Calum Chambers o zranění, rehabilitaci a Artetovi.

Tiskové konference se kromě Mikela Artety zúčastnil také navrátilec do sestavy, Calum Chambers.

o tom, jaký byl jeho uplynulý rok…
Jak to bylo dlouhé! Byla to zkušenost a pekelná cesta. Samozřejmě se toho během roku stalo hodně, v klubu i ve světě. Projít si takovou rehabilitací. Strávil jsem dva a půl měsíce doma během lockdownu. Jen tohle byla velká zkušenost, projít si důležitou částí rehabilitace doma, dobou na zesílení, dělat vše doma a být s fyzioterapeuty každý den na FaceTime. Byla to dlouhá cesta, na které jsem se toho hodně naučil, a ze které určitě vyjdu silnější.

o zažívání těžkých chvil…
Vždy jsem věřil, že se můžu vrátit a hrát na této úrovni. Tohle bylo mé nejhorší zranění a na začátku se toho v mém životě hodně změnilo. Od startu je to pomalý proce a musíte být prostě trpělivý, věřit tomu procesu, dělat, co vám fyzioterapeuti řeknou. Teď na konci, ve fázi, ve které se nacházím, vidíte tu odměnu za trpělivost a tvrdou práci, kterou od začátku odvádíte. Jste zpátky na hřišti, každý den trénujete a hrajete. Nyní je to o malých krůčcích, postupně budovat a budovat, být trpělivý, když víte, že se dostanete zpět, kde jste byli.

o návratu do sestavy pro Premier League…
Nikdy není dobrá doba na takové zranění a bohužel mě to potkalo ve špatnou chvíli. Hrál jsem týden co týden na pozici, na které hrát chci dlouhou dobu, takže to přišlo ve špatnou dobu. Nyní je to ale o tom, abych znovu nabral kondici, zápasové tempo a byl trpělivý. Vím, že to díky takovému zranění bude trvat delší dobu. Musím se držet nohama na zemi, tvrdě makat, čekat a až dostanu příležitost, ukázat všechno, co umím.

o tom, proč nestanovil žádné datum návratu…
Myšlenka byla taková, že kdybych měl stanovené datum návratu a měl komplikace, akorát by mě to zklamalo, nebo kdyby se to datum muselo posunout, tak bych se mohl cítit, že neděláme pokroky. Zatímco když jsem si žádné datum nestanovil a soustředil se jen na rehabilitace a krátkodobé cíle, tak jsem nic takového nezažil. Bylo to jen o sledování procesu krok za krokem a až bych byl připravený, tak bych to věděl. Nikdy jsem si nestanovil žádné datum a kdyby se přihodily nějaké komplikace, nebyl bych tolik zklamaný, že se datum mého návratu posunuje. Myslím, že to psychicky dost pomohlo.

zda s ním Mikel mluvil o jeho roli…
Měli jsme několik rozhovorů. Na jaké pozici budu podle něj nejsilnější, tam budu samozřejmě hrát a dám tomu 100 procent. Mám nejradši pozici středního obránce a bylo by skvělé, kdybych tam hrál. Pokud bude boss chtít, abych hrál na kraji obrany, tak tam taky budu hrát. Takže kde mě bude tým potřebovat, tam odevzdám 100 procent.

LONDON, ENGLAND – FEBRUARY 25: Calum Chambers of Arsenal challenges Leroy Sane of Man City during the Carabao Cup Final between Arsenal and Manchester City at Wembley Stadium on February 25, 2018 in London, England. (Photo by Stuart MacFarlane/Arsenal FC via Getty Images) *** Local Caption *** Calum Chambers;Leroy Sane

zda mu hra v záloze pomohla v jeho vývoji…
Jednoznačně. Čas ve Fulhamu byl úžasný a spoustu jsem se toho naučil, když jsem hrál na takové pozici. Díky tomu si cením, když hraji na stoperu. Rozumím pozici středního záložníka a tomu, kdy míč chce a kdy ne a jaká je tam zapotřebí komunikace. Takže obecně vám hraní na jiné pozici pomůže. Vždy jsem to tak cítil. Stejné to je i s pozicí pravého obránce. Naučit se hrát na této pozici a chápat, co pravý bek od stopera potřebuje, vám dá dobré znalosti o hře. Hodně to pomáhá.

o tom, jak si představuje, že zapadne do Artetových plánů…
Jak jsem řekl, nikdy není dobrý čas na zranění, jako bylo to mé, načasování bylo špatné. Všichni milujeme jeho filozofii a způsob trénování a jak chce hrát. Požaduje, aby stopeři uměli hrát s míčem, a tak vidím i sebe. Takže si rád myslím, že do jeho plánů zapadnu. Jak jsem řekl, musím být trpělivý a dostat se na úroveň, kde jsem byl předtím. A každou příležitost, kterou dostanu musím využít na 100 procent a ukázat je to nejlepší.

o návratu do nejlepší formy…
Ano, zabere to nějaký čas než se dostanu tam, kde jsem byl předtím. Musím zůstat soustředěný, silný. Samozřejmě jsem mluvil se spoluhráči, kteří to zažili předtím. Mám tady Roba, Hectora, s nimi jsem mluvil. Sead to zažil, někteří členové trenérského týmu a boss měl také takové zranění. Měl jsem kolem sebe hodně lidí, s kterými jsem mohl mluvit a ti mi radili, ať se soustředím, tvrdě pracuji mimo hřiště a pomalu to budu cítit, den za dnem, zlepšení krok za krokem.

/arsenal.com, twitter.com/