Comeback jako hrom! Arsenal před pěti lety dokonal velkolepý obrat s Readingem

V pondělí 30. října je tomu přesně pět let od chvíle, kdy Arsenal v osmifinále Ligového poháru předvedl na hřišti Readingu parádní obrat. Gunners již po sedmatřiceti minutách prohrávali 0:4, přesto nakonec po výsledku 7:5 po prodloužení postoupili mezi osm nejlepších týmů. V boji o semifinále však vypadli s Bradfordem City z League Two po pokutových kopech.

Pro londýnským tým se po výhře ve třetím kole nad Coventry City v poměru 6:1 mělo jednat o dalšího relativně snazšího soupeře. Tehdejší nováček Premier League do té doby vyhrál pouze dvě utkání v Carling Cupu (vs Peterborough United 3:2, vs QPR 3:2), v domácí lize si z devíti kol došel pro čtyři remízy a pět porážek.

Arsenal do osmifinálového střetnutí nastoupil s velmi obměněnou sestavou, šanci dostali také hráči širšího kádru. Wenger dal od úvodní minuty důvěru následující jedenáctce: Damián Martínez, Laurent Koscielny, Johan Djourou, Carl Jenkinson, Ignasi Miquel, Francis Coquelin, Emmanuel Frimpong, Serge Gnabry, Theo Walcott, Andrej Aršavin, Marouane Chamakh. Již po dvanácti minutách však mohl francouzský trenér litovat.

Domácí tým rozjel akci od poloviny hřiště a po krásné kombinaci uklidil míč pod břevno Jason Roberts. O šest minut později bylo pro favorita ještě hůře. Po autovém vhazování poslal jeden z hráčů Readingu míč do malého vápna a Laurent Koscielny při snaze odvrátit míč do bezpečí dostal míč za bezmocného brankáře. Černá osminutovka Arsenalu byla završena krátce na to. Martínez střelu Leigertwooda zkraje vápna vyrážel před sebe, balón ovšem překvapivě dopadl za jeho záda. Hororový scénář pro fanoušky hostů pokračoval v sedmatřicáté minutě. Fotbalisté Readingu v útočné polovině obrali soupeře o míč, aby o pár vteřin později mohl Noel Hunt hlavičkou do protipohybu Martíneze zvýšit na 4:0.

V té chvíli to někteří již vzdali a ze sektoru hostů odcházeli na dřívější přestávku či dokonce úplně domů. Možná se tenkrát jednalo o jejich největší chybu, kterou mohli vůbec kdy udělat. Ve druhé minutě nastavení úvodního poločasu našel Aršavin krásným přízemním pasem Walcotta a ten pohledným obloučkem překonal Federiciho. Po přestávce fanoušci Arsenalu očekávali změny na hřišti, ty se ovšem nedostavily. Wenger vystřídal až ve dvaašedesáté minutě, kdy ze hry šli Frimpong a Gnabry, aby je nahradilo duo Giroud, Eisfeld. Střídání to bylo povedené.

Již o dvě minuty později kopal Walcott roh, na který si naskočil Giroud a ten hlavičkou a svojí druhou brankou od příchodu do klubu snížil na 2:4. Poté to dlouho vypadalo na to, že pro Gunners šlo jen o kosmetickou úpravu. Opak se ale stal pravdou. Na konci 89. minuty kopal Walcott další roh, tentokrát míč našel Kosiclenyho a ten snížil na rozdíl jediné branky. Rozhodčí nastavil čtyři minuty. Ty uběhly rychle jako voda, benevolence sudího ovšem dovolila Arsenalu bojovat o minutu navíc. A jeho hráči toho využili naprosto dokonale. Ve vápně sklepl centrovaný míč Giroud na Walcotta a ten procpal balón těsně za brankovou čáru.

Nastalo prodloužení. V něm ve třinácté minutě po dobrém pokrytí míče od Aršavina vyslal za vápnem střelu Chamakh k tyči a poprvé v duelu poslal londýnský celek do vedení. Už se zdálo, že o vítězství je definitivně rozhodnuto. Ani domácí tým se ještě nevzdal. Na hranici offsidu si na míč naběhl Pogrebňak a hlavičkou do protipohybu brankáře vyrovnal na 5:5. Do konce prodloužení zbývalo pět minut a vypadalo to, že o postupujícím budou muset rozhodnout pokutové kopy.

Ty se ale konat nemusely. V samém závěru prodloužení se ve vápně odhodlal k ráně Aršavin, jehož střela byla sice zastavena před brankovou čárou, dobíhající Walcott však hattrickem rozradostnil fanoušky a se svým týmem mohl slavit vedení 6:5. Definitivní jistotu postupu dal ve třetí minutě nastavení druhého prodloužení Chamakh, který využil zaváhání domácí obránce a pohotovým lobem poslal Arsenal do čtvrtfinále poháru. Absurditu duelu dokresloval fakt, kdy Arséne Wenger místo radosti jen nechápavě kroutil hlavou.

V dalším zápase měl Arsenal velmi snadný los, zajížděl na hřiště Bradfordu City, v té době týmu hrající League Two. Gunners navíc nastoupili k zápasu ve velmi silné sestavě, a tak se očekával pohodový postup. Ten ale nepřišel, naopak se dostavila ostuda v podobě vypadnutí na penalty. Po základní hrací době to bylo 1:1, v pokutových kopech zvítězili domácí 3:2. I přes tuto prohru mohou fanoušci Gunners vzpomínat na předešlý duel s úsměvem a nyní si již opakované záběry užívat. Ten duel se totiž výrazným písmem zapsal mezi velké fotbalové události.

/foto: twitter.com/UberArsenal™/