BY THE NUMBERS: West Ham 0-6 Arsenal

WEST HAM 0–6 ARSENAL: GRAFICKY

WEST HAM 0–6 ARSENAL: V ČÍSLECH

West Ham byl před tímto zápasem neporažen v předešlých 6 domácích utkání v rámci PL. Rovněž vyhráli oba vzájemné letošní zápasy s Arsenalem. Přidejme pak k tomu ještě jejich comeback z loňské sezóny, když dokázali doma srovnat dvougólové manko a v podstatě tak ukončili naše šance na titul.

S ohledem na 7 hráčů prvního týmu z celkového počtu 22, kteří byli mimo hru a dalším jedním na lavičce, který nebyl úplně stoprocentně fit, panovaly obavy, že nebudeme tak moc schopní navázat na náš výkon z minulého týdne proti Liverpoolu.

Přesto se po hlavičce Williama Saliby (xG 0,25) malá šance objevila. Dokázal se prosadit po rohu, který zahrával Declan Rice.

Saka přidal druhý zásah z penalty (xG 0,79), kdy byl sám faulován Areolou.

O čtyři minuty později přidal druhou asistenci Declan Rice a opět po jeho rohu se prosadil Gabriel (xG 0,31).

V prodloužení prvního poločasu pak Martin Odegaard našel Leo Trossarda, který zaobalil skóre na 4-0 (xG 0,06; xGOT 0,59).

Těsně po hodince herního času se podruhé prosadil Saka, když hezky nachytal brankáře domácích přízemní střelou do protipohybu (xG 0,19; xGOT 0,61).

O dvě minuty později vyslal dělovou ránu z 25 yardů Declan Rice (xG 0,03; xGOT 0,33) a uzavřel tak svůj příběh a zároveň skóre zápasu na 6-0.

6 – venkovních branek Arsenalu. Naše nejvyšší vítězství v rámci PL, kterým jsme překonali dosavadní rekord 6-1 proti Evertonu ze září 2009 – proti týmu, který byl shodou okolností vedený také Davidem Moyesem.

12 – střely na branku pro Arsenal, nejvyšší počet v zápasu PL od prosince 2017 – 16 střel na bránu proti ManU.

3.59 – Očekávané branky (xG = Expected Goals) pro Arsenal. Druhé nejvyšší číslo v našem venkovním zápase PL po West Bromu v lednu 2021.

11 – Branky po rohu pro Arsenal. Nejvíce z celé ligy.

6 – Velké šance Arsenalu (Saka x3, Saliba, Trossard a Gabriel), šest velkých šancí se nám podařilo vytvořit již počtvrté v rámci ligy.

23 – přihrávek do Zóny 14 pro Arsenal. Během zápasu na Emirates si jich Arsenal připsal více než dvojnásobek (50), přesto se nepovedlo odemknout obranu West Hamu.

62 – přihrávek do oblasti ‚half-spaces‘. V prosinci proti WHU jsme si jich připsal

43 – doteků s míčem v pokutovém území pro Arsenal. Opět v minulém vzájemném utkání jsme jich měli 71 a doma prohráli 0-2.

26 – střel pro Arsenal, West Ham jich měl pro porovnání 5, což vyústilo v 6 vstřelených a žádnou inkasovanou branku. V prosinci byl poměr 30 ku 5. Branku jsme nedali a naopak dvě dostali.

Očividně i kvalita šancí, které jsme si v neděli vytvořili byla vyšší (0,12 npxG na střelu oproti 0,09 npxG), domácí zápas jsme ale i tak prohrát neměli. Naprosto jsme West Ham přehráli v obou zápasech a výsledek byl odměnou za náš kolektivní výkon.

100 – kanadských bodů pro Bukayo Saku za Arsenal ve všech soutěžích (51 branek, 49 asistencí). V zápase si připsal 7 přihrávek do vápna (první celkově), 2 centry do vápna (první celkově), dva bloky (dělené první místo za Arsenal), 8 doteků s míčem ve vápně (dělené první místo celkově), 5 progresivních náběhů s míčem (dělené první místo), 2 náběhy s míčem do vápna (dělené první místo) a vstřelil dvě branky.

19 – doteků s míčem pro Ethana Nwaneriho za pouhých 14 minut. Pro drobné porovnání – Reiss Nelson si jich připsal 18 a to byl na hřišti o 10 minut déle. Jako bonus si náš 16-letý mladík připsal dva náběhy s míčem do vápna.

MARTIN ØDEGAARD V ČÍSLECH

Nejvíce doteků s míčem (119), nejvíce úspěšných přihrávek (107/116), nejvíce přihrávek v útočné třetině (48), nejvíce náběhů s míčem u nohy do útočné třetiny – tzv. „final third entries“ (12), nejvíce vytvořených šancí (7), společné první místo v počtu asistencí (2), nejvíce progresivních přihrávek (12), nejvíce úspěšných náběhů s míčem (65), nejvíce progresivních náběhů s míčem (5), nejvíce náběhů s míčem do pokutového území (9), 100% vyhraných duelů (3/3).

Od chvíle, kdy si Odegaard začal chodit hlouběji do obrany pro míče, naše výkony se nepochybně zlepšili. Tím, že jsme dali našemu kapitánovi více času a prostoru s míčem u nohy, jsme odemkli novou dimenzi během výstavby naší hry.

DECLAN RICE V ČÍSLECH

84 doteků s míčem, 70/76 kompletních přihrávek , 0.8 očekávané asistence (xA) (první celkově), 8x s míčem překročil útočnou třetinu, 5 centrů, 4 vytvořené šance, 2x získal míč, 2 asistence, 1 střela a 1 gól.

Když jsme podepsali Declana Rice, nikdy jsem nepochyboval o jeho zakončovacích schopnostech. Jeho dva centry z rohu do velmi nebezpečného prostoru a jeho gól, to vše bylo naprosto senzační a přidal tím jen třešničku na dortu svého výkonu proti bývalému zaměstnavateli.

Arsenal dal tímto vítězství hodně najevo. Připsali jsme si čtvrté vítězství v řadě a vstřelili 16 branek, o které se podělilo 7 různých hráčů – celkově jsme tak nasázeli soupeřům 53 branek, což je o pouhé dvě branky méně než Liverpool a o tři méně než ManCity. Teď nás čeká Burnley.