Chesterův Blog, Part Nine

Po delší odmlce zdravím…, v tomto díle se pokusím sesumarizovat ty nejlepší přestupy za doby vládnutí Arséne Wengera…

10. Nicolas Anelka

Přestupová částka: 500,000 liber

Pozice: Útočník

Zápasy/Góly za Arsenal: 65/23

Věk: 29

Současný klub: Chelsea FC

Na posledním místě je fotbalista, který nikdy naplno nedokázal díky častým přestupům naplnit svůj potenciál. Rozhodně nebylo příliš chytré odejít po dvou podařených sezónách v dresu Kanonýrů do španělského Realu Madrid, protože od té doby se z něj stal takový fotbalový nomád, který s železnou pravidelností střídá svá působiště. Od přestupu do Bílého Baletu prošel týmy PSG, Liverpoolu, Manchesteru City, Fenerbahce, Boltonu, až nakonec zakotvil v dresu Chelsea, ale kdo ví, jestli je toto jeho poslední působiště, osobně bych tipoval, že rozhodně ne. Španělský klub měl za francouzského útočníka na sever Londýna poslat 22,5 miliónů liber, a ty se prý beze zbytku využily k rekonstrukci tréninkových prostor Arsenalu v Colney.
{youtube}dGozBB1UfFk{/youtube}

9. Emmanuel Petit

Přestupová částka: 3,5 miliónů liber

Pozice: Defenzivní záložník

Zápasy/Góly za Arsenal: 85/11

Věk: 38

Současný klub: „Fotbalový důchod“

Arséne Wenger si tohoto hráče přivedl ze svého bývalého působiště v Monaku, kde hrával jeho krajan na pozici středního obránce. V Londýně ho však přetransformoval v defenzivního záložníka, který se postupně stal parťákem Patricka Vieiry ve středu záložní formace. Jejich vzájemná spolupráce byla velmi efektivní a efektní, a mnoho fanoušků je považuje za nejlepší dvojici, která kdy ve středu hry Arsenalu hrála.

8.Gilberto Silva

Přestupová částka: 4,5 miliónů liber

Pozice: Defenzivní záložník

Zápasy/Góly za Arsenal: 170/17

Věk: 32

Současný klub
: Panathinaikos

Do Arsenalu přišel po dva měsíce trvající přestupní sáze v roce 2002 z brazilského klubu Atlético Mineiro. Svůj debut v červenobílém dresu si odbyl coby náhradník v zápase Community Shieldu proti Liverpoolu, ve kterém vstřelil vítěznou branku. Ve své první sezóně musel o místo v základu bojovat se svým krajanem Eduem, kterého nakonec vytlačil ze sestavy. Dokonce si připsal v této sezóně rekord za nejrychleji vstřelenou branku v Lize Mistrů proti PSV po pouhých 20 vteřinách. Patřil do sestavy Invincibles, a v sezóně, v níž Arsenal nenašel přemožitele, odehrál 32 ze 38 zápasů. Ve třetí sezóně ale Brazilce trápily časté zdravotní problémy, a tak toho příliš neodehrál, ovšem následně se vrátil zpět ve skvělé formě. Poté přišla nám všem známá historka o jeho účasti na Copa America a delší dovolené, čehož využil Mathieu Flamini k prosazení se do základu. Gilberto tak většinu své poslední sezóny na severu Londýna proseděl na lavičce náhradníků, a v létě tak zamířil do řeckého Panathinaikosu.
{youtube}Ywzn18ihtsc{/youtube}

7. Fredrik Ljungberg

Přestupová částka: 3 milióny liber

Pozice: Křídlo

Zápasy/Góly za Arsenal: 216/46

Věk: 31

Současný klub: Seattle Sounders FC

Freddie Ljungberg přestoupil do Arsenalu v roce 1998 ze švédského Halmstadsu. Traduje se, že Arséne Wenger se tohoto hráče rozhodl přivést jenom na základě videokazet s jeho výkony, že sám ho nikdy na živo neviděl. Svůj debut si odbyl proti Manchesteru United, ve kterém se hned uvedl brankou. Freddie odehrál na Higbury devět úžasných sezón, ačkoli ke konci ho limitovala častá zranění. Byl to naprosto skvělý křídelní hráč – rychlý, schopný vstřelit krásné branky, či je připravit pro své spoluhráče. Jeho největší přednost ovšem spočívala v diagonálních nábězích, čímž přiváděl obrany soupeřů k šílenství, protože takto dokázal porazit jakoukoli ofsajdovou past.
{youtube}9_xPHea_LBg{/youtube}

6. Kolo Touré

Přestupová částka: 150,000 liber

Pozice: Střední obránce

Zápasy/Góly za Arsenal: 214/8

Věk: 27

Silného obránce s atletickými přednostmi podepsal v roce 2002 Wenger coby univerzálního hráče, schopného naskočit na jakékoli pozici. V Arsenalu začal na pozici pravého záložníka, ovšem krátce nato byl King Kolo přesunut na pozici do stoperské dvojice k Solu Campbellovi, a byl součástí týmu Invincibles (celý rok bez jediné porážky) v sezóně 2003/04, a v současnosti už je jediným hráčem v dresu Kanonýrů, který tyto zlaté časy pamatuje.
{youtube}SO2nYfXDRjI{/youtube}

5. Marc Overmars

Přestupová částka: 6 miliónů liber

Pozice: Levé křídlo

Zápasy/Góly za Arsenal: 100/25

Věk: 35

Současný klub: Go Ahead Eagles

Létající Holanďan přišel do Arsenalu za velkých nejasností z Ajaxu v roce 1997. Ihned se aklimatizoval, a měl velký vliv na útočné akce Kanonýrů. Byl znám pod přezdívkou „Pravonohý levý záložník“. V roce 2000 přestoupil do Barcelony za neuvěřitelných 25 miliónů liber, což je dodnes nejvyšší částka, která kdy byla za holandského hráče zaplacena.
{youtube}lKiqzLoxEvg{/youtube}

4. Robert Pires

Přestupová částka: 7 miliónů liber

Pozice: Křídlo

Zápasy/Góly za Arsenal: 189/62

Věk: 35

Současný klub: Villareal

Jeden z mých nejoblíbenějších hráčů v historii klubu. Přišel na sever Londýna z Marseille jako náhrada za Marca Overmarse. Mnoho odborníků v době jeho příchodu pochybovalo o tom, zda-li dokáže svého předchůdce plnohodnotně nahradit, on však svými výkony dokázal, že je možná ještě lepší, než holandský hráč. Jeho skvělé partnerství s Freddiem Ljunbergem je zlatými písmy vytesáno v historii Kanonýrů. Jeden z nejlepších nahrávačů v historii fotbalu, naprosto brilantní střelec a jedna z největších legend Arsenalu.
{youtube}HpFUZGG63bg{/youtube}

3. Cesc Fabregas

Přestupní částka: Zadarmo (Údajně mělo dojít k výměně a do Barcelony putoval za Fabregase Giovanni van Bronkhorst)

Pozice: Střední záložník

Zápasy/Góly za Arsenal: 153/15

Věk: 21

Co originálního lze říct na adresu Cesca Fabregase? Je to jeden z největších talentů současného fotbalu, má neuvěřitelné fotbalové myšlení, a ve svém věku ukazuje mimořádnou fotbalovou vyspělost a kreativitu. Je mu pouze 21 let, ale odvážím se říct, že mu leží celý fotbalový svět u nohou. Jeho úkolem bylo nahradit Patricka Vieiru, což se mu myslím beze zbytku podařilo, a Cesc už nyní patří mezi ty největší legendy Arsenalu.
{youtube}xwOVz20fmqg{/youtube}

2. Patrick Vieira

Přestupní částka: 3,5 miliónu liber

Pozice: Střední záložník

Zápasy/Góly za Arsenal: 279/29

Věk: 32

Současný klub
: Inter Milán

Hráče původem ze Senegalu, který ale nastupuje za francouzskou reprezentaci, přivedl Wenger z AC Milán v roce 1996. Byl to první hráč, kterého si Wenger přivedl na Higbury, a italští majitelé jeho odchodu opravdu hořce litovali. Nicméně, v době fotbalistova příchodu to byla velká neznámá, a jeho podepsání zvedlo mnoho obočí fotbalových odborníků. Vieira ale nakonec odehrál za Arsenal devět skvělých sezón. Nakonec se stal i kapitánem, a dovedl svůj tým k zisku double. Byl velmi silný v osobních soubojích, a až překvapivě rychlý a technicky vybavený na tak vysokého hráče. Mnoho z oněch slavných protiútoků Arsenalu začínalo právě u něj. Jeho schopnost vyhrávat osobní souboje, a schopnost rychle uvolnit nějakého svého spoluhráče byly pro tehdejší hru Arsenalu naprosto klíčové. Na hříšti vždy patřil k těm největším lídrům, který byl těžko obstavitelný od míče. Nakonec odešel v roce 2005 za 13,7 miliónů liber do Juventusu, načež zamířil do Internu Milán, kde hraje dodnes.
{youtube}WBtQJf0sxtc{/youtube}

1. Thierry Henry

Přestupová částka: 10,5 miliónů liber

Pozice: Útočník

Zápasy/Góly za Arsenal: 254/174

Věk: 31

Současný klub: FC Barcelona

Kdo jiný? Do Arsenalu přišel v roce 1999 za 10,5 miliónů liber z Juventusu (, kde hrával na pozici levého záložníka), a právě okolo něho vybudoval Wenger útočnou sílu, která drtila obrany soupeřů nejkrásnějším fotbalem na světě. Během svého působení na severu Londýna vyhrál třikrát cenu pro nejlepšího hráče sezóny od sportovních novinářů, dvakrát vyhrál cenu PFA, a za sedm sezón se stal nejlepším střelcem v historii Kanonýrů, když překonal 165 branek Iana Wrighta, za což je v očích většiny fanoušků Gunners nesmrtelný.
{youtube}8f17mfVjIjU{/youtube}

Do tohoto seznamu se nevešlo spoustu skvělých fotbalistů, výběr to byl skutečně náročný, a já samozřejmě akceptuji, pokud bude mít někdo odlišný názor. Dost jsem uvažoval o zařazení Gaela Clichyho či Sylvaina Wiltorda, a spousty dalších hráčů, ale nakonec jsem se rozhodl pro tuto desítku. A protože nikdo není neomylný, příště se můžete těšit na seznam deseti nejhorších přestupů Le Profesora…

Pro tento článek jsem se inspiroval několika články na internetu, například článkem na bleachereport…