By the numbers: Leicester 0-2 Arsenal

Před tímto zápasem jsem se podíval na statistiku, jak se vede Arsenalu v zápasech se začátkem ve 12:30 [anglického času – u nás 13:30, pozn. překl.], cítil jsem, že to bude zklamání. Čísla ukazují, že od sezóny 2014-15 hrál Arsenal celkem 16 takovýchto utkání a vyhráli pouze 6 z nich přičemž získali v průměru 1,4 bodů na zápas.

Má intuice mi říkala, že vstávat ve 4:30 ráno mého místního času bude chyba, navíc taková, kterou opakuji stále dokola. S tímto vědomím jsem se sám sebe ptal, jestli podrobit i tomuto zápasu. Vidět první gól ještě předtím, než jsem si stihl udělat kafe, stálo za to a druhý ještě před východem slunce vše ještě vylepšil. Vše stálo nakonec za to, když jsme dokázali navíc udržet čisté konto a já opravdu zvažoval, že tohle udělám znovu až Arsenal za pár týdnů vyzve Newcastle.

A teď už konečně k číslům…

44 – procentuální úspěšnost dlouhých přihrávek (delší než 30 yardů) Arsenalu v tomto zápase. Celkem šlo o 37 z 84 pokusů. Čtyři hráči si připsali více než 5 pokusů, přičemž pouze Thomas Partey (7/11) a Ben White (5/7) zkompletovali víc než polovinu svých pokusů.

23 – úspěšných přihrávek do útočné třetiny Arsenalu, druhý nejhorší výkon v sezóně. Ze hry to bylo pouhých 12.

8 – úspěšných přihrávek do vápna, ze hry to byly 4 – opět druhý nejhorší výkon v této sezóně.

8 – úspěšných přihrávek v oblasti 25 yardů od branky (tzv. deep completions) od Arsenalu ze hry.

9 – střel pro Arsenal, 5 na bránu, 1,9 očekávaných branek (xG) ze střel, které mířily na bránu.

V tomto zápase se Arsenalu nedařilo příliš s míčem u nohy a byl poměrně rozhozený. Síť přihrávek v tomto zápase nebyla příliš pohledná jako v předchozích několika zápasech.

Příliš často Arsenal volil v tomto zápase spíše dlouhé nejisté míče místo toho, aby hrál nakrátko a postupně budoval hru směrem k bráně Leicesteru. Což nebylo obzvláště efektivní protože příliš často končil míč právě u soupeře. Naši hlavní útoční hráči v tomto zápase měli všichni méně než 70% úspěšně přijatých přihrávek – Lacazette 67,9%, Aubameyang 38,3% a Saka 64,3%.

Úvodních 20 minut odehrál Arsenal velmi dobře, poté však zápas kontroloval Leicester. V úvodních 23 minutách (čtvrtina zápasu) dominoval Arsenal, poměr střel byl 5 ku 1, přihrávek do útočné třetiny 32 ku 16, doteků ve vápně 9 ku 1. Ve zbytku zápasu byl poměr střel 15 ku 4, přihrávek do útočné třetiny 130 ku 54, doteků ve vápně 24 ku 8, to vše ale ve prospěch Leicesteru. Tento zápas byl velmi podobný utkání Arsenalu se Spurs, jen byl tentokrát soupeř lepší a dokázal si vytvořit nějaké šance k návratu do zápasu.

Rychlá změna skóre na začátku zápasu pravděpodobně způsobila tento poměr, stále je zde ale obava, že Arsenal dokáže ztratit kontrolu nad utkání na poměrně dlouhý úsek zápasu.

Aaron Ramsdale nám zachránil den

8 – střel na bránu Aarona Ramsdalea

8 – zákroků Aarona Ramsdalea

57 – procentuální pravděpodobnost, že střela Jamese Madissona skončí g´ólem, dle mého následného modelu.

V sobotu Aaron Ramsdale zachránil celý Arsenal. Jednalo se o nejlepší výkon ve statitstice chycených očekávaných gólů (expected goals saved) – 2,4 a vyrovnal svůj rekord v počtu zákroků za zápas (v loňské sezóně si také připsal 8 zákroků proti Leedsu, dvakrát se mu to ještě povedlo v League One).

Smith Rowe přidává finální produkt

3 – branky ESR v této sezóně, více než v loňské sezóně (2)

14 – střel ESR v této sezóně, více než v loňské sezóně (13)

14 – přihrávek do vápna z otevřené hry od ESR, stejný počet jako v loňské sezóně

1,6 – klíčových přihrávek za 90 minut, více než v loňské sezóně (1,5)

3,3 – progresivních přihrávek za 90 minut, více než v loňské sezóně (2,6)

21 – úspěšných driblinků v PL pro ESR, více než v loňské sezóně (7). Navíc zvýšil procentuální úspěšnost z 24 ne 78%.

7,5 – progresivních běhů s míčem za 90 minut, více než v loňské sezóně (4,9)

Jednou z věcí, o kterých mluvil Mikel Arteta když Emile přebíral dres s číslem 10, bylo očekávání ohledně finálního produktu, které s tímto číslem přichází. Myslím, že si to Smith Rowe vzal k srdci hned od začátku této sezóny.

Někdy to možná znamená, že je trochu sobečtější s míčem než byl možná loni, také to ale znamená, že je ve své hře mnohem progresivní. Loni to s ním byl trochu hlavolam, jeho vliv na tým byl očividný, ale jeho statistiky byly trochu vlažné, tento rok je jeho vliv stále velký, ale zároveň vytváří věci, které z hlediska statistik vypadají velmi pěkně.

Je příjemné vidět, že potenciál, který loni ukazoval, přeměnil do finálního produktu v letošní sezóně.

autor: @oh_that_crab