než je očekávaná)

8 – přihrávek do útočné třetiny, druhý z Arsenalu

2 – progresivní přihrávky, sedmý z Arsenalu

7 – úspěšných dlouhých přihrávek (s úspěšností 58.3%)

9 – získaných míčů

Partey je jedním z nejlepších záložníků v lize, ale tento zápas nebyl jeho nejpovedenější. Newcastle ucpal zálohu a nechal velmi málo prostoru k překonání záložní linie. V tomto zápase bylo opravdu těžké dostat míč do nebezpečných prostor, navíc jsme byli i trochu pomalí v rychlém přenesení hry ze strany na stranu.

Celkově si myslím, že tento zápas nebude žádný problém, někdy se takové věci stávají. Kdyby Arsenal dal gól v úvodu zápasu, kdy dominoval, tak myslím, že bychom vyhráli. Kdyby nám odpískali penaltu za tahání za dres (za což byl jinde několkrát odpískaný faul), tak by Arsenal pravděpodobně vyhrál. Kdyby Eddie Nketiah proměnin svou šanci, tak by Arsenal pravděpodobně vyhrál. Kdyby Joelinton proměnil svou hlavičku, také by mohli zvítězit. Pravděpodobnost, že v tomto zápase Arsenal vyhraje, je podle mě tak 40-50%, remíza tak okolo 30% a prohra na 20-30%. Není to ideální, ale z větší perspektivy nejde o špatný výsledek, takže jdeme dál.