Být muslimem je důležitější, než mít formu, říká Mustafi

Jakou má formu Shkodran Mustafi? Pro obránce německé reprezentace, který od léta působí s Petrem Čechem v Arsenalu, je to určitě důležité. Ale výš staví svoje náboženské vyznání. „Být muslimem je pro mě velmi důležité. Víc než cokoliv. Pokud odehraju špatný zápas, není to konec světa,“ řekl deníku Bild před sobotním zápasem s Českem v kvalifikaci MS 2018.

Když působil ve Valencii, odmítl Mustafi hovořit na tiskové konferenci, když před něj postavili láhev piva od jednoho z klubových sponzorů. I tato příhoda vystihuje, že je náboženství pro německého obránce mimořádně důležité.

Jaké komplikace to přináší pro život špičkového fotbalisty, poznal už během letošního mistrovství Evropy. „Byl jsem zrovna uprostřed ramadánu, ale nešlo omezit jídlo a pití. Pečlivě studuji korán i ostatní náboženství. V koránu a mešitě jsou mi proroci nejblíž,“ vyznal se.

Původ syna albánských rodičů, kteří z Makedonie odešli do Německa, je komplikovaný. Nikdy ale nepochyboval o tom, že chce hrát za reprezentaci úřadujících mistrů světa. „To pro mě nebyla nikdy otázka, nikdy jsem nemluvil makedonsky, vždy jsme se doma bavili albánsky, jedli albánské jídlo.“

Mustafi si v Arsenalu i národním týmu rozumí s Mesutem Özilem, který si už letos splnil povinnost každého muslima a vydal se na pouť do Mekky. „Jednou tam taky vyrazím,“ ujišťuje čtyřiadvacetiletý stoper, který působil také v Evertonu a Sampdorii Janov.

/isport.cz/