Co Lokonga přinese do Arsenalu

Od Aarona Catterson-Reida

Defenzivní schopnost

Podobně jako Thomas Partey je Lokonga extrémně dobře narostlý záložník a je více než schopný na obou koncích hřiště.

Jedním z jeho nejvýraznějších atributů je bezpochyby jeho obranný cit pro hru, kdy má vzácnou směs fotbalové inteligence, dobrý tackling a schopnost využívat své fyzické vlastnosti, aby získal míč zpět pro svůj tým.

Jeho schopnost číst hru je výjimečná přednost, často překazí nebezpečí a pošle přihrávku mezi linie. V celé sezóně 2020/21 měl v průměru 1,8 přerušení na zápas (interceptions), jen pět záložníků v Pro League byli lepší, kteří odehráli minimálně 1 000 minut v soutěži.

Kromě toho je Lokonga také vynikajícím tacklerem, který v lize zaznamenal 1,6 tackles na zápas, což je více než kterýkoli záložník Arsenalu za poslední sezónu, což je neuvěřitelně působivé vzhledem k tomu, že mu je stále jen 21 let.

Jeho 183 cm mu umožňuje vyhrát většinu soubojů, přičemž často využívá svou pozoruhodnou sílu horní části těla k tomu, aby odstrčil soupeře od míče, což mu v Premier League dobře poslouží.

Dovednosti s míčem

Lokonga má také řadu poutavých dovedností s míčem. Nabízí se srovnání s bývalou hvězdou Arsenalu Abou Diabym kvůli jeho ladnému driblingovému stylu a schopnosti pronikat mezi hráči soupeře, což z Gunners udělá lepší tým v přechodu. Jeho 0,9 driblingu na zápas má lepší pouze tři současní hráči Arsenalu – Nicolas Pepe, Bukayo Saka a Partey v minulé sezóně.

Belgická reprezentace do 21 let soustavně ukazuje stabilitu ve fázi budování hry, často hraje s míčem u nohy. V sezóně 2020/21 zaznamenal 64 přihrávek za 90 minut. Přihrává nejen do strany, ale pravidelně vysílá průnikové přihrávky. Ve skutečnosti si v minulé sezóně připsal 0,9 klíčových přihrávek na zápas.

Rozestavení

Lokonga nabízí všestrannost, které si Mikel Arteta vysoce cení u záložníka, může hrát středního záložníka v pozici pivota, stejně jako zataženější pozici v 4-3-3.

Může být zaskakujícím obráncem, podobně jako Granit Xhaka, což skotskému levému obránci Kieranovi Tierneymu umožňuje pohybovat se vpřed a podporovat útok.

Belgičan by se mohl postavit do středu hřiště po boku Parteyho, impozantní dvojice, které kombinuje fyzičnost se schopností ovládat míč a postupovat směrem dopředu, a to jak přihrávkou, tak přímým driblingem.

Partnerství Partey-Lokonga by mohlo být dokonalým řešením pro velké zápasy příští sezóny, protože může nabídnout rovnováhu v obraně, energii ve středu pole a rovnováhu v útoku, která umožní podobným hráčům jako Emile Smith Rowe pohybovat se dále vepředu.

Lokongu lze také využít v 4-1-4-1, kdy Arteta toto rozestavení praktikoval v poslední fázi minulé sezóny.

Talentovaný mladík má schopnost hrát hluboko, když Arsenal hraje zezadu a přijímá míč zády ke hře. Klid, který nabídne do středu hřiště, zapadá do současné filozofie Gunners.

Jeho bývalý kouč, Vincent Kompany věří, že se v blízké budoucnosti stane špičkovým hráčem. „Se svými vlastnostmi ve svém věku pro mě vyniká,“ řekl. „Vyhraje Sambi své duely?“ Zlepšuje svoji defenzivní práci? Tyto otázky si kladete jako kouč. Viděl jsem, jak v této oblasti dosáhl velkého pokroku. “

arsenal.com