Chesterův Blog, Part Three

Po dnešním zápase jsem se rozhodl pokusit zhodnotit naše reálné šance na titul.

Mám pocit, že i ti nejvěrnější fandové Gunners musejí připustit, že zisk titulu je při naší předváděné hře velmi nereálný, asi tak jako to, že by se Sejr Přežvýkavec stal dalším předsedou F.A.

Není to o tom, že by byla bodová ztráta na Liverpool tak velká a nepřekonatelná, ale jde tu spíš o hodně nestabilní výkony, které letos zatím mladý kádr Arsenalu předvádí.

Nikdy není jasné, v jaké náladě mužstvo do zápasu nastoupí. Bude to tým, který bude předvádět svůj typický a všemi fandy milovaný styl kombinačního útočného fotbalu se spoustou vytvořených šancí, anebo tým, který bude nervózní, bude kupit chyby a nepřesnosti jednu na druhou, a bude si po většinu zápasu pouze přihrávat ze strany na stranu, bez toho, aniž by si dokázal vytvořit pořádné brankové příležitosti?

Většina odborníků je toho názoru, že Arsenal bude letos bojovat s Aston Villou na dálku “pouze“ o čtvrté místo v tabulce, které zajišťuje účast v předkole Ligy Mistrů, což znamená pro klub zajímavý finanční příjem. Já bych ale z tohoto boje nevyřazoval ani Everton, který na mužstvo Kanonýrů v současnosti ztrácí pouze tři body. Pokud manažer Tofees David Moyes přivede během zimy do kádru jednoho či dva útočníky, můžou pro nás být skutečnou hrozbou.

Arséne Wenger nedávno prohlásil, že nehodlá kupovat hráče jenom kvůli tomu, aby si mohl říct – fajn, přivedl jsem nového fotbalistu. Nechce také kupovat předražené posily, aby neohrozil finanční budoucnost klubu, a je ochoten uvažovat pouze o takovém hráči, který je kvalitnější, než mladíci, které má už teď v kádru.

Toto prohlášení mě vede k myšlence, že Le Boss buďto nemá vyhlédnutou žádnou posilu, či má, ale hráči, které by chtěl, jsou příliš drazí, no a nebo si myslí, že “Mladé pušky“ Arsenalu mají největší potenciál, tudíž nemá cenu nikoho přivádět.

Obdivuji Arséna Wengera, že se dokáže držet svých zásad ohledně toho, že nechce přivádět nové hráče, aby nezabil potenciál jiného z jeho mužstva, ale je třeba si uvědomit, že pokud jsme kdy potřebovali v zimě posílit, je to rozhodně letos. V současnosti je naše záloha vinou zranění opor v troskách – francouzský manažer nemůže ještě minimálně měsíc počítat s Walcottem, o měsíc či dva déle potom s Fabregasem a Rosickým – u našeho reprezentanta si ale jeho návrat na trávníky vážně netroufnu odhadovat. Navíc, po sezóně mu končí v Arsenalu smlouva, a pokud se jeho zdravotní stav rapidně nezlepší, je dost možné, že jsme ho před rokem v červenobílém dresu viděli naposledy. Posílit by možná potřebovala i obrana, minimálně z toho důvodu, že momentálně v případě zranění někoho z obrané čtyřky nemáme de facto žádnou adekvátní náhradu.

Já jsem rozhodně pro našeho bývalého hráče, který v současnosti hájí barvy Kladivářů, tedy Matthewa Upsona. Je známá skutečnost, že West Ham se v současnosti topí ve finančních problémech, takže by nemělo být příliš těžké přesvědčit jejich vedení, aby nám mladého obránce za rozumnou cenu prodali.

V záloze potřebujeme dle mě posílit jak v defenzivní části, tak i v té ofenzivní. Na pozici DM mě teď napadá pouze trojice Inler, Yaya Touré nebo Garreth Barry, jejich příchod je ale velmi nereálný, tudíž tady bych důvěřoval ve “Wenger knows“. Do ofenzívy mě pak vyjímaje Arshavina, Artety, či N‘Zogbii o kterých se tady na stránkách popsaly již tuny nul a jedniček, napadá Wilson Palacios. Wenger tohoto hráče chtěl původně sám přivést na sever Londýna, ale díky velkému počtu hráčů, které měl tehdy v kádru, ho pouze doporučil tehdejšímu manažerovi Birminghamu Stevovi Brucovi, který si následně Honduraského hráče přetáhl k Athletics. Palacios dokázal, že je více jak schopný se vypořádat s fyzickými a i technickými požadavky Premier League, tudíž by jeho příchod k nám nemusel být vůbec zbytečnou věcí.

Je třeba si uvědomit, že pokud klub na konci sezóny skončí mimo “Big 4“, bude to pro něj znamenat velkou finanční katastrofu, takže cokoli Wenger do konce ledna podnikne, bude stejně důležité a podstatné, jako trofeje, které s Kanonýry vyhrál.

A co si myslíte Vy? Je současné mužstvo Arsenalu dostatečně silné? Jaké nové posily byste v klubu rádi viděli a proč? Co by podle Vás pro klub znamenala neúčast v dalším ročníku Champions League? Prostor vyjádřit se máte v diskuzi.