Co je víc nefér, redaktoři ze Sport.cz?

 

Sport.cz svým článkem „Wenger nabádá fotbalisty Arsenalu k porušování pravidel“ nejen hrubě zkreslil Wengerův výrok a celou situaci, ale prokázal fatální neznalost autora/ů/ článku o dění v anglickém fotbale a nepochopení filosofie našeho klubu, prosazované naším trenérem.

 

Celý článek „sport.cz“ má podle mého jediný cíl, vsugerovat čtenářům, že Arsenal nectí filosofii fair play a trenér své hráče k tomu dokonce vyzývá a takové počínání jim předem schvaluje.

 

Všichni si jistě detailně pamatujeme situaci z druhé poloviny sobotního zápasu, kdy se ve středu hřiště bez zjevného cizího zásahu při vedení míče „zhroutil“ na trávník Denilson. Hostující tým této situace bleskově využil, převzal míč a podnikl do otevřené obrany rychlý protiútok, který mohl skončit třetím a tedy rozhodujícím gólem. Teprve po dokončení akce byla hra přerušena a Denilson mohl být po ošetření odnesen na nosítkách do útrob Emirates.

 

Wenger po zápase tuto situaci komentoval slovy :

 

“I said to Denilson afterwards: ‘If that happens [again] you have to commit a handball. I’m very serious. If you go down, and there hasn’t been a foul, you cannot ask Everton to stop their counter-attack and not to score.

So, if you go down like that, at least put your hand on the ball and it’s a free-kick.”

 

Ve sport.cz toto vyjádření přeložili … „Řekl jsem Denilsonovi: Když se něco takového příště stane, musíš chytit míč do ruky. Myslím to naprosto vážně. Když spadneš a není to faul, nemůžeš čekat, že Everton zastaví protiútok. Tak alespoň chyť míč do ruky, aby museli rozehrát.“ …

 

a celý článek„brutální pomocí“ nadpisu „Wenger nabádá fotbalisty Arsenalu k porušování pravidel“ na základě tohoto vyjádření Bosse koncipovali tak, že Boss nabádá své hráče k nefér hře.

 

Četl jsem k této situaci mnoho komentářů a názorů. Většina z nich se shodovala, že Everton porušil pravidla fair play. Mnoho komentujících bylo toho názorů, že hráči „The Toffees“ měli po pádu Denilsona zakopnout míč za postranní čáru a umožnit tak jeho ošetření a ne převzít míč po bezvládném hráči a těžit z nastalé situace.

 

Přiznám se, že mne více než jednání hráčů Evertonu pobouřila urážka Bosse a celého Arsenalu od autorů článku sport.cz. Tito „odborníci na fotbal“ asi nevědí, že na ostrovech se již dlouho vede diskuze na toto téma a i samotná FA se přiklání k tomu, aby ležící hráč nebyl příčinou nebo povinností k přerušení hry odkopnutím míče do autu. Důvodů je pro to hodně. Třeba ten, že hráči mnohdy v zápalu boje ležícího kolegu ani nevidí, nejsou schopni zhodnotit míru zranění, nebo že rozhodčí jsou vybaveni dorozumívacím zařízením a je na jejich posouzení, zda hru přerušit a umožnit ošetření či nechat ve hře pokračovat. Neposledním důvodem je pak vůle FA vyloučit snahu o záměrné zdržování s cílem ovlivnění výsledku, protože nikdy se nenastavuje tolik času, kolik se proleží na trávníku (viz nedávná simulace Diamantiho či Greena v utkání FA Cup s Arsenalem za stavu 1-0).

 

Chápu, že má předchozí slova mohou pobouřit ortodoxní zastánce fair play a obdivovatele Brazilce Garrinchy, ale od dob památného zápasu v roce 1960 mezi  Botafogem a Fluminense už uteklo opravdu hodně fotbalové vody. Jistě, stalo se dobrým a správným pravidlem, že hráči při zranění jiného fotbalisty odkopávali míč do autu, nehledíc na svou fotbalovou příležitost, ale musíme si uvědomit, že v Anglii to nebylo vždy zvykem. Příklad hráčů Tottenhamu může sice někomu připadat jako cílená provokace, ale mnozí si jistě vzpomenou na zranění Eboueho ještě na Highbury, kdy Tottenham perfektně využil tuto situaci a vstřelil nám gól.

 

Osobně bych se přikláněl k tomu, aby se všichni na hřišti chovali jako rytíři, nefaulovali se, nesimulovali, nezneužívali faktu, že je nikdo nevidí při snaze vedoucí k ovlivnění výsledku utkání. Nežijeme však v Moorově Utopii, ale v reálném světě nejlepší a nejdražší fotbalové ligy světa. Ve světě, kdy dnes a denně jsme svědky nefér jednání, takového, že chycení míče do ruky při neschopnosti pokračovat ve hře, mi prostě nefér nepřipadá.

 

Požadavek Bosse, aby se hráč při nikým nezaviněné a náhlé indispozici dotkl rukou míče, dosáhl přerušení hry a ochránil tak úsilí celého týmu, mi tak připadá rozumný, praktický a především férový. Onu férovost navíc vidím i v tom, že Boss nic před světem neskrývá a veřejně před novináři říká své názory a obhajuje svou fotbalovou filosofii.

 

Je počínání autorů článku na portále „sport.cz“, skrývající podstatu Wengerových  slov se snahou podsunout čtenářům smyšlenky o navádění k porušování pravidel, které Arséne Wenger nikdy nevyslovil, stejně férové?

 

 

P.S. Po včerejším dezinformačním článku na portálu „sport.cz“ přispěchal se svou do mlýna i jinak vcelku seriózní portál www.premiership.cz s článkem „Wenger nabádá svěřence k porušování pravidel“.

 

 

Věřím, že oba dva portály dají prostor i názoru z druhé strany -)

 

 

/Patrick/

(článek vyjadřuje osobní názor autora)