Chesterův Blog, Part Twelwe

Dvě slova: kauza Adebayor.

Tak, vypadá to, že od následující sezóny bude v mužstvu Arsenalu číslo 25 neobsazené. Emmanuel Adebayor totiž na 99% během několika následujících dní přestoupí do Manchesteru City. Zajímalo by mě, jak se sám Ade cítí, pro žádný z klubů, které se o něj zajímají, totiž nebyl první volbou. Nejdříve to vypadalo, že zamíří na San Siro, o zájmu Milána se ale začalo spekulovat až poté, co se Rossoneri nepodařilo přivést Edina Džeka. To samé platí i o mužstvu z Eastlands, tentokrát byl první volbou Samuel Eto’o, ovšem Citizens se svou nabídkou za Kamerunce neuspěli, a tak svůj zájem obrátili na rodáka z Toga. Asi milý Emmanueli nejsi ta světová extratřída, jak o sobě s oblibou tvrdíš. Fakt by mě to zajímalo, jaký je to pocit, když ani pro 10.tým uplynulého ročníku Premier League nejsi první volbou.

Jak to asi bude vypadat v nové sezóně, co myslíš? Myslíš si, že se se svou „pracovitostí“ a „pílí“ prosadíš do základu přes Cruze, Robinha, Bellamyho a Tevéze? No chlapče, hodně štěstí…

Adebayorovi ale samozřejmě nemusí jít nutně o základ v tomto skvělém mužstvu. Je známým faktem, že jsou dva typy fotbalistů – ti, co chtějí hrát, chtějí se zlepšovat a chtějí světu dokázat, že jsou dobří, a pak ti druzí, kterým jde stručně řečeno pouze o ehm… prachy.

Klidně si běž, mně tu rozhodně chybět nebudeš. Tvoje neustálé postávání v ofsajdu, tvůj nezájem o hru, tvoje neproměňování šancí, tvoje lenost…, ani po jedné z těchto tvých brilantních vlastností se mi rozhodně stýskat nebude. Ty že jsi nový Henry? Ale kámo… Henry možná měl nepovedené zápasy, ale vždy (aspoň co si pamatuju) se snažil, a dost často zachránil byť i svým jediným světlým okamžikem v zápasu Arsenalu zadek. Myslíš si, že to samé jde říct i o tobě? Ehm…, spíš bych řekl, že ne.

Situaci okolo Adebayora jsem rozebíral i v předešlém dílu svého blogu, ze kterého bych si dovolil citovat:

Nevím proč, ale tohoto hráče jsem nikdy nemusel. Jistě, vloni dal za nás spoustu branek, o tom žádná. Ovšem je nutno dodat, že minimálne polovinu či více z nich vstřelil „in van Nisterlooy style“. Tedy doklepávání do prázdné branky, apod. Už vloni se jasně projevovaly jeho slabé stránky, ty nicméně stále dokázal kompenzovat velkým počtem vstřelených branek.

Letos se mu v tomto ohledu ale vůbec nedaří, a je tak v plné nahotě vidět, že útočníkem typu Henryho či Kanua nikdy nebude (myšleno v konzistentních výkonech a v důležitosti pro tým).

Nejvíc mě na něm rozčiluje jeho lenost, obzvláště, když si pak v létě vydupal královské podmínky ve své smlouvě. Jak říkal Pavel Nedvěd v rozhovoru s Janem Krausem a platí to i pro Adeho – jsou dny, kdy se za celý zápas s míčem ade_crazysmilevůbec nepotká. A to je na pozici útočníka evidentně špatně. Ve většině svých zápasů se pouze loudal z jedné strany hřiště na druhou bez většího zájmu o hru. Na tak kvalitního útočníka, za jakého se on sám považuje, se pak až podezřele často nechává nachytat v ofsajdovém postavení. Jeden by řekl, že by si to měl být schopen ohlídat, to by se ale šeredně spletl. Přesný počet jeho ofsajdů za tuto sezónu neznám, ale vůbec by mě nepřekvapilo, pokud by se pohyboval okolo stovky. Tím, že není schopen ohlídat si svou pozici, pak zastavuje zbytečně spoustu útočných akcí. Vzpomínám si na spoustů připadů, kdy mu záloha vyprodukovala skvělé přihrávky, ale šance byla zhacena, protože Adebayor byl v zakázaném postavení.

Vyjímaje toho se až neuvěřitelně často stahuje do středu zálohy či na její kraj. Asi chce pomáhat mužstvu s rozehrávkou a vybojovávat míče. Nejenže se mu ani jedno moc nedaří, ale hernajs Ade, to přece vůbec není tvoje práce! Na co máme takto vysokého útočníka, pokud není ve vápnu, kde by na něj mohl přijít centr?

Ale abych ho jenom nekritizoval, dokázal v této sezóně dát 16 branek, včetně jednoho hattricku proti Blackburnu, a také včetně jedné krásné branky proti Villarealu. Nicméně, musím si stát za svým, myslím si totiž, že většinu z těchto 16 branek by dokázal dát jakýkoli průměrný útočník.

A i přes všechny tyhle výtky má téměř jisté místo v základu Arsenalu. Krucinál Ade, cožpak nemáš žádnou hrdost? Přestoupit do Manchesteru City? Vždyť ani nehrají Ligu Mistrů!!!!

Opravdu doufám, že zvěsti o jeho přestupu ( i když k Citizens, ale to je jeho volba…) jsou pravdivé. Doufám, že Arséne vyjedná za Tožana co nejvíce peněz a použije je na nákup defenzivního záložníka a křídelního hráče. Vždyť částka, o níž se momentálně v souvislosti s Adebayorem spekuluje, se pohybuje okolo 25 miliónů liber!!!

Kurnik, Wengere, popadni rozum do hrsti, prodej ho, a pořádně posilni mužstvo! Hlavně tyhle peníze nepoužij na zvyšování platu hráčům, případně na nákup dalších posil pro rezervní tým! Za tyhle prachy se dá přivést Cana a i ten Chamakh a ještě nám zbydou drobný. Popravdě řečeno, mnohem radši uvidím v týmu mladého talentovaného hráče, který celý zápas odmaká na sto procent, než „našeho líného píčuse“, abych citoval anglické fanouškovské stránky.

Hlavně by ale nebylo moudré udělat tu chybu, a čekat s jeho prodejem o sezónu déle. Před rokem za něj AC nabízelo přes 30 miliómů, nyní je to už pouze 25. Byla by rozhodně zbytečnost přijít o další peníze z jeho odchodu. Je to prostě „one season wonder“, a jako průměrný hráč patří do průměrného týmu, nikoli do Arsenalu.

Tak Ade, přeju ti hodně štěstí v novém působišti, opravdu by mi tě bylo líto, kdybys jako jistý pan Hleb leštil lavičku.

Peace out Hombre 🙂

P.S.: Co nejvíc si budou fanoušci Arsenalu v nejbližších letech připomínat z působení Emmanuela Adebayora?

{youtube}dA-DuGGCf68{/youtube}

{youtube}Lt_Hf-atjYg{/youtube}

Ne, teď vážně:

{youtube}5thmX073orM{/youtube}

{youtube}0fkdFeIqEok{/youtube}