By the numbers: Arsenal 2-2 Fulham

OBRAZEM

V ČÍSLECH

0 – Arsenal nikdy neprohrál domácí zápas s Fulhamem (W24, D6) s výkopem v sobotu ve 3 odpoledne.

57 – za pouhých 57 vteřin zachytil Andreas Pereira špatnou přihrávku Bukayo Saky a vystřelil na bránku (s pouhým xG 0,03) a nachytal Aarona Ramsdalea na švestkách.

3 – Arsenal obdržel už potřetí branku v úvodní minutě za posledních 9 domácích zápasů (Bournemouth, Southampton, Fulham).

Saka neproměnil největší šanci prvního poločasu, když po centru poslal hlavou z šesti yardů míč do země a následně nad horní tyč (0,53 xG).

Do šatny šel Arsenal s jednobrankovým mankem navzdory tomu, že měl vyšší xG než Fulham (1,41 ku 0,3). Domácí vystřelil 8x ve srovnání s 6 pokusy Fulhamu, na bránu byl pak poměr 4 ku 1. Jedinou velkou šanci zápasu do poločasu Arsenal bohužel promrhal. Arsenal si připsal 29 doteků s míčem v soupeřově vápně oproti 4 dotekům Fulhamu.

Chytrá průniková přihrávka Gabriela Martinelliho na Fabia Vieiru, který předvedl po vystřídání skvělý výkon, zapříčinila faul na Fabia a zapískání pokutového kopu. V 70. minutě tak měl Bukayo skvělou příležitost vyrovnat z penaltového puntíku (0,79 xG, 0,99 xGOT).

3 – tři minuty trvalo Arsenalu jít do vedení. Vieira našel nízkým centrem skvěle načasovaný náběh Eddiho, který se prosadil podruhé ve třech zápasech (0,25 xG) za záda Bernda Lena.

Calvin Bassey uviděl v 83. minutě červenou kartu a tím to mělo skončit. Bohužel se Declanu Ricovi a Bukayo Sakovi nepovedlo vypořádat s centrem po rohu a umožnili Palhinhovi vstřelit half volejem vyrovnávací branku (0,11 xG).

19 – Arsenal vystřelil 19x, 16 střel (84%) bylo ve vápně a Opta 5 z nich vyhodnotila jako velké šance – situace, ze kterých se očekává branka.

1,60 – xG Arsenalu z otevřené hry, nejvyšší hodnota v dosavadní sezóně.

0,98 – nicméně xGOT ve výši 0,98 (xG on target = xG střel na bránu) z celkových 11 střel naznačuje odpoledne plné podprůměrného zakončení.

1,4 – Eddie Nketiah v současné době vede žebříček xG bez penalt s hodnotou 1,4 z celkem 10 střel. Může být zklamaný, že nenaskočil v základu, ale nakonec se přece jen trefil a jako náhradník se prosadil poprvé od dubna 2021, kdy nahradil Alexandra Lacazetta a vystřelil Arsenalu pozdní remízu 1-1 proti Fulhamu.

HRA FABIO VIEIRY V ČÍSLECH

76% úspěšnost přihrávek, 27 doteků s míčem, 5 progresivních přihrávek, 2 progressive carries, 3 přihrávky do útočné třetiny, 1 přihrávka do pokutového území, 1 vytvořená šance, 1 úspěšný dribble, 1 střela a 4 defenzivní akce.

Mikel Arteta udělat od začátku sezóny dvě překvapivé volby: Eddie dostává značnou porci herního času před Leandrem Trossardem a Fabio Vieira naskakuje, když potřebujeme v zápase dotáhnout skóre. Obě se zdají být chytrou volbou. Eddie i Fabio čelili značné kritice, ale oba projevují známky zlepšení. Během předsezónní přípravy vypadal Vieira na hřišti mnohem sebevědoměji, obzvláště na pozici levé #8, kde se mu loni příliš nedařilo.

Ačkoliv jej mnozí již odepsali kvůli jeho pomalému startu v Anglii, jeho potenciál nikdy nebyl zpochybňován.

Jakmile dostanete banku v úvodní minutě, vždy je to pak náročná bitva. Je trochu zvláštní, že se tohle stane 3x v kalendářním roce a je to problém, který potřebuje okamžitou nápravu.

Arsenal ukázal odolnost, když vybojoval vedení a měl slavit maximální počet bodů po třech zápasech. Nicméně se znovu vynořila naše slabost z minulé sezóny, když jsme obdrželi branku z rohu.

2 – Arsenal udržel pouhá dvě čistá konta za posledních 13 domácích zápasů v rámci Premier League.

Naneštěstí, když doma nedokážete udržet čisté konto, nakonec nějaké body ztratíte. Doufejme, že to změníme nacházející neděli.