Chesterův Blog, Part Thirteen

Arsenal prostě není nikdy dostatečně dobrý…

Po delší době vás zdravím s dalším dílem svého blogu. K jeho sepsání mě donutila neustálá pesimistická vyhlášení odborníků ohledně našeho klubu a mimo jiné i některých fanoušků.

Pravidelně sleduju sestřih utkání z uplynulého kola na Sky Sports a opravdu mě dostávají prohlášení tamních odborníků…, jenom pro zasmání, tady jsou jejich vyhlášení z posledního dílu: Arsenal vždycky dokáže vyhrát zápasy proti slabším soupeřům, naopak proti těm silnějším z Big 4 ztrácí body…. Nebo….Arsenal má pokaždé problémy vyhrát základní skupinu v Lize Mistrů a pak většinou nepostoupí do dalšího kola, když musí hrát s vítězem nějaké jiné skupiny… a podobné nesmysly jsou v Anglii na denním pořádku, ono by nevadilo, že žurnalisti a odborníci nás nemají rádi, když už nás ale chtějí kritizovat, mohli by si aspoň ověřit fakta, takhle vypadají jako ubozí hlupáci.

O to víc mě mrzí, když si například otevřu diskuzi třeba na EF nebo na těchto stránkách, a dočtu se tam spoustu rádoby odbornických keců na Arsenal a většinou od fanoušků, které jsou ale úplně mimo…, tehdy mě mrzí, že fandím tomu stejnému klubu, a nedivím se, že většina původních přispěvatelů na těchto stránkách už sem radši ani nepíše, protože číst si ty bludy občas…, to je jednodušší fandit třeba Lutonu.

Navzdory tomu, že tak jako každou sezónu jsme byli díky strategii Arséne Wengera odepisováni všemi a na všech frontách, momentálně hrajeme jeden z nejlepších fotbalů na světě bez utrácení vysokých částek za velká jména. Letos jsme zatím vyhráli 15 zápasů, 2x remizovali a 2x prohráli, v 19 zápasech jsme nastříleli 55 branek, v domácím prostředí je to pak 10-0-0 s 33 nastřílenými góly. V Premier League máme brankový průměr 3,27 branek na zápas, což je v této části nejlepší výsledek v historii Championship, i přesto jsme ale i nadále kritizováni…Proč?

Tak jako první se samozřejmě nabízí poměrně velké množství obdržených branek. Ale no tak..  To je jako kritizovat Megan Fox, když přibere půl kila…Ano, v 19 zápasech jsme dostali 20 gólů, což je poměrně dost, ale kolik z nich bylo skutečně důležitých a rozhodujících? Napadá mě jenom West Ham a AZ Alkmaar, to byly chyby, které se už nesmějí opakovat. Ale ten zbytek? Jmenujte mi jeden tým, který občas za stavu 4-0 nepoleví, a nenechá si dát nějaký hloupý a zbytečný gól v situaci, když už je zápas rozhodnutý a o nic už de facto nejde. Taky mě až zaráží, proč zrovna nám se vyčítají zbytečně inkasované branky? Manchester United? Liverpool? Haló, nic vám to neříká?  Momentálně máme v lize rozdíl ve skóre +22, a ano, není ideální nechávat si dávat v posledních pěti minutách branky a přicházet tak o čisté štíty, i přesto si ale myslím, že mužstvo se postupně učí a defenzivně dozrává, a myslím si, že dříve nebo později se tohoto nedostatku zbavíme.

Naší možná největší slabinou je letos brankář. Manuel Almunia kvůli známým důvodům není úplně ve své kůži a má daleko do toho brankáře, kterého jsme vídali mezi třemi tyčemi v minulé sezóně, kdy podával skvělé výkony. Je asi jasné, že Wenger počítá s Fabianskim do budoucnosti jako s jasnou jedničkou, i proto je škoda, že ho letos kosí jedno zranění za druhým. V poslední době se pak hlasitě spekuluje o příchodu Huga Llorise z Lyonu, který podle Arséne Wengera bude patřit mezi absolutní gólmanskou špičku. Nemůžu víc souhlasit, tohohle hráče sleduju na Sportu 1 už poměrně dlouho a moc rád bych ho tu viděl. Do Arsenalu by zapadl lépe než Cristiano Ronaldo do místnosti plné zrcadel.

Odbornici nám dále předhazují jednoduchý los, a to, že jsme prohráli v lize s dvěma silnými soupeři z Manchesteru, tudíž vlastně nemáme šanci vyhrát žádnou trofej. Rozhodně bych neřekl, že se máme za co stydět, v těchto utkáních jsme jasně dominovali, jenom slečna Štěstěna asi právě neměla chuť přát Arsenalu. Nikdy nám nedělalo problém vyhrávat zápasy proti těžším soupeřům, naší Achillovou patou byla naopak klání na venkovních hřištích soupeřů z poloviny tabulky. Stačí si vzpomenout na minulou sezónu. A právě v tom jsme se letos enormně zlepšili, a dokážeme zatím tato utkání v pohodě zvládat, a taktéž se nám daří překonávat betonující mužstva, což byl pro naše hráče vždycky tak trošku problém.

Liga se přece nevyhrává mezi Liverpoolem, Chelsea, Manchesterem United a Arsenalem. Kdo chce opravdu uspět, musí vyhrávat všechna utkání, i ta v mínus pěti stupních proti mužstvu plném hráčů ze školy Philla Browna a Big Fat Sama. Arsenal zatím tato utkáni zvládá a to i venku, což se ani náhodou nedá říct třeba o Manchesteru, který je rád, když proti těmto mužstvům vybojuje remízu a už stačil prohrát proti Burnley a Liverpoolu.

Jsem zvědavý, jestli se Arséne rozhodne v lednu posilovat na nám dobře známe posty, či zůstane věrný své filozofii. Osobně si tipuju spíše to druhé, a doufám, že budeme schopni poradit s absencí Alexe Songa a obzvlášť na konci ledna, kdy nás napřed čeká Man Utd a poté Chelsea.

Pokud jste fanoušek Arsenalu, opravdu nechápu, na co si v současné době můžete stěžovat. Hrajeme skvělý fotbal, soupeře drtíme rozdílem třídy a to i přesto, že půlka sestavy je opět na marodce. Možná by neuškodilo trošku perspektivy.

Arsenal se rok od roku zlepšuje a mladí hráči se stávají stále lepšími a lepšími, není divu, že půlku naši sestavy by do svých řad ráda získala většina předních evropských klubů. Neříkám, že letos vyhrajeme všechny poháry, zas tak jsem se naší hrou unést nenechal, ale myslím si, že máme opravdu hodně dobrou šanci. Co ale tým skutečně potřebuje, je podpora fanoušků v období, kdy se nebude úplně dařit, a to určitě dříve nebo později přijde.

Till next time…

 

/vlastní/