Cesc by měl promluvit o své budoucnosti

 

Buďme upřímní, nikdo z nás nevěří, že Cesc neví, co se o něm ve všech novinách světa už měsíc píše. Stejně tak mi nikdo nenamluví, že Barcelona poslala Arsenalu nabídku za Ł29 miliónů a neví, jestli za ně chce Fabregas hrát. Přesto náš kapitán mlčí…

 

Proč ale mlčí? Není to tím, že se nachází v zapeklité situaci? Protože když se vyjádří, že chce zůstat v Londýně a odejde, stane se jedním ze zrádců. Když veřejně prohlásí, že Barcelona je jeho sen a že si ho jde splnit, tak riskuje, že kluby se nedohodnou, protože Arsenal řekne ne, a Cesc by pak zůstal v klubu, ze kterého chtěl odejít. S hráči, se kterými nechtěl hrát a s fanoušky, pro které nechtěl hrát. Nejjednodušší variantou by bylo přímé a otevřené vyjádření : zůstávám!, ale to nepřichází.

 

Možná se mýlí ti, kteří si jsou jisti, že náš kapitán dodrží kontrakt a chce u nás zůstat. Ti, kteří si myslí, že se jedná jen a pouze o novinářský humbuk. Nebo možná naopak se mýlí ti, kteří si myslí, že Cesc se ještě nerozhodl, kde bude hrát příští sezónu a proto mlčí. Snad se mýlí i ti, kteří mají dávno jasno, že Cesc chce hrát v Barceloně, jenom ale mezi slovy chtít a moci je obrovská propast v podobě dlouhodobé smlouvy. Ta způsobuje, že dokud Arsenal neobdrží odpovídající atraktivní nabídku, Fabregase prostě nepustí.

 

Fabregas se svým mlčením dostává do pasti, vlastní vinou. Vypadá to celé potom tak, že shodu našel s Barcelonou již minulý rok. Tehdy jsme také byli v létě zaplavováni články, že Cesc odchází a zůstává a zase odchází. I po skončení přestupového období  články neustávaly, vzpomínáte na ty o Cescově DNA, katalánských kořenech, maření kariéry v týmu bez úspěchů? Na všechna ta vyjádření Iniesty, Xaviho, Puyola? Funkcionáře Blaugrany ani nepočítaje. Vše vypadá potom tak, že vedení Barcelony bylo s hráčem v kontaktu a bezpochyby ho ujistilo o svých neomezených přestupových možnostech. Proto  Cesc  při jednom rozhovoru bezelstně řekl to, co řekl a následně svěřil vše do rukou Bosse, očekávajíc, že Barca splní své sliby a z Arsenalu ho vykoupí. Jenže pak přišla poloviční nabídka Barcy, která vypadala jako výsměch. Nabídka, prokazující, že Barca nemá peníze a když neprodá Zlatana, mít je nebude. Nevylepší to ani zvýšení ze Ł29 na Ł35 miliónů nebo Laportovy výhrůžky §-em 17 předpisů FIFA. Ale kdo je v tom momentu za „hlupáka“? Celé to totiž může skončit tak, že Barca vlastně Cesca podvede, peníze mít nebude a přestup se nikdy neuskuteční. A Cesc zůstane v Arsenalu s cejchem toho, kdo za nás nechtěl hrát, v situaci do které ho tento katalánský klub, hrajíc si své předvolební prezidentské hry, vlastně sprostě vmanévroval.

 

Vypadá to, že Fabregas si tak trochu takticky stoupl za roh a celou záležitost svěřil do rukou Bosse. Pro někoho včetně mně to napoprvé zapůsobilo jako projev oddanosti klubu, ale červík hryzal a stále hryže. Říkám si, Cesc by se měl vyjádřit, ale asi neví co říci, tak raději mlčí. O nic by v normálním případě vlastně nešlo, jeden klub chce hráče a on chce u nich hrát, kluby se jednoduše domluví na odstupném a přestup jako každý jiný je na světě. Ale Cesc je naším kapitánem a nestal se jím doufám jenom proto, aby ho Boss udržel na Emirates.  Věřím, že se jím stal pro svou oddanost klubu, touhou být vzorem ostatním hráčům. Protože být kapitánem The Gunners, to je závazek, břímě, ne naturálie k platu. Přitom Cesc byl letos dobrým kapitánem, stačí si vzpomenout na první zápas s Barcelonou, nebo na „home“ s Villans. Ale měl by nyní, když stále mlčí, zůstat dál kapitánem?

 

Prostě skutečný kapitán by měl jasně říci : zůstávám, či odcházím, a nevymlouvat se na nějaké koncentrování na mistrovství světa a schovávat se za Bosse. To vyjádření dluží nejen spoluhráčům, ale i nám, fanouškům, jinak na celé kauze, pokud neodejde, zůstane pachuť možné recidivy. Prostě jako kapitán měl hned utnout všechny spekulace.

Protože to hlavní, co mne na celém mlčení trápí, je ta páska, kterou Cesc nosí na levé paži. Symbol propůjčený klubem, Bossem, projev důvěry, zavazující hráče být tím nejpříkladnějším kanonýrem, klubovým patriotem. Prostě kapitánem Arsenalu.

 

Čekám, že Cesc je chlap, který řekne, co opravdu chce, musí na to sebrat odvahu, jinak nemůže být kapitánem, ikonou klubu a vzorem pro tisíce malých kluků, kteří chtějí být stejně tak dobrým fotbalistou jako je on. Prostě říci pravdu, ať je jakákoliv a nikdo mu nikdy neřekne křivé slovo, ať se rozhodne pro Arsenal nebo ne. Jen tak má právo nosit kapitánskou pásku i další sezónu, i kdyby měla být tou poslední na Emirates.

 

 

Patrickův  blog

/článek vyjadřuje osobní názor autora/