Come on you Reds – klubové barvy

Předchozí článek: „Royal Arsenal založen ve Woolwichi který je druhým článkem ze šesti, které spadají do sekce „Vytváření základů“, naleznete ZDE.

V roce 1895, tedy dva roky před tím, než se Arsenal stal profesionálním týmem, do týmu přestoupili hráči Nottinghamu Forest Fred Beardsley, Bill Parr a Charlie Bates (tehdy ještě tým nesl jméno Dial Square FC) a sebou přinesli i červené dresy.

Jelikož klub disponoval napjatým rozpočtem, tak se rozhodli jít cestou co nejnižších nákladů a osvojil si dresy Nottinghamu Forest.

Dres byl tmavě červený, měl dlouhé rukávy, límec a 3 knoflíky. K dresu nosily bíle kraťasy a tlusté vlněné podkolenky, na kterých byly bílé pruhy. Brankář místo tmavě červeného dresu nosil pletený vlněný svetr krémové barvy. Stejný dres mě. Stejný dres oblékal Arsenal i ve své první sezóně na Highbury v letech 1913/14.

Beardsley, Parr a Bates svojí velkorysostí inspirovali klub, aby hrál v červeném, což povzbudilo několik dalších týmů, které pak následovaly výběr Arsenalu. Jedním z nejznámějších týmů, které šly stejnou cestou je i Sparta Praha, jejíž prezident JUDr. Petřík navštívil Londýn v roce 1906. Ten po svém návratu do Československa požadoval, aby Sparta hrála ve stejných barvách jako Arsenal. Sparta Praha stále obléká tmavě červený dres, který se moc neliší od dresu Arsenalu ze sezóny 2005/06. Za vzhled dnešních dresů vděčíme manažeru Herbertu Chapmanu, který přišel do Arsenalu v roce 1925.

Existují dvě teorie toho, jak Chapman přišel na současný vzhled dresů. První teorií je, že si všiml někoho na tréninku, který měl oblečený červený svetr a pod ním bíle triko s límečkem. Druhá teorie tvrdí, že hrál golf se známým karikaturistou Tomem Websterem, který měl na sobě něco podobného. Ať už věříte kterékoliv variantě, tak právě Chapman přišel s červeným trikem s dlouhým rukávem a bílým límečkem. Tento dres také obsahoval klubový znak, který byl umístěn na levé straně dresu.

V padesátých letech byl vytvořena druhá sada dresů, aby se Arsenal odlišil od týmů, které v domácím prostředí používaly podobné dresy. Do roku 1960 hrál Arsenal v dresech ragbyového střihu.

S kanónem na hrudi se Arsenal poprvé objevil v sezóně 1970/71. V této sezóně Arsenal dokonce vyhrát svůj první double, mistr ligy a vítěz FA Cupu. Na konci sedmdesátých let se na dresech poprvé objevilo logo výrobce, v tomto případě šlo o „Umbro“. V roce 1982 se na dresech objevil první sponzor „JVC“, který na dresech vydržel do roku 1999, kdy jej nahradila „SEGA“. O tři roky později nahradila herní společnost, telekomunikační společnost „O2“. Ta byla nahrazena společností „Fly Emirates“ v roce 2006.

Jako zajímavost můžeme uvést, že v zápase Ligy Mistrů proti Hamburku, měl Arsenal na dresech logo společnosti „Dubai“. To bylo způsobeno tím, že pravidla UEFA nepovolovala, aby proti sobě nastoupily dva týmy, které mají stejného sponzora.

Venkovní dresy pro sezónu 2007/08 byly inspirované průkopnickým duchem legendárního Chapmana. Dresy měly bílou barvu s prvky, které zdůrazňovaly Chapmanův vliv na hru Arsenalu. Bílé dresy se těšily obrovské popularitě, ale klub se v následující sezóně vrátil k tradičním barvám venkovních dresů. Žluto modrá kombinace oslavovala dvaceti leté výročí, kdy Arsenal vyhrál ligu na Anfieldu.

Následovat bude článek: „Woolwich Arsenal hraje svůj první zápas, který je čtvrtým článkem ze šesti, které spadají do sekce „Vytváření základů“.

Arsenal.com (článek i foto)